blisko

Padło właśnie kilka wyrażeń prawdy o budżecie Lokalny. Niektórzy przecierają oczy ze zdumienia

  • Dom
  • Finanse
  • Padło właśnie kilka wyrażeń prawdy o budżecie Lokalny. Niektórzy przecierają oczy ze zdumienia
Deficyt budżetowy po lipcu 2018 r. Komentarz Leszka Skiby

Po lipcu po budżecie pojawił się deficyt, który w kolejnych miesiącach będzie się pogłębiał - powiedział PAP Biznes wiceminister finansów Leszek Skiba. Wówczas oznacza, że tylko przy jednym miesiącu rząd musiał wydać o blisko 10 mld zł więcej, niźli odnotował dochodu. - Wówczas duże zaskoczenie - zapisują ekonomiści mBanku.

Wiceminister finansów Leszek Skiba, który to wcześniej pracował w Narodowym Banku Polskim to specjalista od makroekonomii. W czwartek powiedział kilka ważnych wyrażeń o stanie finansów naszego kraju.

- Potrzeba nadal paru dni, żeby dokładnie policzyć dochody i wydatki budżetu po lipcu. 1-wszy obraz wskazuje jednak na to, że jesteśmy na minusie i po siedmiu miesiącach tego roku będziemy posiadać deficyt. Nie wiemy, jaka to będzie liczba, znamy jednak, że będzie powyżej zera - tłumaczył po rozmowie z PAP Interes wiceminister finansów. Przypomnijmy, iż po czerwcu tego roku kalendarzowego rząd odnotował nadwyżkę na poziomie 9, 5 mld złotych.

Deficyt budżetowy według lipcu 2018 r. Komentarz Leszka Skiby

- Nadwyżka po pierwszej połowie roku była wynikiem nie tylko strony www dochodowej, ale też przesuwania wydatków, m. in. jeśli chodzi o programy współfinansowane ze środków europejskich. Niedostatek w tej części roku był zaplanowany. W następnych miesiącach będzie się mężczyzna pogłębiał, w ustawie zapisane mamy 41, 5 mld zł - dodał.

Zapytany o wykonanie budżetu wreszcie roku Skiba powiedział, że raczej nie należy oczekiwać, iż niewykonanie deficytu osiągnie poziom 20 mld zł, jak prognozują niektóre osoby ekonomiści.

To bardzo ciekawy wątek, ponieważ sporadycznie się zdarza, żeby to właśnie resort finansów wylewał kubeł zimnej wody w optymistyczne prognozy ekonomistów. Zazwyczaj bywa na odwrót. Zobaczmy, co miał do odwiedzenia powiedzenia na ten sprawa wiceminister Skiba:

Historycznie maksymalne niewykonanie wydatków mieliśmy na poziomie 13 mld zł, an ostrożne założenia to 6-8 mld zł. Bazując tylko i jedynie na historycznych danych, jesteśmy wstanie znaleźć się w tym zakresie.

Wszystko się może przydarzyć, ale raczej nie należy przewidywać, że niewykonanie deficytu osiągnie poziom 20 mld złotych, jak niektórzy spekulują.

Zaznaczył on również, że dynamika ściągalności podatków zanotowana w 2017 r. wydaje się niemożliwa do powtórzenia przy bieżącym roku.

Bardzo znaczący krok w poprawie ściągalności podatków został już wykonany w 2017 r. Był najtrudniejszy, ale przyniósł duże sukcesy. Podobna dynamika ściągalności w tym r. jest wręcz niemożliwa do odwiedzenia powtórzenia, gdyż mamy bardzo wysoką bazę. Natomiast profity z VAT będą bez wątpienia wyższe niż po 2017 r. i osiągną zaplanowany poziom 166 mld zł.

Na ów słowa natychmiast zareagowali ekonomiści. - Biorąc pod obserwację typową sezonowość wykonania budżetu, deficyt po lipcu b. r. (a więc w porządku. 10 mld zł deficytu w samym lipcu) wydaje się dużym zaskoczeniem - zapisują eksperci mBanku.

autonomiczne pojazdy a przepisy aliansu i prawa

Autonomiczne pojazdy a przepisy aliansu i prawa

Autonomiczna mechanika, a przede każdemu autonomiczne pojazdy na drogach to również przejaw rozwijającej się sztucznej inteligencji. Wiadomości o pracach Tesli i największych koncernów samochodowych śledzę z dużym zainteresowaniem. Bowiem rewolucja komunikacyjna…...

Czytać
arkadij Rotenberg nie skorzysta wraz z ulgi dla Rosjan objętych sankcjami  Ze świata

Arkadij Rotenberg nie skorzysta wraz z ulgi dla Rosjan objętych sankcjami Ze świata

Arkadij Rotenberg, jeden z wielkich rosyjskich biznesmenów objętych sankcjami Zachodu, oznajmił w środę, że nie skorzysta z ulg rozpatrywanych w parlamencie, pozwalających osobom objętym sankcjami personalnymi zrzec się statusu rezydenta podatkowego Rosji.…...

Czytać