blisko

Ile kosztowałyby ulubione towary Amerykanów, gdyby nie zaakceptować były "made in China"?

  • Dom
  • Finanse
  • Ile kosztowałyby ulubione towary Amerykanów, gdyby nie zaakceptować były "made in China"?
Ile kosztowałyby towary, gdyby odrzucić były produkowane w Chinach?

Donald Trump przy pierwszym wystąpieniu od czasu wyborów wiele uwagi poświęcił tematowi handlu.

Trump zapowiedział, że już pierwszego dnia w Białym Domu chce wypisać Stany Zjednoczone z umowy TPP, którą nazwał "katastrofą dla kraju".

Międzynarodowe porozumienia handlowe (jak TPP i NAFTA) grały kluczową rolę przy kampanii prezydenckiej kandydata republikanów. Choć TPP jeszcze odrzucić weszło w życie, Trump obwinia NAFTA i inne umowy za "eksportowanie" za granicę zbyt wielu miejsc pracy, co szkodzi amerykańskiej gospodarce.

Choć pomysł rozwijania produkcji w USA jest szeroko popierany, nie ulega wątpliwości, że towary wytwarzane w Stanach Zjednoczonych są znacznie droższe niźli te same produkty z metką np. "made in China".

Dotyczy to w szczególności iPhone'ów i sneakersów, których ceny wzrosłyby kilkukrotnie.

Oto, ile kosztowałyby ulubione towary Amerykanów, gdyby były produkowane w USA:

iPhone

Trump w kampanii sugerował, hdy jego administracja mogłaby zachęcić Apple do produkowania komputerów, tabletów i smartfonów po USA, zamiast w pozostałych krajach. Nikkei Asian Review ujawnił pod koniec listopada, że podwykonawca Apple - Foxconn analizuje możliwość przekazania produkcji do Stanów. Źródło poinformowało Nikkei, że spowodowałoby to "więcej niż dwukrotny wzrost ceny iPhone'a".

Marketplace przygotował analizę koszta amerykańskiego iPhone'a i doszedł do podobnego wniosku. Jeżeli wszystkie podzespoły byłyby wytwarzane w USA, podniosłoby wówczas koszt do 600 dol., a co za tym idzie - cena po sklepach podskoczyłaby do dwa tys. dol.

Z kolei MIT Technology Review twierdzi, że gdyby iPhone był składany w AMERYCE, ale podzespoły nadal robione byłyby na całym świecie, koszt produkcji iPhone'a (obecnie szacowany na 230 dol. ) wzrósłby o pięć proc. Gdyby zaś składniki były produkowane także w USA, koszt - wedle MIT Technology Review a mianowicie wzrósłby o 30-40 dol., co firma zrekompensowałaby przy cenie dla klienta.

Dan Panzica, główny analityk w IHS Markit TOMIS, uważa, że problem leży gdzie indziej. - Skądże w USA weźmiecie ludzi do produkowania iPhone'ów? - pyta retorycznie. Panzica, który pracował w Foxconn, szacuje, że w Chinach na potrzeby produkcji elementów i składania iPhone'ów niezbędnych jest 150 tys. ludzi.

- Jeśli weźmiesz wszystkich pracowników z GE, GM i Forda, wciąż zabraknie 20 proc. - dodaje.

Jeansy

Panzica twierdzi też, że koszt produkowaniu odzieży mógłby wzrosnąć w jeszcze większym stopniu, niż w przypadku elektroniki. Bo choć surowce będą tanie, większą część zajmują koszty pracy. To toteż znane marki przeniosły wytwórczość do krajów takich jak na przykład Chiny czy Bangladesz.

- W Bangladeszu godzina pracy kosztuje 1, 80 dol., w Wietnamie dwóch, 50 dol., w AMERYCE byłoby to 25-30 dol. - mówi Panzica.

Oryginalne jeansy Levi's kosztują około 128 dol. Lecz ten sam model spośród kolekcji "Made in the USA", wykorzystujący bawełnę premium z Północnej Karoliny, sprzedawano za 348 dol. Na wyprzedaży pod koniec listopada można je było jednak dostać za 104, 85 dol.

Telewizory

Trump przy kampanii powiedział, że USA przestały produkować telewizory. - Chcielibyśmy je znów robić. Robiliśmy już. Pamiętacie RCA, Sylvanię? Te dni to już historia - gadał. Politifact sprawdził te wyrazu i... wychodzi na to, że są prawdą. Pełna elektronika, która montowana wydaje się być w telewizorach dostępnych w USA, pochodzi z Azji.

Duże rozmiary i wysokie koszty produkcji skłaniają producentów do tzw. near-shoringu, czyli składania telewizorów blisko granic kraju docelowego. - Jest dość duża montownia telewizorów w Meksyku a mianowicie mówi Panzica.

Wiele firm składa telewizory w USA, np. Element Electronics, której produkty można kupić np. w Walmarcie lub sieci Target.

42-calowy smart-telewizor UHD w internecie Target sprzedawany jest zbytnio 329 dol., porównywalnej do odwiedzenia podobnego modelu Westinghouse a mianowicie przeceniony z 449 na 299 dol. 32-calowy smart TV kosztuje 129 zamiast 179 dol., co nie odbiega znacząco od atrakcyjnej chińskiej marki TCL - jej 32-calowy Roku smart TV sprzedawany jest zbyt 169 dol.

Sneakersy

Nawet 99 proc. butów sportowych (i znaczny odsetek odmiennego obuwia i odzieży) zbywanych w USA, powstaje poza granicami kraju, głównie po Azji.

TPP obniżyłoby lub zniosło cła w buty importowane np. spośród Wietnamu, co spowodowałoby spadek ich cen w USA. Firmy takie jak Adidas czy Nike, który dzierży 26 fabryk obuwia przy Wietnamie, wspierają to partnerstwo handlowe.

Sprzeciwia jemu się New Balance. Dzięki swojej stronie podkreśla, że produkuje lub składa cztery mln par butów rocznie w USA. Oznacza gryzie specjalnie dla klientów, jakie możliwości przyczynia się też do różnicy w ich cenie.

Buty New Balance kosztują od 65 dol., ale ceny modeli "made in U. S. " to wydatek od 165 do 399 dol. To oznacza, że żadna z tańszych par nie wydaje się być składana w USA.

Podobny kontrast można zauważyć w butach Reeboka. Profil zaprojektowana dla pracowników poczty powstaje w USA. Buciki te kosztują od 167 do 230 dol., wówczas gdy regularne modele od 80 do 165 dol.

Tagi: Chiny USA import Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. By zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

donald Trump a Polska

Donald Trump a Polska

Stany Zjednoczone są zainteresowane tymże, by Polska była mocnym krajem. Rozmieszczenie amerykańskich potencjałów będzie oznaczać znaczące pogłębienie wzajemnych relacji - twierdzi w rozmowie z PAP Ian Brzezinski ekspert ds. międzynarodowych. Jego zdaniem amerykańska…...

Czytać
donald Trump zatrudni zięcia a mianowicie Jareda Kushnera - w Białym Domu

Donald Trump zatrudni zięcia a mianowicie Jareda Kushnera - w Białym Domu

Donald Trump chce zaangażować swojego zięcia jako doradcę w Białym Domu. Jared Kushner, mąż Ivanki Trump, ma zostać starszym radcą ds. handlu i Bliskiego Wschodu. Informacje wręczane wcześniej…...

Czytać