blisko

Mamy poważny problem. Europa nie zaakceptować potrafi uciec przed deflacją

  • Dom
  • Finanse
  • Mamy poważny problem. Europa nie zaakceptować potrafi uciec przed deflacją
Deflacja niszczy Europę

W maju w strefie euro nadal utrzymywała się deflacja - czytamy po najnowszych danych opublikowanych za pośrednictwem Eurostat. Ostatni odczyt wskazuje, że w zeszłym miesiącu ceny konsumenckie w strefie euro spadły o 0, 1 proc., co wydaje się zgodne z prognozami ekonomistów. W kwietniu tego roku kalendarzowego ceny spadły w tempie 0, 2 proc.

Najnowsze dane oznaczają, że ceny spadały trzeci miech z rzędu, ani o cal nie zbliżając się do odwiedzenia celu inflacyjnego założonego poprzez Europejski Bank Centralny w stopniu 2 proc.

W ujęciu rok do r. bazowe ceny konsumenckie wzrosły o 0, 8 proc., zgodnie z prognozami i w takim samym rytmie, co w miesiącu przeszłym.

Inflacja bazowa jest nadzwyczaj ważną miarą inflacji, gdyż nie bierze pod obserwację cen najbardziej zmiennych, jak ceny paliw i pokarmu, które podlegają ogromnym wahaniom.

Rumunia prowadzi

W rozbiciu na poszczególne kraje, najogromniejszy spadek cen odnotowała Rumunia – 3 proc., natomiast w Belgii odnotowano najlepszą inflację - 1, 6 proc.

Oto fragment komunikatu Eurostatu, opublikowanego razem z danymi:

Po maju 2016 ujemne stopy zostały zaobserwowane w 16 krajach członkowskich. Największy zmniejszenie cen miał miejsce przy Rumunii (-3, 0 proc. ), Bułgarii (-2, 5 proc. ) oraz dzięki Cyprze (-1, 9 proc. ). Najszybszy wzrost opłat odnotowano w Belgii (1, 6 proc. ), na Malcie (1, 0 proc. ) oraz w Szwecji (0, 8 proc. ). W porównaniu z kwietniem 2016 r., roczna stawka inflacji spadła w dziewięciu krajach członkowskich, w ośmiu pozostała na niezmienionym poziomie, a w 11 wzrosła.

Oto roczna stopa inflacji w rozbiciu na poszczególne kraje, rosnąco:

Foto: Eurostat Roczna stopa inflacji w poszczególnych krajach Europy

Strefa euro flirtuje spośród deflacją mniej więcej od roku. Od początku 2015 r. wzrost cen utrzymuje się na poziomie bezpośrednim zero. Obecnie jednak, poprzez trzy miesiące z rzędu, mieliśmy do czynienia wraz ze spadkiem cen, co jest niepokojącym sygnałem dla EBC.

Europejski Bank Kierowniczy próbuje działać

Ostatnie dane dzięki temat inflacji to czwarty zestaw danych od czasu, kiedy Europejski Bank Centralny i jego prezes, Mario Draghi, ogłosili serię nowych prac w polityce monetarnej, przy tym obniżkę wszystkich podstawowych stóp procentowych oraz rozszerzenie programu skupu obligacji. To także pierwsze dane na temat inflacji od czasu, gdy EBC rozpoczął swój od dawna oczekiwany program skupu obligacji korporacyjnych.

Celem tych działań jest doprowadzenie do przyspieszenia inflacji i ożywienia wzrostu gospodarczego przy strefie euro. Jak dzięki razie prowadzona przez EBC polityka ujemnych stóp procentowych nie stała się impulsem na rzecz wzrostu cen, chociaż Draghi wielokrotni powtarzał, że pan i pozostali członkowie władz banku, są przekonani, że kroki te dają pożądany efekt.

Pomimo ludzi zapewnień inwestorzy na kontynencie zaczynają być nerwowi. Niedawno Deutsche Bank opublikował ostrzeżenie, że obecna polityka EBC naraża na niebezpieczeństwo cały projekt europejski.

Dane o deflacji niewątpliwie będą konstytuować amunicję dla tych, jacy twierdzą, że jeśli rozchodzi o stymulowanie wzrostu, wówczas EBC zaczyna brakować amunicji.

Tagi: Europa Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zwiać spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

chile: pracownicy największej na kuli ziemskiej kopalni miedzi chcą strajkować  Ze świata

Chile: pracownicy największej na kuli ziemskiej kopalni miedzi chcą strajkować Ze świata

Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, lecz inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać
chiny przekształcają firmy państwowe po spółki akcyjne

Chiny przekształcają firmy państwowe po spółki akcyjne

Chińskie molochy, które dziś są w rękach rządu centralnego, do finiszu 2017 roku mają pozostawać przekształcone w spółki wraz z ograniczoną odpowiedzialnością lub korporacji akcyjne. Pekin chce przy ten sposób skostniałe spółki…...

Czytać