Dlaczego Bitcoin jest ograniczony do 21 milionów? Dlaczego nie można tego zmienić?

17 lutego 2021
Category: Istnieje Kilka

Na zawsze będzie istnieć tylko 21 milionów Bitcoinów! Jest to „twardy limit lub maksymalna podaż i odgrywa dość dużą rolę w wycenie każdej kryptowaluty.

W gospodarce scentralizowanej waluta jest emitowana przez bank centralny po kursie, który ma odpowiadać wzrostowi liczby towarów. Baza monetarna jest kontrolowana przez bank centralny, który może zwiększyć podaż poprzez emisję większej ilości waluty.

W całkowicie zdecentralizowanym systemie monetarnym nie ma centralnego organu regulującego bazę monetarną. Zamiast tego waluta jest tworzona przez węzły sieci peer-to-peer. Algorytm generowania bitcoinów określa z góry, w jaki sposób waluta zostanie utworzona i po jakim kursie. Każda waluta wygenerowana przez złośliwego użytkownika, który nie przestrzega zasad, zostanie odrzucona przez sieć, a zatem jest bezwartościowa.

Jak więc możemy być pewni, że nie może być więcej niż 20 milionów Bitcoinów? I dlaczego nie można tego zmienić? Czytaj…..

Spis treści

Dlaczego 21 milionów?

Całkowitą podaż monety można podzielić na 3 główne części: podaż w obiegu, podaż całkowita i podaż maksymalna.

 • Podaż w obiegu to ilość monet aktywnie znajdujących się w obiegu, będących przedmiotem obrotu lub posiadanych. W niektórych projektach wszystkie monety są wstępnie wydobywane, niektóre wypuszczają każdą monetę od samego początku, podczas gdy inne musisz wydobywać monety z czasem lub są wypuszczane zgodnie z harmonogramem. Niezależnie od tego, podaż w obiegu odnosi się tylko do tego, co jest aktualnie dostępne.
 • Całkowita podaż to ilość monet, które istnieją w danym momencie. Monety te już powstały, ale niekoniecznie są w obiegu. Przykładem może być Rezerwa Federalna drukująca nową partię USD, aby przygotować je do uwolnienia. Nie są one jeszcze w obiegu, ale nadal będą wliczane do całkowitej podaży wszystkich kiedykolwiek wytworzonych USD. Maksymalna podaż jest duża. Dzięki temu wiesz, że moneta w rzeczywistości ma twardy kapsel i oznacza liczbę monet, które kiedykolwiek będą istnieć. W przypadku Bitcoina obecna podaż w obiegu wynosi 17 300 900 BTC, podczas gdy maksymalna podaż wynosi 21 000 000, co pozostawia 3 699 100 milionów BTC do powstania dzięki wydobyciu.Jaka jest maksymalna liczba Bitcoinów, które kiedykolwiek wejdą do obiegu? Limit podaży wynoszący 21 milionów to najbardziej znana funkcja Bitcoina. Tego sztywnego ograniczenia nie można zmienić, ponieważ jest on częścią podstawowych funkcji i kodu Bitcoina. Innymi słowy, wynalazca kryptowalut Satoshi Nakamoto ustalił politykę pieniężną opartą na sztucznym niedoborze w momencie powstania bitcoina, zgodnie z którą łącznie będzie tylko 21 milionów monet.

  Wyjaśnienie techniczneJednym z powodów była potrzeba utrzymania liczby Satoshi w granicach 64-bitowych podwójnych liczb zmiennoprzecinkowych z małym marginesem zaokrągleń mnożenia / dzielenia.

  64-bitowy ruch zmienny daje 52 bity jawnej pamięci. Co ciekawe, 2 do potęgi 51 to 2.251.799.813.685.248 sztuk. To wystarczy, aby pomieścić 21 milionów monet razy 10 8 działów.

  Wyjaśnienie matematyczneOblicz liczbę bloków na 4-letni cykl:

  6 bloków na godzinę

  Zsumuj wszystkie rozmiary nagród za blok:

  Pomnóż te dwa:

  Z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ waluta jest faktycznie nieskończenie podzielna, wtedy dokładna kwota nie ma znaczenia, o ile limit pozostaje stały.

  Ponieważ Bitcoin jest często porównywany do złota, całkowita liczba monet odpowiada całkowitej ilości złota wydobytego w historii ludzkości, którą można sobie wyobrazić jako sześcian o boku 21 m .

