Co się dzieje, gdy spłacany jest kredyt hipoteczny?

17 lutego 2021
Category: Kart Kredytowych

Powiązane artykuły

Chociaż były dni, kiedy wydawało się, że to się nigdy nie wydarzy, nadszedł ten długo oczekiwany dzień: dokonałeś ostatniej spłaty kredytu hipotecznego. Zaraz staniesz się właścicielem domu bez żadnych długów i będziesz mieć dużo więcej pieniędzy do gry co miesiąc. Aby jednak ta transakcja była oficjalna, Ty i Twój pożyczkodawca musicie wykonać kilka ważnych czynności. Nie siedź wygodnie i nie odetchnij z ulgą, dopóki nie wykonasz wszystkich niezbędnych kroków, aby oficjalnie spłacić dług hipoteczny.

Po przetworzeniu ostatniej płatności pożyczkodawca prześle anulowany weksel i akt powierniczy. Ty także będziesz miał trochę pracy i musisz usunąć pożyczkodawcę z polisy ubezpieczeniowej właściciela domu.

>Zdobądź to na piśmie

Kiedy spłacasz w całości kredyt hipoteczny, pożyczkodawca powinien anulować i zwrócić weksel własny podpisany przy zaciąganiu pożyczki. Jest to dowód na to, że spełniłeś warunki pożyczki i nie jesteś już winien pożyczkodawcy żadnych pieniędzy. Możesz również otrzymać unieważnioną umowę powierniczą, która zabezpieczała twoją pożyczkę tytułem własności do twojego domu i która przekazuje dom pożyczkodawcy, jeśli pożyczkobiorca nie wywiąże się ze spłaty. Nie wszystkie firmy udzielające kredytów hipotecznych stosują tę samą procedurę, a niektóre mogą w ogóle nie dostarczać żadnych dokumentów. Jeśli nie, możesz poprosić ich o kopie dokumentów, które chcesz zachować w swoich rejestrach.

>Usuń zastaw pożyczkodawcy

Pożyczkodawca powinien powiadomić okręgowy lub miejski rejestrator, że anulował zastaw hipoteczny na Twojej nieruchomości. Robią to za pomocą Release of Deed of Trust lub Satisfaction of Mortgage, który zgodnie z prawem zwalnia Twoją nieruchomość od wszelkich roszczeń pożyczkodawcy. Warto poprosić o uwierzytelnioną kopię tego dokumentu w biurze rejestratora, jeśli pożyczkodawca go nie dostarczy. Jeśli pożyczkodawca nie zarejestrował zwolnienia, musisz to zrobić samodzielnie, przynosząc anulowaną notę ​​i akt powierniczy do biura rejestratora.

>Zadzwoń do firmy ubezpieczeniowej

Po spłacie pożyczki musisz samodzielnie podjąć kilka kroków. Skontaktuj się z ubezpieczycielem swojego domu, aby usunąć pożyczkodawcę z polisy. Ponieważ pożyczkodawca nie ma już żadnych roszczeń do domu, nie powinien mieć prawa do wypłaty odszkodowania z tytułu ubezpieczenia w przypadku pożaru lub innych szkód. Jeśli nie usuniesz nazwy pożyczkodawcy z polisy, wypełnienie i ściągnięcie roszczenia ubezpieczeniowego może stać się skomplikowane. Jeśli masz założone konto escrow, będziesz musiał sam zacząć opłacać ubezpieczenie i podatek od nieruchomości.

Daj sobie kredyt

Upewnij się, że zapłacony kredyt hipoteczny pojawia się w Twoim raporcie kredytowym. Twoja firma hipoteczna niekoniecznie musi wykonać tę istotną czynność samodzielnie. Wiele firm udzielających kredytów hipotecznych i innych wierzycieli szybko informuje agencje sporządzające sprawozdania kredytowe, gdy przegapisz płatność, ale nie zawsze są one tak entuzjastycznie nastawione do zgłaszania pozytywów. Miej oko na swój raport kredytowy i upewnij się, że pojawi się tam ten ogromny finansowy kamień milowy. Jeśli t nie pojawi się w ciągu miesiąca lub dwóch, zadzwoń do swojego pożyczkodawcy hipotecznego i poproś, aby tak się stało.

Kiedy refinansowanie ma większy sens

Rozważ refinansowanie zamiast wypłaty, jeśli pojawi się taka opcja. Chociaż masz kilka sposobów zaplanowania wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego, nie wszyscy doradcy finansowi uważają, że jest to najlepsze posunięcie. Jeśli masz dużo długów o wysokim oprocentowaniu, w tym ujęciu mądrzej jest refinansować swój dom po niższej stopie procentowej, jeśli to możliwe, i wykorzystać oszczędności do ataku na rachunki kart kredytowych i inne pożyczki ratalne o wyższym oprocentowaniu. Ponadto, spłacając całkowicie kredyt hipoteczny, tracisz odliczenie od podatku od odsetek od kredytu hipotecznego, co jeszcze bardziej obniża koszt kredytu mieszkaniowego.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy