blisko

Komisja Europejska uruchamia fundusz dla startupów

  • Dom
  • Finanse
  • Komisja Europejska uruchamia fundusz dla startupów
Fundusz VC dla startupów od momentu Komisji Europejskiej - VentureEU

Komisja Europejska we współpracy z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym uruchomiła paneuropejski fundusz VentureEU, dzięki któremu większą ilość wiadomości prywatnych i publicznych pieniędz ma być przeznaczanych na inwestycje w startupy. Wedle wstępnych szacunków, na ten cel może popłynąć chociażby 2, 1 mld euro.

KE zakłada, hdy przy inwestycji 410 mln euro z unijnych nakładów, fundusz zbierze łącznie dwa, 1 miliarda euro wraz z środków publicznych i niekomercyjnych. Środki publiczne - po planach KE - mogą mieć przyciągnąć pieniądze prywatnych akcjonariuszy. Jak tłumaczył we wtorek 10 kwietnia Jyrki Katainen, komisarz ds. inwestycji jak i również konkurencyjności, w sytuacji funduszy VC "rozmiar ma znaczenie":

Dzięki VentureEU wielu prekursorskich przedsiębiorców na starym kontynencie zrealizuje inwestycje, których potrzebują, aby wprowadzać innowacje i odnieść pomyślność na skalę światową.

Fundusz VC Komisji Europejskiej - skąd będą poszlajać się pieniądze?

Komisja podkreśla, że choć kapitał wysokiego zaryzykowania (venture capital) ma wielkie znaczenie dla dobrze prosperującej gospodarki, to jest to wciąż słabo rozwinięty rynek na starym kontynencie. W 2016 r. inwestorzy kapitału wysokiego zaryzykowania zainwestowali w UE około 6, 5 mld euro, w zależności od z 39, czterech mld euro zainwestowanymi w USA.

Na wystarczy 2017 r. tylko 26 firmom z UE udało się uzyskać wartość rynkową przekraczającą 1 mld dolarów, w porównaniu z 109 w USA i 59 w Chinach.

Zobacz też: 500 mln zł trafi do pionierskich firm. PFR odpala kolejny fundusz

VentureEU ma być nowym źródłem finansowania, po założeniu Komisji dając europejskim innowacyjnym firmom możliwość przerobienia się w wiodące firmy światowe.

Tak rozkłada się finansowanie wspomnianych 410 mln euro, przeznaczonych dzięki fundusz:

  • 200 mln euro ma pochodzić z instrumentu kapitałowego InnovFin w ramach programu „Horyzont 2020”;
  • 105 mln euro z COSME (Europejski program na rzecz drobnych i średnich przedsiębiorstw);
  • 105 mln euro spośród Europejskiego Funduszu na kwestia Inwestycji Strategicznych (EFIS).

Pozostała część finansowania będzie zebrana przez zarząd funduszu, głównie od niezależnych udziałowców.

Fundusze mają wspomóc w finansowaniu MŚP jak i również spółek o średniej kapitalizacji z różnorodnych sektorów, takich jak technologie informacyjno-komunikacyjne (ICT), technologie cyfrowe, technologie medyczne oraz efektywność energetyczna.

Inwestycja UE w VentureEU będzie zarządzana przez EFI pod kontrolą Komisji. "VentureEU jest ważnym dodatkiem do odwiedzenia europejskiego rynku kapitałowego. Mimo że do tej okresy udzieliliśmy wsparcia ponad pięciuset funduszom, to pierwszy jednego razu, kiedy UE stworzyła tak bezprecedensowy program" - rzekł we wtorek Pier Luigi Gilibert, dyrektor generalny EFI.

VentureEU będzie składał się z sześciu funduszy: Aberdeen Standard Investments, Axon Partners Group, Isomer Capital, LGT, Lombard Odier Asset Management i Schroder Adveq. Ich wyboru dokonał Europejski Fundusz Inwestycyjny. Komisja Europejska spodziewa się, że przedsięwzięcie zacznie przynosić efekty po 2019 roku.

bankierzy ostrzegają: nasze obciążenia wylegają, zyski maleją

Bankierzy ostrzegają: nasze obciążenia wylegają, zyski maleją

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy Polska gospodarka pod spodem lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla rodzimych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów"…...

Czytać
belgia reformuje podatki. Butelka napojów alkoholowych podrożeje o 2, pięć euro  Prawo

Belgia reformuje podatki. Butelka napojów alkoholowych podrożeje o 2, pięć euro Prawo

"Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy redukcja stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa Zmiany przy PIT, ale z warunkami Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT Spór po rządzie o…...

Czytać