blisko

W Polsce spadki. Wszystko przez bazy centralne. "Czas na powrót do normalności"

 • Dom
 • Finanse
 • W Polsce spadki. Wszystko przez bazy centralne. "Czas na powrót do normalności"
Giełdy w Europie. Banki główne dołują indeksy

Parkiety dzięki zachodzie Europy pogrążyły się w czerwieni. Fed owocnie wystraszył rynki, podczas wówczas gdy Europejski Bank Centralny nie zaakceptować zdołał ich podnieść dzięki duchu.

Sygnał, jaki to dotarł do inwestorów w zeszłym tygodniu, był oczywisty: banki centralne na świecie nie będą już faktycznie wspierać gospodarki. 9 września Eric Rosengren, szef Fed z Bostonu, ocenił, iż amerykańska Rezerwa Federalna powinna kontynuować stopniowe zacieśnianie strategii monetarnej, a proces ten powinien zapewnić pełne najęcie w gospodarce USA.

Innymi słowy, jastrzębie komunikaty amerykańskiego banku centralnego odrzucić nastrajają do zakupów w Europie.

Jastrzębi Fed i opieszały EBC

Rosengren powiedział, iż gospodarka USA wydaje się blisko stanu pełnego zatrudnienia, an inflacja w Stanach powoli wraca do dwuprocentowego celu Fed:

Przygoda pokazuje, że trudno wydaje się być spowolnić gospodarkę, jeżeli Fed zbyt długo zwleka spośród podwyżką stóp, a stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej musi zapewnić pełne zatrudnienie.

8 września zaś Europejski Bank Centralny (EBC) pozostawił bez zmian podstawowe mieszaniny procentowe oraz parametry skupu aktywów w ramach luzowania ilościowego. Miesięczny target w sytuacji tego programu wynosi nadal 80 mld euro, czyli oczekiwania inwestorów jak do zwiększenia skupu, odrzucić zostały spełnione.

Banki centralne sygnalizują więc własną niechęć do tego, żeby rozszerzyć stymulowanie gospodarek.

- Banki centralne będą niechętne, aby dać poboczne stymulowanie dla gospodarek, a to wywołuje obawy w rynkach - mówi Niv Dagan, dyrektor wykonawczy Peak Asset management LLC jak i również dodaje:

Można się spodziewać dalszej presji jak i również spadków na giełdach przy najbliższym czasie. Najlepiej poczekajmy, zachowajmy ostrożność, zobaczymy.

Giełdy w Azji tracą

Na giełdach w Europie tanieją akcje spółek wydobywczych, bowiem spadają ceny surowców. Firmy energetyczne tracą z powodu mocnych zniżek cen ropy naftowej, która tanieje w poniedziałek w USA o prawie 2 proc.

Wraz z Europą tanieją akcje na azjatyckich parkietach. Na azjatyckich giełdach duże spadki. W Tokio Nikkei 225 zniżkował o 1, 73 proc. Przy Chinach SCI traci dwa, 39 proc., Hang Seng spada o 2, 76 proc., KOSPI spadł na temat 2, 17 proc. Sensex w Indiach na minusie o 1, 35 proc.

"Powrót do normalności"

Skąd takie spadki na zachodnich parkietach? - Można pisać o ekstremalnie wysokiej wycenie akcji w USA, o spadających przychodach i zyskach spółek z Wall Street, o spowalniającej gospodarce światowej i o niepewności złączonej z działaniami FED.

To wszystko prawda, jednak tego świadomość rynek dzierży już od dawna, tym razem konkretne przyczyny znajdują się gdzie indziej - pisze Mateusz Adamkiewicz, analityk zbytów finansowych HFT Brokers.

Ekspert potwierdza niepewność inwestorów. Giełdy boją się przestania potężnego skupu aktywów poprzez banki centralne. - Lub gospodarka światowa, a przede wszystkim rynki finansowe poradzą sobie bez dopingu? a mianowicie pyta Adamkiewicz.

Według analityka w krótkim terminie parkiety mogą ucierpieć, zaś większa przecena jest nieunikniona przy obecnych wycenach działaniu:

Będzie to jednak zdrowa korekta i odrzucić należy wpadać w panikę. Już od dłuższego periodu giełda przestała być odzwierciedleniem stanu gospodarki, a poniekąd kondycji przedsiębiorstw.

- Czas na powrót do odwiedzenia normalności - kończy analityk.

W kilki punktach:

 • Banki centralne odrzucić kwapią się do wzmacniania skupu aktywów
 • Taka przemiana polityki wystraszyła rynki
 • Zachodnie i azjatyckie parkiety pogrążyły się w czerwieni


Tagi: giełda Europa Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod linkiem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem gniewny. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

blajer wyjaśnia, czy warto zawiesić raty kredytu hipotecznego Informacje

Blajer wyjaśnia, czy warto zawiesić raty kredytu hipotecznego Informacje

"Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - jakie mamy uprawnienia? "Biznes dla Ludzi". Nowe otwarcie dla Modlina "Biznes dla Ludzi". Modyfikacje w związku z RODO "Biznes dla Ludzi". W gry…...

Czytać
big data zbiory danych rozwój gospodarczy

Big data zbiory danych rozwój gospodarczy

Tort jest ogromny. Każdy życzyłby urwać dla siebie jakim sposobem największy kawałek. Tort będzie coraz większy. Składnikami, z których został zrobiony, istnieją dane, także te na temat ludzi, którzy często…...

Czytać