blisko

Jacek Kurski znów zaatakował Nielsena. "Jesteśmy okradani z setek mln złotych"

  • Dom
  • Media
  • Jacek Kurski znów zaatakował Nielsena. "Jesteśmy okradani z setek mln złotych"
Badania oglądalności Nielsena an efekty TVP - zarzuty Jacka Kurskiego

Jacek Kurski następny raz skrytykował mocno doświadczenia oglądalności, które realizuje Nielsen. – Ich wyniki bezsensowne. TVP jest okradana – grzmiał na konferencji. Kurski zapowiedział, że za kilkanaście tygodni telewizja publiczna pocznie korzystać z nowego badania, opartego na danych wraz z dużej liczby gospodarstw pokojowych. Chciałby też, aby wówczas państwo kontrolowało telemetrię.

Powodem do kolejnej fali zarzutów którego adres to Nielsena za pośrednictwem Jacka Kurskiego były podane przez tę firmę rezultaty oglądalności tegorocznego festiwalu po Opolu. Prezes TVP podkreślił na konferencji, że TVP pokonała podczas jego transmisji co prawda TVN i Polsat, ale i tak uważa, że wyniki z Nielsena za niskie.

Według danych tej firmy, prowadzącej pomiar na 2 tys. gospodarstwach domowych reprezentatywnych dla całej populacji, np. jubileuszowy koncert Maryli Rodowicz oglądało w piątek średnio 3, 5 mln widzów. W momencie najwyższej oglądalności przed telewizorami zasiadało zaś 4 mln osób. Tymczasem Kurski już w piątek pochwalił się, że widownia koncertu dochodziła nawet do 5, 5 mln ludzi.

Te ostatnie szacunki powstały na podstawie pomiaru prowadzonego przez operatora telekomunikacyjnego Netia. Od niedawna TVP dostaje od tej firmy informacje w ten sposób, jaki system jest oglądany na dekoderach, które znajdują się po mieszkaniach 180 tys. do niej klientów. Odpowiada to około pół milinowi ludzi. Aczkolwiek w przeciwieństwie do Nielsena, Netia nie monitoruje, jak dużo osób w domu ogląda konkretny program, ale wyłącznie jaki kanał jest włączony.

Prezes TVP ocenia, że dane z Netii jest możliwość jednak wiarygodnie przełożyć na całą populację polskich widzów. Ma to nastąpić już za kilka tygodni.

Jesteśmy w trakcie zamówienia w niezależnych ośrodkach naukowych, socjologicznych metody, jaka przetworzy dużą bazę informacji i pozwoli na ekstrapolację z nich rzeczywistych zachowań wszystkich widzów. Pokażemy, jakim sposobem bardzo Nielsen krzywdzi telewizję publiczną.

Prezes TVP powtarza zarzuty pod adresem Nielsena

Jacek Kurski podkreśla, że kierowana przez niego firma gubi setki milionów zł, bazując na danych Nielsena. Jego zdaniem TVP jest skądinąd stratna podwójnie. Według pierwsze jej wyniki oglądalności są za niskie. Kierownik telewizji publicznej kolejny jednego razu powtórzył, że Nielsen nadzoruje widownię tylko ludzi żyjących w dużych miastach i ich okolicach, a nie w całej Polsce. Instytut wiele razy już nim zaprzeczał.

Drugi zarzut to stosowanie przez instytut grupy rozliczeniowej 16–49 czasów (na jej podstawie rozliczana są ceny reklam), jaka nie odpowiada obecnym czasom. – Dziś grupą docelową są ludzie w wieku od 16 lat, natomiast nawet 20+ – mówił. Trzeba dodać, że tej grupy jednak nie wybrał Nielsen, ale rynek autopromocji i nadawców komercyjnych.

Zdaniem prezesa TVP, Nielsen prowadzi badania telemetryczne po Polsce w wyniku zmowy kartelowej stacji komercyjnych. Skrytykował on poprzednie władze TVP, które w 2011 r. rozwiązały umowę z TNS OBOP, mierzącym widownię poprzez lata dla telewizji globalnej i podpisały kontrakt z Nielsenem, pracującym wcześniej tylko dla stacji prywatnych (nastąpiło to jednak na bazie przetargu). Umowa obowiązuje do końca 2019 roku. – Nie możemy jej wypowiedzieć, choć wyniki są absurdalne – mówił szef TVP.

Kurski chce ogólnokrajowej telemetrii

Jacek Kurski uważa, iż to organy konstytucyjne tego rodzaju jak np. Krajowa Wskazówka Radiofonii i Telewizji mają obowiązek zacząć sprawować kontrolę ponad badaniami widowni w Polsce. Chciałby, aby to kobieta wybrała instytut, który będzie mierzył wyniki oglądalności. Uważa, że takie badanie nie zaakceptować powinno być finansowane przez nadawców i dostępne dla wszystkich stacji za darmo.

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać
10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać