blisko

Nawet do 3 tys. zł więcej dla emerytów. Pomysł PSL odesłany do komisji

  • Dom
  • Finanse
  • Nawet do 3 tys. zł więcej dla emerytów. Pomysł PSL odesłany do komisji
Emerytura bez podatków. Pomysł PSL skierowany do komisji

"Emerytura bez podatków", czyli pomysł PSL w wsparcie osób starszych, został po pierwszym czytaniu odesłany z Sejmu do zadań w komisji. Ludowcy potrzebują zlikwidowania pobierania wszelkich świadczeń od emerytów i rencistów. W skrócie "brutto" ma zostać "netto". PSL złożyło projekt po raz pozostały. Wcześniej Sejm odrzucił obecnie projekt. Teraz podpisało się pod nim około 140 tys. Polaków.

Projekt do prac w komisji

W czasie czytania w Sejmie projekt przedstawiał Mieczysław Kasprzak z PSL. Podkreślił mężczyzna, że sytuacja emerytów jak i również rencistów jest bardzo kłopotliwa i jest to w największym stopniu skrzywdzona grupa społeczna w ostatnich latach. PiS zaproponowało, żeby projekt skierować do prac w komisji sejmowej. Pomysł ten poparły wszelkie kluby parlamentarne. Głos przy tej sprawie zabrała także Joanna Borowiec z PiS. Zaznaczyła, że ustawa PSL, spowoduje zmniejszenie wpływów budżetowych o ok. 15 mld zł tylko z tytułu podatku dochodowego, a składki na ubezpieczenia zdrowotne to kolejne 20 mld zł.

Batalia PSL o "emeryturę bez podatków"

PSL pierwszy raz złożył projekt w Sejmie w grudniu 2017 r. Sejm zajął się nim dopiero w czerwcu. Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział wtenczas, że PSL nie odwiedzi nigdy z nikim po jakąkolwiek koalicję bez wykonania tego postulatu.

Ludowcy wyliczali:

Pani Janina (68 l. ) z Otwocka dostaje na rękę 1338 zł emerytury. Dzięki „Emeryturze bez podatku” otrzymanie 1600 zł. To o 262 zł miesięcznie większą ilość wiadomości niż obecnie. W przeciągu roku zyska dodatkowo aż 3144 zł! - podaje PSL

PSL wskazywał w uzasadnieniu do swojego planu, że w niektórych państwach Unii Europejskiej takie rozwiązania już funkcjonują.

Na Węgrzech zgodnie z ustawą z roku 1995 na temat podatku dochodowym emerytury, jak dochody osobiste są puste od opodatkowania. Oznacza to, że jeśli emeryt pomijając emeryturą nie posiada pozostałych dochodów, nie ma wtenczas obowiązku wypełniać za podarowany rok zeznania podatkowego. Podobnie sytuacja emerytów przedstawia się na Litwie i po Bułgarii, gdzie emeryci nie zaakceptować odprowadzają podatku dochodowego.

Projekt został wówczas po pierwszym czytaniu odrzucony. Andrzej Szlachta z PiS, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych podkreślał wtedy w rozmowie wraz z Business Insider Polska, hdy partia rządząca nie poparła projektu ludowców z motywów ekonomicznych.

- Spośród punktu widzenia budżetu tego rodzaju działanie jest nieodpowiedzialne. Wprowadzanie tak nagłych zmian, które wywołują lukę rzędu dwadzieścia mld zł, nie wydaje się dobrym pomysłem. PiS nie poparło tego projektu spośród powodów czysto ekonomicznych. Jeżeli byłaby taka wola, żeby zmniejszać obciążenia dla emerytów, to należałoby to czynić stopniowo. Zwolnienie wszystkich rencistów z płacenia podatku wywołałoby zbyt dużą luką. Dzięki to obecnie nie posiada pokrycia, bo realizujemy inne projekty społeczne - mówił Andrzej Szlachta.

adam Rogacki członkiem zarządu Orlen Paliwa

Adam Rogacki członkiem zarządu Orlen Paliwa

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać
93 proc. zakupów zaczyna się od zapytania w wyszukiwarce gogole. Zobacz jak być wyraźnym w sieci

93 proc. zakupów zaczyna się od zapytania w wyszukiwarce gogole. Zobacz jak być wyraźnym w sieci

Nie ma znaczenia co oferujemy: zaawansowane rozwiązania IT, opony samochodowe czy ekologiczną marchewkę. Bez internetu ani rusz. Sieć jest dziś przyrodzonym miejscem handlu i reklamy. Mówiąc dosadnie: jeżeli potrzebuje się robić…...

Czytać