blisko

Niższe składki dla mnóstwo firm. Rejestracja tylko do 8 stycznia

  • Dom
  • Dlafirm
  • Niższe składki dla mnóstwo firm. Rejestracja tylko do 8 stycznia
Do 8 stycznia rejestracja spółek uprawnionych do niższych składek ZUS  Dla firm

Rejestracja przedsiębiorców uprawnionych do płacenia mniejszych składek ZUS jest realna tylko do 8 stycznia - przypomina rzecznik Niewielkich i Średnich Przedsiębiorców.

Jak podano w komunikacie Rzecznika MŚP, od jednej stycznia 2019 r. wejdzie w życie ustawa na temat niższych

Składki niższe nawet o połowę. Wiceminister o "małym ZUS-ie"

składkach ZUS dla przedsiębiorców kierujących jednoosobową działalność, których jednoroczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia.

"Szansa radykalnej poprawy"

- Wówczas ogromna szansa radykalnej reformy rentowności dla dziesiątków milionów osób, dla których zryczałtowany ZUS stanowił często barierę uniemożliwiającą rozwój ich spółek, a w wielu przypadkach był obciążeniem nie do odwiedzenia udźwignięcia – mówi, cytowany w komunikacie, rzecznik MŚP Adam Abramowicz.

Dodano, że warunkiem skorzystania wraz z takiej możliwości jest zarejestrowanie się w ZUS spośród nowym kodem najpóźniej do odwiedzenia 8 stycznia 2019 r., a także prowadzenie aktywności w roku poprzednim (a zatem 2018 - red. ), przez co w żadnym wypadku 60 dni.

- Kto nie zrobi tego do 8 stycznia, będzie mógł płacić składki dzięki ubezpieczenie społeczne w cenie proporcjonalnej do dochodów, innymi słowy tzw. mały ZUS, przed chwilą za rok. Mam jednakże nadzieję, że dzięki szybkiej reakcji mediów, informacja na temat możliwości i terminie rejestracji dotrze na czas do odwiedzenia wszystkich zainteresowanych – twierdzi Adam Abramowicz.

Mniejsze składki

Obecnie przedsiębiorcy bez względu od wielkości przychodu becelują taką samą składkę ZUS. Dzięki planowanym zmianom osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne zyski nie przekraczają 2, 5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. to 5250 zł), będą mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne.

Oszczędności przedsiębiorcy będą zależeć zatem od jego rocznych przychodów. Mały ZUS dzierży być systemem komplementarnym do odwiedzenia obecnie obowiązujących rozwiązań, choćby takich jak np. ulga na początek czy działalność nierejestrowana.

Rozwój przedsiębiorczości

Jak oceniono, przyjęte rozwiązania mogą ograniczać rozwój przedsiębiorczości, pobudzić działalność zawodową, ograniczyć tzw. szarą strefę oraz poprawić "przeżywalność" przedsiębiorstw, a przede wszystkim ich rentowność. Projektodawca ustawy oszacował, że jej obowiązywanie przyniesie realną korzyść ekonomiczną około 175 tys. przedsiębiorców.

Dobry pomysł, lecz dla nielicznych. Eksperci o "małym ZUS-ie"

Składki są zaprojektowane tak, jak mówił wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj, iż będą odpowiadały obecnie obowiązującemu preferencyjnemu ZUS-owi dla ludzi rozpoczynających działalność (jest wówczas 200 zł składki dzięki ubezpieczenie społeczne przez 2 lata), a następnie wzrosną one proporcjonalnie - na temat ok. 16 gr w każdą dodatkową złotówkę przychodu aż do pułapu w porządku. 850 zł, czyli poziomie obecnego tzw. dużego ZUS-u.

W każdym przypadku do kwoty tej trzeba doliczyć obowiązkowe 319, 94 zł na ubezpieczenie lecznicze.

"Charakter fakultatywny"

Jak podkreślono, przedstawiona propozycja "ma charakter fakultatywny" - osoby, do których jest wycelowana, mogą zadeklarować, jako miesięczną podstawę wymiaru składek, sumę wyższą od najniższej istoty wymiaru.

Według oryginalnych przepisów przedsiębiorca może korzystać z zaproponowanych rozwiązań za pośrednictwem 3 lata w przeciągu ostatnich 5 lat prowadzenia działalności. Przez dwa czasy będzie więc musiał opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości.

bank Rosji: rezerwy walutowe wówczas ponad 350 mld dolarów  Ze świata

Bank Rosji: rezerwy walutowe wówczas ponad 350 mld dolarów Ze świata

Rezerwy walutowe Rosji wynoszą 358, 3 mld dolarów - poinformował w czwartek Bank Rosji, który skupował ostatnio na dużą skalę obce waluty, by zabronić spadek wartości rubla. Bloomberg wylicza, że Moskwa…...

Czytać
badania oglądalności Nielsena an efekty TVP - zarzuty Jacka Kurskiego

Badania oglądalności Nielsena an efekty TVP - zarzuty Jacka Kurskiego

Jacek Kurski następny raz skrytykował mocno doświadczenia oglądalności, które realizuje Nielsen. – Ich wyniki bezsensowne. TVP jest okradana – grzmiał na konferencji. Kurski zapowiedział, że za kilkanaście tygodni telewizja publiczna pocznie korzystać…...

Czytać