blisko

Niewielka ilość trunków alkoholowych jest korzystna dla mózgu. Są najnowsze wyniki badań

  • Dom
  • Lifestyle
  • Niewielka ilość trunków alkoholowych jest korzystna dla mózgu. Są najnowsze wyniki badań
Alkohol pomaga mózgowi? Są najświeższe wyniki badań

Niewielka ilość alkoholu działając na mózg łagodzi procesy zapalne i ułatwia eliminowanie toksyn – również związanych z chorobą Alzheimera – informuje pismo "Scientific Reports". Podkreślmy jednak, że szkodliwy oddziaływanie alkoholu przyjmowanego długotrwale jak i również w dużych ilościach w centralny układ nerwowy wydaje się powszechnie znany i jawnie przysłowiowy.

Kierująca Center for Translatora Neuromedicine tuż przy University of Rochester Medical Center (URMC) profesor Maiken Nedergaard wykazała jednak, że niewielkie spożycie alkoholu nie tylko nie szkodzi mózgowi, ale wręcz pomaga zdjąć szkodliwe substancje. Wcześniejsze badania wskazują, że – w przeciwieństwie do dużej - niewielka dawka trunków alkoholowych dobrze wpływa na wigor, zmniejszając na przykład ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego oraz niektórych nowotworów.

Zobacz też: Jak często szkolić, brać kąpiel i popijać kawę – sprawdzamy, co podpowiada nauka

Alkohol pomaga mózgowi? Są najnowsze efekty badań

Badania prof. Nedergaard dotyczyły głównie układu glimfatycznego - komórek gleju zajmujących się oczyszczaniem mózgu z toksyn oraz zaopatrywaniem neuronów po składniki odżywcze i białka. To właśnie team prof. Nedergaard po raz pierwszy opisał ten układ w roku 2012.

Jak wykazali wówczas obserwatorzy życia społecznego z University of Rochester, płyn mózgowo-rdzeniowy jest pompowany do tkanki mózgowej jak i również wypłukuje szkodliwe odpady – w niniejszym amyloidy beta oraz tau, mające związek wraz z chorobą Alzheimera oraz innymi postaciami demencji.

Układ glimfatyczny jest najbardziej energiczny podczas snu. Ćwiczenie fizyczne podnoszą sprawność tej działania, natomiast uraz lub udar mogą go zniszczyć. Nowe badania – tyczące wpływu krótkotrwałej oraz przewlekłej ekspozycji na alkohol - przeprowadzono na myszach.

W mózgach myszy, które przyjmowały duże dawki alkoholu przez długi czas zaobserwowano styl markerów molekularnych specyficznych dla procesów zapalnych. Szczególnie dotyczyło to astrocytów - komórek regulujących funkcjonowanie całego układu.

Oprócz zmian w mózgu obok zwierząt zaobserwowano także obniżenie zdolności poznawczych oraz motorycznych.

Alkohol odpowiednio dawkowany pomógł myszom

Natomiast u myszy pijących z umiarem (mniej więcej odpowiednik 2, pięć drinka dziennie - czyli 0, 5 grama nieskalanego alkoholu na kilogram masy ciała; dla człowieka na temat masie 70 kilogramów wówczas 35 gramów - odrobinę mniej niż setka wódki, około pół litra piwa, dwa kieliszki wina) wskaźniki procesów zapalnych były niższe, zaś układ glimfatyczny tłoczył płyn mózgowo-rdzeniowy i usuwał toksyny wydajniej niż u myszy z niepijącej stajnie kontrolnej. Zdolności poznawcze i motoryczne obu grup odrzucić różniły się.

Zdaniem autorów badań wpływ trunków alkoholowych na układ glimfatyczny wspomina mający kształt litery J wykres zależności pomiędzy dawką alkoholu a jej działaniem na stan zdrowia a także śmiertelność – wysokie dozy szkodzą, niskie mają korzystne działanie. W szczególności wykazano, że niskie i umiarkowane spożycie alkoholu zmniejszają niebezpieczeństwo demencji, natomiast częste i długie picie sprzyja zredukowaniu zdolności poznawczych.

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać
1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać