blisko

Złoty zamiast euro. Fallus Rady Polityki Pieniężnej apeluje do "kolegów z instytucji bankowych centralnych"

  • Dom
  • Pieniadze
  • Złoty zamiast euro. Fallus Rady Polityki Pieniężnej apeluje do "kolegów z instytucji bankowych centralnych"
Eryk Łon z RPP: złoty mógłby zastąpić euro jak i również być walutą europejską  Pieniądze

- Nawet jeżeli mówi się o obowiązku stworzenia w Europie wspólnej waluty, to przecież tą wspólną walutą może stanowić złoty - stwierdził przy wywiadzie dla portalu naszdziennik. pl członek Rady Strategii Pieniężnej profesor Eryk Łon.

Na łamach portalu prof. Łon mówił na temat tym, że "ze każdego sił trzeba bronić złotego", który jest "atrybutem polskiej suwerenności". - Do tej obrony wzywam każdą Polkę i każdego Polaka, byle gdzie się znajdują - nawołuje w wywiadzie.

Członek Rady Polityki Pieniężnej wypowiedział się również odnośnie tematu zastąpienia polskiej waluty przez euro. Stwierdził, że "nie bardzo dostrzega potrzebę dopuszczenia możności likwidacji waluty narodowej".

Minister o euro po Polsce: spowolniłoby proces doganiania Unii

Złoty w zamian euro

Przy okazji zaapelował do innych krajów, aby zastanowiły się nad przyjęciem złotego zamiast euro. a mianowicie Życzliwie więc radzę naszym własnym kolegom z banków centralnych krajów strefy euro, by zlikwidowali euro i zastąpili je złotym, a w następnej kolejności dobrowolnie i z radością zgodzili się na wówczas, żeby strefą złotego kierował Narodowy Bank Polski z siedzibą w Warszawie - powiedział.

Zwrócił się jeszcze z pytaniem skierowanym do poruszonych "kolegów wraz z banków centralnych", czy "zgadzają się na to". - Podejrzewam, że odpowiedzi mogą być różne - bezzwłocznie stwierdził prof. Łon.

Członek RRP mówił także, że "zdeklarowani i twardzi zwolennicy euro są mnie potrzebni" i wzywał "do pełnego szacunku wobec tychże osób".

Zielone światło dla prac ponad projektem budżetu strefy euro

W styczniu 2016 r. Sejm powołał w zawartość RPP Eryka Łona spośród rekomendacji PiS na sześcioletnią kadencję. Profesor należy także do doradzającej prezydentowi Narodowej Rady Rozwoju, do jakiej to został powołany po 2015 roku przez Andrzeja Dudę.

Strefa euro

Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej wstępując do wspólnoty zobowiązuje się do realizacji poszczególnych ustaleń. Polska od 1-wszą maja 2004 roku wydaje się być członkiem Unii Europejskiej jak i również zarazem Unii Gospodarczej jak i również Walutowej (UGiW), objętym derogacją.

Oznacza to, że obowiązek wprowadzenia euro pozostał bezterminowo uchylony do chwili spełnienia wszystkich warunków formalnych. Wyjątek stanowią Dania jak i również Wielka Brytania, które po traktacie akcesyjnym wynegocjowały klauzulę opt-out na podstawie, której przebywają przy swojej walucie.

Co z euro?

Dyskusja odnośnie przyjęcia € w Polsce regularnie powraca. Premier Mateusz Morawiecki mówił na ten temat przy czerwcu 2018 roku w czasie debaty, która odbyła się w Kolegium Europejskim przy Natolinie: - Kraj taki, który nadrabia zaległości, ten jak Polska, możliwe, że po przyszłości powinien wstąpić do odwiedzenia strefy euro. Teraz jest jednak jeszcze zbyt wcześnie. Wiąże się to spośród różnicami, jeśli chodzi o wynagrodzenia i o wydajność pracy - podkreślił.

Zdaniem Morawieckiego z sprawnością pracy "nie jest po Polsce jeszcze najlepiej". - To nie jest tak, że Polacy są wydajni, produktywni, a Niemcy nie zaakceptować. Jest niestety jeszcze na odwrót. Dotrzymujemy wszelkich starań nadgonić - zaznaczył premier.

Dodał, hdy do wstąpienia do strefy euro rząd Polski nie zaakceptować podchodzi ideologicznie. - Uważamy, że jest taka ścieżka przed nami. Gdy stosowane przez nas wynagrodzenia osiągną 70-80 proc. wynagrodzeń w Niemczech, wówczas będziemy mogli powrócić do tego pytania - oświadczył premier.

donald Trump a Polska

Donald Trump a Polska

Stany Zjednoczone są zainteresowane tymże, by Polska była mocnym krajem. Rozmieszczenie amerykańskich potencjałów będzie oznaczać znaczące pogłębienie wzajemnych relacji - twierdzi w rozmowie z PAP Ian Brzezinski ekspert ds. międzynarodowych. Jego zdaniem amerykańska…...

Czytać
dochody  zyski w 2018 roku. Podatki dla firm

Dochody zyski w 2018 roku. Podatki dla firm

Wciąż niewiele firm zdaje sobie sprawę, że rok 2018 wydaje się rokiem, gdzie doszło do odwiedzenia bardzo poważnych zmian po ustawach o podatkach dochodowych, które istotnie wpłyną w ich funkcjonowanie. Zaskoczeniem dla…...

Czytać