  Ponieważ nie jest do końca tak ważne, ile dokładnie bitcoinów zostanie wydobytych. Satoshi mógł z łatwością wybrać prawie każdą liczbę. Mógłby po prostu dostosować dzielenie nagrody za blok o połowę (210 000 bloków), rozmiary nagród (50, 25, 12,5…) itd., Aby dopasować określoną liczbę.

  Ile bitcoinów zostało?

  Pozostałe monety, które nie są w obiegu, znajdują się w puli przeznaczonej na nagradzanie górników za utrzymanie integralności sieci. Gdy górnicy sprawdzają transakcje i tworzą nowe bloki, otrzymują w nagrodę pozostałe monety z tej puli. Kod źródłowy Bitcoin określa, w jaki sposób powinny być dystrybuowane nagrody za wydobycie i kiedy te dystrybucje mają miejsce.

  Obecnie istnieje 17 300 900 BTC. Liczba ta zmienia się co 10 minut, gdy wydobywane są nowe bloki. Nagroda za wydobycie każdego bloku zaczynała się od 50 BTC i od tego czasu dwukrotnie zmniejszyła się o połowę. Obecna nagroda wynosi 12,5 Bitcoinów na blok.

  Średnio wydobywa się 144 bloki dziennie, a na blok przypada 12,5 BTC. 144 x 12,5 to 1800, czyli średnia dzienna liczba nowych monet.

  Ponieważ wielu górników dodaje nowy hashpower, w ciągu ostatnich kilku lat bloki często znajdowano w odstępach 9,5-minutowych zamiast 10. To tworzy nowe monety szybciej, więc przez większość dni powstaje ponad 1800 nowych bitcoinów.

  Protokół Nakamoto wymaga również, aby nagroda za wydobycie zmniejszała się o połowę co 210 000 bloków lub co około cztery lata. Kolejny halving wydobywczy nastąpi w ciągu dwóch lat, mniej więcej w 2020 roku, w zależności od tempa hashowania, obniżając nagrody do 6,25 BTC za wydobyty blok.

  Co się dzieje, gdy wydobywa się 21 milionów bitcoinów?

  Gdy górnicy odblokują 21 milionów Bitcoinów, zasoby planety zostaną zasadniczo wyczerpane, chyba że protokół Bitcoin zostanie zmieniony, aby umożliwić większą podaż. Sceptycy sugerowali nawet, że teoretycznie możliwe jest zwiększenie sztywnej podaży Bitcoina poprzez 51 procent lub atak Sybil, ale jak dotąd żadna z tych manipulacji nie okazała się wykonalna w przypadku BTC.

  Po 64 całkowitych połówkach nie będzie już bitcoinów, które mogłyby nagrodzić górników, a wszystkie 21 milionów BTC będzie w obiegu. Nastąpi to gdzieś w 2140 roku.

  W tej chwili górnicy zarabiają większość swoich dochodów dzięki nagrodzie blokowej. Kiedy wszystkie BTC zostaną wydobyte, nie będzie nagrody blokowej do zapłacenia górnikom. Gdy użytkownik wysyła transakcję BTC, doliczana jest niewielka opłata. Opłaty te trafiają do górników i to właśnie zostaną wykorzystane do zapłaty górnikom zamiast nagrody za blok, a opłaty transakcyjne powinny być wystarczająco wysokie, aby zachęcić górników do kontynuowania obsługi sieci (opłaty transakcyjne powinny dramatycznie wzrosnąć).

  Wraz ze wzrostem ceny BTC wzrośnie wartość opłat transakcyjnych. Po pierwsze, ponieważ kryptowaluta staje się cenniejsza, a po drugie, ponieważ ludzie są skłonni zapłacić więcej opłat, aby szybciej uzyskać potwierdzenie transakcji. Jednak aby wzrost ten był wystarczający, aby opłaty transakcyjne zachęcały do ​​samodzielnego wydobywania, wartość Bitcoin będzie musiała znacznie wzrosnąć.

  Bitcoin widział już ogromne wzrosty cen w ciągu ostatnich kilku lat. Chociaż nikt nie jest całkowicie pewien świata krypto-finansowego, wydaje się prawdopodobne, że ograniczona podaż waluty może spowodować dalszy wzrost cen. Na całym świecie znajdują się zapasy nieaktywnych monet, z których największy zasób należy do tajemniczego Satoshi Nakamoto. Przy okazji, sprawdź nasz niesamowity artykuł o historii symboli bitcoin

  Wnioski

  Podsumowując, istnieje kilka różnych sposobów, w jakie wydobywanie bitcoinów może pozostać opłacalne po zniknięciu nagrody za blok. Jednak w tej chwili nie musimy się tym martwić. To wciąż ponad sto lat!

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy