blisko

BZ WBK zauważa interesującą rzecz dotyczącą rozwoju firm w Polsce

  • Dom
  • Gielda
  • BZ WBK zauważa interesującą rzecz dotyczącą rozwoju firm w Polsce
BZ WBK - wyniki pieniężne, zysk, IV kwartał 2017

- To, że sytuacja makroekonomiczna w naszym kraju jest dobra, to naprawdę jakby nic nie powiedzieć. Ale widzimy coraz lepsze wyzwania w sektorze przedsiębiorstw, które muszą zmagać się z rosnącymi kosztami roboty, co może wpływać w ich płynność w naszym roku. A to z kolei może mieć działanie na sektor bankowy a mianowicie mówi Maciej Reluga, fallus zarządu banku ds. skarbowych BZ WBK.

Reluga podkreśla, że nie ma zagrożenia po stronie wzrostów kosztów sektora, chodzi prędzej o dość ciekawą kondycję, w jakiej, choć gospodarka pędzi, an IV kw. 2017 r. zamknie się wraz ze wzrostem w okolicach pięć proc. r/r (PKB w całym poprzednim roku urosło o 4, 6 proc., ruszyły się także przy końcu długo wyczekiwane inwestycje), polskie firmy nie rozwijają się tak szybko, jakim sposobem powinny wskazywać na to wyniki makro.

- Sytuacja na rynku robocie jest coraz większym zadaniem. Po raz pierwszy doświadczamy, że rosnące problemy wraz z pracownikami występują nie jedynie w sektorach produkcyjnych, lecz także w sektorach propozycji i finansów. To wszystko związane jest ze wzrostem kosztów pracy. A wówczas będzie wpływać na płynność tych firm, ich intratność i marże - przekonuje Maciej Reluga.

Zapytany, czy przedsiębiorstwa nie pozostaną mogły w takiej sytuacji przerzucić kosztów wyższych płac w cenę produktu, rzekł, że inflacja wciąż wydaje się na niskim poziomie i takie działania będą ograniczane przez rynek. - Poprawa wskaźników makroekonomicznych nie jest więc tak bardzo odzwierciedlona w sytuacji przedsiębiorstw, jak powinna - podsumowuje. Dodaje, że i w samym banku rosną koszty pracownicze o 4 proc. r/r., ale wyjaśnia przy tym momentalnie, że nie spodziewa się, aby w 2018 r. były one wyższe niż przeciętny wzrost płac w gospodarce.

BZ WBK - wyniki inwestycyjne, zysk, IV kwartał 2017

W środę grupa BZ WBK pochwaliła się swoimi efektami za 2017 r. Profit przed opodatkowaniem wyniósł 3, 3 mld zł jak i również zwiększył się o sześć, 8 proc. r/r, a w ujęciu porównywalnym, tj. po skorygowaniu zysków ze sprzedaży VISA, wzrósł o 18, 9 proc. r/r. Zysk należny udziałowcom BZ WBK S. Natomiast. wyniósł 2, 2 mld zł i zwiększył się o 2, 1 proc. r/r, a w ujęciu porównywalnym wzrósł o 15, 8 proc. r/r.

Wskaźnik efektywności operacyjnej (C/I) wyniósł 43, 4 proc. (46, 2 proc. za 2016 r. po wyeliminowaniu ww. transakcji jednorazowej). Wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE) wyniósł w ub. r. 12, 2 proc. względem 12, 8 proc. dzięki 31 grudnia 2016 r.

- Dla własnego banku to był szczególny rok. Po pierwsze wypłaciliśmy 536 mln zł dywidendy z lat 2014-2015, jakie możliwości potwierdziło nasza silną sytuację kapitałową, przeprowadziliśmy emisję długu podporządkowanego na 150 mln zł, a pod koniec roku ogłosiliśmy polski udział w dalszej konsolidacji sektora bankowego - zestawienia z wydzieloną, detaliczną elementem Deutsche Banku - mówił podczas konferencji Michał Gajewski, prezes BZ WBK.

Dodał, że wskaźniki kapitałowe pozwalają na wypłatę dywidendy akcjonariuszom, ale za wcześnie jest, żeby mówić na temat szczegółach:

Naszą ambicją jest to, aby rosnąć i co roku to udowadnialiśmy i tę obietnicę spełnialiśmy. Na pewno ambicją wydaje się być, aby był wzrost wyniku w bieżącym roku. Nasza strategia, jeśli chodzi o dywidendę, wydaje się być niezmienna. Nasze wskaźniki kapitałowe - one jeszcze nie są zaudytowane - pozwolą nam na to, by pokryć koszta dywidendę.

Tu również mamy konsultację z naszym regulatorem. Dziś za wcześnie byłoby powiedzieć, jaka ta dywidenda miałaby być.

W samym czwartym trymestrze 2017 roku zysk netto w wysokości 549 mln zł. To postęp z poziomu 460, dziewięć mln zł rok uprzednio. Zysk banku okazał się zgodny z wymaganiami rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 546, 8 mln zł.

Oczekiwania jedenastu biur maklerskich, co do zysku netto BZ WBK zan IV kwartał, wahały się od czasu 524 mln zł do 576 mln zł.

Wynik odsetkowy banku po IV kwartale wyniósł 1. 379, 4 mln zł i okazał się jednej proc. powyżej oczekiwań analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 1. 365, szóstej mln zł (w przedziale oczekiwań 1. 355, 2-1. 378, 5 mln zł).

Wynik BZ WBK z prowizji wyniósł 515, 4 mln zł i był zgodny z konsensusem, który zakładał 514, szóstej mln zł (oczekiwania wahały się od 511 mln zł do 525 mln zł).

Odpisy wraz z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w ostatnim kwartale 2017 roku 212, 9 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem o 6, pięć proc. wyższych odpisów na poziomie 227, 7 mln zł.

android 7. 0 Nougat a mianowicie wyciekła data premiery

Android 7. 0 Nougat a mianowicie wyciekła data premiery

Androida 7. 0 nazwanego słodko „Nougat”, zaprezentowano na raz pierwszy 9 marca 2016 roku na przeszło miesiąc przed konferencją Yahoo I/O. Firma regularnie aktualizuje system. Nowa wersja posiada usprawnić m. in.…...

Czytać
amerykańska prasa ostro ocenia politykę Trumpa wobec Meksyku  Ze świata

Amerykańska prasa ostro ocenia politykę Trumpa wobec Meksyku Ze świata

Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła rachunek rozliczeniowy na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą przedłożyć opłaty za wjazd dzięki "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa około…...

Czytać