Karta kredytowa została wymyślona przez mężczyznę, który zapomniał portfela podczas kolacji

17 lutego 2021
Category: American Express

Ta historia przykuła moją uwagę i postanowiłem przeprowadzić własne poszukiwania.

Oto co znalazłem.

Według Diner’s Club pomysł karty kredytowej przyszedł do Franka McNamary w 1949 roku, kiedy jadł kolację w restauracji w Nowym Jorku.

Kiedy nadszedł czas, by zapłacić rachunek, McNamara zdał sobie sprawę, że zapomniał o swoim portfelu.

To, co wydarzy się później, zależy od tego, kogo zapytasz: Zgodnie z „Kodeksem dolara, McNamara wynegocjował wyjście z mycia naczyń, aby zapłacić za obiad, podpisując go zamiast tego i obiecując spłacić restaurację. Według NerdWallet musiał zadzwonić do żony i poprosić ją o dostarczenie gotówki.

Według Jonathana Levine’a „Kredyt, gdzie jest należny: społeczna historia kredytu konsumenckiego w Ameryce z 2008 roku, ta kolacja – najwyraźniej znana w branży jako „pierwsza kolacja – jest przypowieścią, która tak naprawdę się nie wydarzyła.

Nie ulega jednak wątpliwości, że McNamara stworzył pierwszą amerykańską firmę obsługującą karty kredytowe, Diner’s Club, którą założył w 1950 roku wraz z Ralphem Sneiderem.

Według Pittsburgh Post-Gazette, pomysł na Diner’s Club był podpisany teraz, zapłać później. Członkowie klubu mogliby podpisać kontrakt na obiad, a następnie zapłacić rachunek później. McNamara założył klub z 27 uczestniczącymi restauracjami i 200 członkami za 3 $, które sprzedał swoim przyjaciołom i znajomym.

W tym samym czasie Alfred Bloomingdale – wnuk założyciela domów towarowych Bloomingdale – założył Dine and Sign w Los Angeles, kolejny biznes kart kredytowych, według New York Times.

Po tym, jak znajomy powiadomił Bloomingdale o Diner’s Club, Bloomingdale odbył serię spotkań z McNamarą i Sneiderem, co zaowocowało połączeniem obu firm. Bloomingdale został wiceprezesem nowego Diner’s Club.

Bloomingdale, człowiek wyprzedzający swoje czasy, był tym, który przewidział ostateczny upadek gotówki i wzrost wartości karty kredytowej: „Nadejdzie dzień, w którym plastikowa karta sprawi, że pieniądze staną się przestarzałe – powiedział.

Według NerdWallet Diner’s Club oferował karty obciążeniowe – które są prawie wymarłe i nie do końca korzystne w dzisiejszych czasach – które pozwalały klientom pożyczać kredyt od pośrednika, używać tych pieniędzy, aby coś kupić, a następnie ostatecznie spłacić pośrednikowi.

Diner’s Club wygenerował zysk, obciążając sklepy opłatą w wysokości 7% od wszystkich zakupów i wymagając od klientów uiszczenia rocznej opłaty w wysokości 3 USD.

Chociaż kupcy nie byli do końca zadowoleni z pomysłu karty kredytowej, której można by używać wszędzie – mniej osób korzystałoby z ich indywidualnych kart kredytowych w sklepie – karty McNamara szybko zyskały popularność wśród klientów, zwiększając liczbę użytkowników do 20 000 w pierwszym roku. W drugim roku The Diner’s Club zarobił 60 000 dolarów i ustanowił franczyzy w Kanadzie, na Kubie i we Francji.

Według Bankrate, osiem lat po założeniu Diner’s Club, American Express i Carte Blanche zaczęły wydawać karty, wraz z bankami takimi jak Bank of America, który pierwotnie wydał kartę Visa jako BankAmericard, a następnie przekształcił ją w krajową franczyzę które mogły być emitowane przez lokalne banki w całych Stanach Zjednoczonych (w 1958 roku banki krajowe jeszcze nie istniały).

W 1967 roku cztery banki w Kalifornii założyły konkurenta dla BankAmericard, znanego jako program MasterCharge. Ten program stał się MasterCard 12 lat później.

Korzystanie z kart kredytowych zaczęło się jednak tak naprawdę dopiero w 1978 r., Kiedy to orzeczenie Sądu Najwyższego zezwoliło bankom posiadającym uprawnienia krajowe na pobieranie od klientów spoza stanu oprocentowanie ustalone w państwie macierzystym banku.

Od tego momentu korzystanie z kart kredytowych tylko wzrosło. Według ABC News, obecnie ponad 75% Amerykanów posiada co najmniej jedną kartę kredytową, aw 2012 roku w samych Stanach Zjednoczonych dokonano łącznie 26,2 miliardów transakcji kartami kredytowymi.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy