blisko

Morawiecki: konieczna jest umowa międzynarodowa w sprawie walki z rajami podatkowymi

  • Dom
  • Finanse
  • Morawiecki: konieczna jest umowa międzynarodowa w sprawie walki z rajami podatkowymi
Afera Paradise papers. Komentarz Mateusza Morawieckiego

Minister wzrostu Mateusz Morawiecki komentuje najnowszą aferę Paradise Papers. - Problem rajów podatkowych da się rozwiązać tylko w globalnym poziomie. Konieczna jest nowa umowa w tej sprawie - oświadczył wicepremier.

W przekazanym poprzez Ministerstwo Rozwoju oświadczeniu, Morawiecki zwrócił też uwagę, hdy "Unia Europejska powinna silnym głosem walczyć o skończenie z praktykami podatkowymi, które łamią zasady solidarności i elementarnej sprawiedliwości".

"Doniesienia prasowe ostatnich dni pokazują, że polskie zabiegi na temat nowy międzynarodowy ład podatkowy są jak najbardziej uzasadnione” - skomentował informacje ujawnienie przez międzynarodowy zespół redaktorów śledczych tzw. Paradise Papers.

Globalny problem

Chodzi na temat ustalenia międzynarodowego konsorcjum redaktorów śledczych (International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) w Waszyngtonie oraz z 380 dziennikarzami z 70 państwa. Ich zdaniem w interesy w oazach podatkowych zamieszanych jest wiele wpływowych osób na całym świecie. W dokumentach pojawnili nazwiska przeszło 120 polityków z niemal 50 krajów, a też m. in. osób bardzo bogatych, sportowców i przedsiębiorców.

"Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Starego kontynentu Europejskiej powinny niezwłocznie pochwycić się tematem Paradise Papers, gdyż mówimy najpewniej o miliardach niezapłaconych podatków, które uszczupliły budżety państw członkowskich. Raje podatkowe to niezbudowane szpitale i drogi po Polsce, we Włoszech, na Słowacji czy w Portugalii. Raje dla nielicznych, wówczas spadek poziomu życia dla 99 procent społeczeństw" - ocenił Morawiecki.

Zdaniem wicepremiera pokazuje, że "problem rajów podatkowych i uwikłania globalnej elity w ukrywanie swojego majątku przed narodowymi organami podatkowymi jest globalnym problemem dotyczącym ludzi władzy i biznesu". "Funkcjonowanie rajów podatkowych tak czasochłonnie było możliwe tylko za sprawą skali zaangażowania ludzi jak i również korporacji z pierwszych stron gazet" - zaznaczył Morawiecki.

"Wstrząs sejsmiczny"

Według wicepremiera "Lux Leaks i Panama Papers było przełomem, ale Paradise Papers może okazać się wstrząsem sejsmicznym, po którym globalna percepcja rajów podatkowych zmieni się w zawsze".

Morawiecki zaznaczył, że "płacenie podatków nie może być obowiązkiem, od któregoż obowiązuje immunitet dla najbogatszych i globalnych korporacji". "Sprawiedliwość polega na równości względem prawa. Raje podatkowe odrzucić mogą być przywilejem możnych, strzegącym ich przed partycypacją w kosztach funkcjonowania obecnych państw, bo przecież dzisiejsza gospodarka już i naprawdę premiuje właścicieli kapitału kosztem reszty społeczeństwa" - podkreślił.

"Apelujemy do społeczeństw tych krajów, by wywarły presję na swych przywódców politycznych, żeby te już dziś najwyżej rozwinięte i najbogatsze kraje świata nie stosowały dumpingu podatkowego wobec słabszych państw, zwłaszcza takich jak Polska, które historia, nie przez nas, potraktowała mniej łaskawie, czy po prostu brutalnie" - czytamy w oświadczeniu wicepremiera.

"Problem rajów podatkowych da się rozwiązać tylko w globalnym poziomie, stąd konieczna jest umowa podobna do dawnego Bretton Woods, która zawierałaby nowe reguły międzynarodowego prawa podatkowego. Unia powinna silnym głosem wojować o skończenie z praktykami podatkowymi, które łamią reguły solidarności i elementarnej sprawiedliwości" - podsumował Morawiecki.

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać
1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać