Naprawdę powinieneś kupować akcje teraz, czy poczekać chwilę dłużej?

17 lutego 2021
Category: Jest Również

Oto ostateczna odpowiedź, której szukałeś.

Każdy, kto przeżył kryzys finansowy w latach 2008 i 2009, wie, że zawirowania w tym okresie stanowiły fantastyczną okazję do zakupu akcji. Jednak nie wszyscy wtedy zdawali sobie z tego sprawę. Było wiele strachu i obaw przed tym, co może się dalej wydarzyć.

Dziś jest podobnie. Większość inwestorów pewnie zdaje sobie sprawę, że krach giełdowy spowodowany pandemią koronawirusa będzie z perspektywy czasu jedną z najlepszych okazji do zakupu akcji w ciągu jednego pokolenia. Ale to nadal nie ułatwia tego. Jak miało to miejsce podczas kryzysu finansowego ponad dziesięć lat temu, nikt nie wie na pewno, co może się wydarzyć dalej.

Czy naprawdę powinieneś teraz kupować akcje? Czy mądrzej byłoby poczekać chwilę dłużej? Oto odpowiedzi na te palące pytania.

Źródło obrazu: Getty Images.

Znane, znane i niewiadome

Cokolwiek myślisz o byłym sekretarzu obrony Donaldzie Rumsfeldzie, powiedział w 2002 roku coś, co moim zdaniem ma zastosowanie do tego, co się teraz dzieje. Rumsfeld stwierdził: „Są znane rzeczy; są rzeczy, o których wiemy, że wiemy. Wiemy również, że są znane niewiadome; to znaczy wiemy, że są pewne rzeczy, których nie wiemy.

Co są znane inwestorom? Po pierwsze, wiemy, że Stany Zjednoczone nie widziały jeszcze najgorszego pod względem przypadków COVID-19. Opierając się na doświadczeniach innych krajów, które wcześniej zostały dotknięte wybuchem koronawirusa, następny miesiąc lub dwa może przynieść więcej złych wiadomości niż dobrych.

Ale co ważniejsze, wiemy również, że wyzwania są tymczasowe. Liczba nowych przypadków COVID-19 w Chinach zmalała. Tak samo będzie w USA. Gospodarka odbije się, gdy ustąpią obawy o pandemię.

Jednak są znane niewiadome. Nie wiemy na przykład dokładnie, jak długo potrwa, zanim fala diagnoz COVID-19 zacznie się zmniejszać. Nie wiemy, na ile pomoże rządowy pakiet stymulacyjny. I nikt nie wie na pewno, czy giełda będzie dalej spadać, a jeśli tak, to o ile.

Teraz albo później?

Wszystko to może wydawać się zagmatwane, ale myślę, że jest to pomocne w udzieleniu odpowiedzi na pytanie, czy należy teraz kupić akcje, czy też poczekać. W rzeczywistości uważam, że wzięcie pod uwagę znanych i niewiadomych powinno dać inwestorom pewność co do podjęcia właściwej decyzji.

Bazując na znanych faktach, kupowanie akcji już teraz to dobry pomysł dla inwestorów z długoterminową perspektywą. Świadomość, że amerykańska i światowa gospodarka odbije, powinna pozwolić ci kupować akcje i czuć się dobrze, że osiągniesz solidne zyski w ciągu następnej dekady.

Z drugiej strony, te znane niewiadome pokazują, że trzymanie gotówki na uboczu, aby później zainwestować, jest również ostrożnym posunięciem. Nie wiemy, jak długo potrwa kryzys związany z koronawirusem ani o ile jeszcze może spaść giełda. Posiadanie pieniędzy na zakup akcji po potencjalnie jeszcze niższych cenach ma sens.

W związku z tym prawidłowa odpowiedź na pytanie, czy naprawdę kupować akcje teraz, czy poczekać jeszcze chwilę, brzmi „zrób jedno i drugie. Rozłóż swoje inwestycje na kilka następnych tygodni i miesięcy. Takie podejście powinno zwiększyć Twoje szanse na wygraną w dłuższej perspektywie.

Jeszcze ważniejsze pytanie

Ale jest jeszcze ważniejsze pytanie, które powinni zadawać inwestorzy: które akcje powinienem kupić? Myślę, że istnieje szczegółowa odpowiedź na to pytanie.

Jeśli jesteś na emeryturze, prawdopodobnie najlepszym sposobem działania jest kupowanie akcji z dywidendą, które dzięki krachowi giełdowemu mają teraz znacznie bardziej soczyste zyski. AbbVie (NYSE: ABBV) to jedna z moich ulubionych akcji dywidendowych, które mogę teraz kupić. Zysk z dywidendy wynosi aż 6,6%. Firma straciła blisko jedną czwartą swojej kapitalizacji rynkowej podczas wyprzedaży giełdowej, ale pacjenci będą potrzebować jej leków niezależnie od tego, co stanie się z pandemią COVID-19.

Wielu inwestorów poszukuje niedrogich, okazyjnych akcji do kupienia. Dzięki partnerom Enterprise Products Partners (NYSE: EPD) możesz uzyskać zarówno dobrą okazję, jak i niebotyczną stopę dywidendy . Akcje spółki energetycznej średniej wielkości spadły o ponad 50%, co doprowadziło jej dywidendę do niebotycznych 12,3%. Jednak odzyskanie zapasów może trochę potrwać. Zapasy ropy i gazu spadły z powodu wojny cenowej, a także wybuchu koronawirusa. Jednak dla inwestorów długoterminowych wygląda na to, że Enterprise Products Partners jest teraz okazją.

Moim ulubionym podejściem jest stopniowe kupowanie akcji z ogromnymi perspektywami wzrostu, które są teraz tańsze niż przez jakiś czas. Bardzo lubię Guardant Health (NASDAQ: GH). Akcje spadły o ponad 25%. Ale płynne produkty firmy do biopsji mają ogromne możliwości w diagnozowaniu raka na wczesnym etapie i monitorowaniu nawrotów raka.

To tylko kilka przykładów akcji, które powinny być mądre i długoterminowe. Zainwestuj część swoich pieniędzy teraz, więcej za kilka tygodni, a następnie kupuj dalej przez kilka następnych miesięcy. Podobnie jak w latach 2008 i 2009, fortuny zostaną zrobione dzięki możliwościom, jakie zyskają inwestorzy w czasie obecnego kryzysu.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy