blisko

Kilkanaście miliardów złotych na rzecz firm. Polski bank odkręca kurek

  • Dom
  • Pieniadze
  • Kilkanaście miliardów złotych na rzecz firm. Polski bank odkręca kurek
BGK: 16 mld zł kredytów mieszkaniowych do 2020 roku dzięki finansowanie dużych firm  Pieniądze

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie kontynuował wsparcie planów inwestycyjnych polskich firm. W średnim horyzoncie przewiduje przekazanie kredytów w wysokości niedaleko 6 miliardów złotych, zaś do roku 2020 planuje wypełnić lukę dłużnego finansowania dużych przedsiębiorstw w poziomie 16 miliardów złotych.

BGK poinformował o tymże w poniedziałkowym komunikacie. Jak dodał, motorem rozwoju działalności kredytowej Banku będzie także finansowanie eksportu i wylewności zagranicznej, we współpracy z PAIH i KUKE.

Bank wskazał, że przy "2017 roku rozpoczął operacje nad zdefiniowaniem nowej procedury na lata 2017-2020". "Wśród priorytetów na najbliższe miesiące warto wymienić przygotowania do odwiedzenia wdrożenia programu gwarancji de minimis w nowej formule od 1 stycznia 2018 r. Zmiana obejmie dywersyfikację źródeł finansowania programu, żeby nie obciążał on wyłącznie budżetu państwa, lecz po dużym stopniu opierał się na wykorzystaniu środków unijnych uwolnionych z instrumentów pieniężnych minionej oraz obecnej szanse finansowej UE" - czytamy.

Mieszkanie na rzecz Młodych. Wkrótce mogą zrealizować się pieniądze

BGK podał też, że "rok 2017 będzie pierwszym rokiem adaptacji programów europejskich z szanse unijnej na lata 2014-2020. Poziom środków zarządzanych przez Bank na wspieranie progresu gospodarczego wyniesie około dziewięć mld zł w porównaniu do około 2 mld zł w latach perspektywy finansowej 2007-2013".

Wyniki finansowe

W komunikacie BGK podał także wyniki pieniężne za 2016 rok. "Bank wypracował 349, 2 mln zł wyniku netto, tj. o 13, 5 mln zł mniej niż rok wcześniej. Na spadek rezultacie główny wpływ miało ogromne saldo rezerw i aktualizacji (wzrost o 190, sześć mln zł) związane przede wszystkim z uspójnieniem oceny ryzyka z podejściem wypracowanym w projekcie przejścia BGK dzięki międzynarodowe standardy rachunkowości (MSR). Bank zamknął ubiegły rok sumą bilansową w wysokości 67, 3 mld zł. Była ona wyższa o 23, 8 mld złotych, tj. o 54, 9 proc. od stanu dzięki koniec 2015 roku".

BGK informował, że "na koniec 2016 roku rezultat na działalności bankowej wyniósł 853, 2 mln zł i był wyższy o 62, 6 mln zł (o 7, 9 proc. ) od wyniku uzyskanego na koniec 2015 roku". "Wzrost wyniku związany był głównie z większą skalą działalności kredytowo-depozytowej, a także wraz z większą wartością operacji skarbowych realizowanych na zlecenia odbiorców. Na koniec 2016 roku kalendarzowego wartość funduszy ogółem (z wynikiem roku bieżącego a także lat ubiegłych) wyniosła dwunastu 481, 9 mln złotych. Była to wielkość na temat 3 128, 4 mln zł (o 33, cztery proc. ) wyższa od stanu na koniec 2015 roku" - podano.

W komunikacie czytamy: "Saldo kredytów brutto na wystarczy 2016 r. wyniosło 27, 4 mld zł jak i również zwiększyło się rok do roku o 4, 9 mld zł (o 22:00 proc. ). Największy nominalny wzrost, o 5, czterech mld zł, tj. o 34, 5 proc., nastąpił w kredytach dla podmiotów gospodarczych".

Pilotaż Apartamentu mieszkalnego plus

Budynki pod spodem okiem wybitnych architektów. Współpraca przy Mieszkaniu Oraz

W 2016 roku Bank przygotował także rozwiązania dla adaptacji nowych zadań, m. in. pilotażu programu Mieszkanie dodatkowo, którego celem jest konstrukcja dla osób średniozamożnych mieszkań na wynajem o umiarkowanej stawce czynszu z możliwością dojścia do własności.

"Ponadto BGK realizował oryginalny program społecznego budownictwa czynszowego, który umożliwia zwiększenie cyfry mieszkań na wynajem po mniejszych miejscowościach poprzez preferencyjne finansowanie dłużne TBS" - podano w komunikacie.

"Inwestorzy złożyli w tym programie do 100 wniosków na łączną kwotę 560 mln złotych. W związku z koncentracją prac na programie Mieszkanie plus oraz programie budownictwa społecznego, Bank podjął decyzję na temat ograniczeniu skali wzrostu poświęcenia w program najmu komercyjnego w dużych miastach realizowany przez Fundusz Sektora Budynków na Wynajem" - dodano.

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać
1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać