blisko

Deutsche Bank może wycofać się wraz z Polski. Co się stanie z jego klientami?

  • Dom
  • Finanse
  • Deutsche Bank może wycofać się wraz z Polski. Co się stanie z jego klientami?
Deutsche Bank zostanie sprzedany - co się stanie z klientami DB?

W ubiegłym tygodniu pojawiły się doniesienia, że Deutsche Bank chce się wycofać z Polski. Agencja Reutera twierdzi, że bank sprzeda hipoteki zaciągnięte w złotych oraz pożyczki firmowe jak i również konsumenckie, zostawi sobie jakkolwiek kredyty we frankach, jakich zgodnie z obowiązującą ustawą nie może uwolnić. Transakcja ma opiewać nawet na 2 mld zł.

Na rynku rozpoczęły się już spekulacje, kto mógłby być potencjalnie zainteresowany zakupieniem części biznesu niemieckiego agencji bankowej. Pojawiają się też testowania, co się stanie z jego klientami.

Potencjalnie zainteresowany kupnem mógłby być Commerzbank, właściciel mBanku. Przejmującymi może być też hiszpański Santander (właściciel BZ WBK) oraz portugalski BCP (Bank Millennium). Na wystarczy ubiegłego roku Deutsche Bank miał 39 mld zł aktywów. W tym okresie zarobił na czysto setka mln zł. Portfele kredytów hipotecznych w walutach zagranicznych są warte 12, 12 mld zł – to jedna trzecia pożyczek i kredytów ogółem.

Deutsche Bank zniknie z Polski? Wnioskowanie przez analogię

Fuzje jak i również przejęcia w polskim sektorze bankowym to nie pierwszyzna. Przykłady można mnożyć. Parę lat temu z polskiego rynku wycofał się DNB Nord, nie tak ongiś BGŻ połączył się z BNP Paribas, an Alior kupił część banku BPH. Doświadczenia klientów tych przedsiębiorstw pozwalają przypuszczać, co może czekać posiadaczy kredytów hipotecznych, lokat czy rachunków po Deutsche Banku.

Na razie nie wiemy zbytnio wiele. Reuters podał, hdy niemiecki bank chce sprzedać hipoteki w złotych i pożyczki, a zostawi osobiście kredyty hipoteczne w walucie. Nie jest to tej widzimisię, lecz wymóg ustawowy. Podobnie było w wypadku Banku BPH, który pozostał kupiony przez Aliora od amerykańskiego GE Money. Wtedy z transakcji również wyłączone zostały hipoteki.

Masz kredyt hipoteczny w Deutsche Banku? Uważaj!

Co się stanie z posiadaczami kredytów hipotecznych w złotych? Jarosław Sadowski, głównym analityk Expandera objaśnia, że zawarte z Deutsche Bankiem umowy pozostaną w mocy. Podmiot przejmujący może jednak zmienić elementy oferty, które nie są wprowadzone do umowy. Może np. przenieść obsługę takich kredytów do swojego układu bankowości elektronicznej.

- Może też zmienić się lokalizacja placówek bankowych. O ile chodzi o renegocjację warunków, zawsze można spróbować, jednak zmiana właściciela banku nie jest najlepszym argumentem w negocjacjach. Większą szansę na obniżkę marży będziemy mieli np. jeśli otrzymamy atrakcyjną propozycję refinansowania kredytu z odmiennego banku. Wtedy możemy negocjować, argumentując, że kredytu nie zaakceptować przeniesiemy do innego instytucji finansowej, jeśli otrzymamy korzystniejsze wytyczne – wyjaśnia Jarosław Sadowski.

W jeszcze gorszej sytuacji będą posiadacze kredytów mieszkaniowych w walutach obcych? Powód? Grupie Deutsche Pula nie będzie bowiem zależało na rozwijaniu w Polsce nierentownego biznesu. Można się zatem liczyć z ograniczaniem liczby oddziałów czy wraz z utrudnionym kontaktem z doradcami.

- Istnieje ryzyko, że jakość obsługi się pogorszy. "Stary" bank nie zaakceptować będzie już prowadził zbytu, a więc może chcieć zminimalizować koszty - znacznie ograniczyć liczbę placówek czy pracowników zajmujących się załogą klientów. Nie będzie też zapewne inwestował przy rozwojów bankowości elektronicznej – wyjaśnia Jarosław Sadowski.

Posiadacze rachunków też muszą być czujni

Spać spokojnie mogą oszczędzający na lokatach przy Deutsche Banku. Warunki zaplanowanych już depozytów się nie zmienią, bo zawarte umowy pozostaną w mocy. Zmieni się zapewne oferta nowo zakładanych lokat. Czujność muszą jednak zachować posiadacze weksli. Nowy właściciel może przerobić bowiem warunki prowadzenia konta czy karty. Jarosław Sadowski zwraca jednak atencję, że nowa oferta wcale nie musi być gorsza od obecnie posiadanej.

- Jeśli ktoś wydaje się zadowolony z produktów, które posiada, to sama zapowiedź zmiany właściciela jeszcze nie jawi się być powodem, żeby przenosić rachunek rozliczeniowy czy kartę. Warto aczkolwiek sprawdzić, jakie zmiany zostaną wprowadzone i wtedy powziąć decyzję. Należy dołączyć, że problemy zdarzają się podczas przenoszenia klientów pomiędzy systemami bankowymi. Wówczas gdy taki moment będzie się zbliżał, lepiej zabezpieczyć się, robiąc przelewy wcześniej bądź otwierając drugie, awaryjne konto w innym banku – radzi specjalista Expandera.

amerykańska prasa ostro ocenia politykę Trumpa wobec Meksyku  Ze świata

Amerykańska prasa ostro ocenia politykę Trumpa wobec Meksyku Ze świata

Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła rachunek rozliczeniowy na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą przedłożyć opłaty za wjazd dzięki "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa około…...

Czytać
android 7. 0 Nougat a mianowicie wyciekła data premiery

Android 7. 0 Nougat a mianowicie wyciekła data premiery

Androida 7. 0 nazwanego słodko „Nougat”, zaprezentowano na raz pierwszy 9 marca 2016 roku na przeszło miesiąc przed konferencją Yahoo I/O. Firma regularnie aktualizuje system. Nowa wersja posiada usprawnić m. in.…...

Czytać