blisko

Airbus Helicopters rozczarowany decyzją resortu progresu. Francuzi będą domagać się odszkodowania

  • Dom
  • Polityka
  • Airbus Helicopters rozczarowany decyzją resortu progresu. Francuzi będą domagać się odszkodowania
Airbus Helicopters o caracalach

- Nie działaliśmy w złej wierze, jesteśmy rozczarowani decyzją Ministerstwa Rozwoju - pisze Guillaume Faury, prezes Airbus Helicopters w listowie otwartym do premier Beaty Szydło. Podkreśla, że firma chciała w Polsce stworzyć 3, 8 tys. pomieszczeń pracy.

Po południu szef koncernu Airbus Group, Tom Enders, zapowiedział, że firma będzie się domagać odszkodowania za zerwanie negocjacji.

- Nigdy odrzucić zostaliśmy tak potraktowani przez rząd klienta, jak zostaliśmy potraktowani przez ten rząd - stwierdził Enders. Airbus miał wrażenie, że "miesiącami był zwodzony".

Negocjacje umowy offsetowej trwały od czasu 30 września 2015 roku kalendarzowego. Jej zawarcie stało się warunkiem podpisania kontraktu na dostawę 50 wielozadaniowych śmigłowców H225M Caracal produkcji Airbus Helicopters. W ubiegły wtorek Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że uznaje negocjacje za zakończone.

Faury pisze:

Jesteśmy przekonani, że Polacy i Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej zasługują na kompletną wiedzę o postępowaniu przetargowym, w którym Airbus Helicopters i Airbus Group były w pełni zaangażowane w ciągu ostatnich czterech czasów.

Decyzja o zerwaniu negocjacji offsetowych została podjęta jednostronnie przez polskie Ministerstwo Rozwoju 4 października 2016 r. W uzasadnieniu wyborów podano, że propozycja offsetowa Airbus Helicopters rzekomo nie zabezpieczała podstawowego interesu bezpieczeństwa Polski.

30 września 2016 r., tj. 4 dni przed decyzją Ministerstwa Rozwoju, na prośbę Ministerstwa Obrony Narodowej, Airbus Helicopters zgodził się przedłużyć pojęcie związania ofertą do trzydziestu listopada 2016 r.

Pomimo powolnego tempa negocjacji prowadzonych przez Ministerstwo Wzrostu od września 2015 r., Airbus Helicopters nieustannie pozostawał w pełni zaangażowany przy osiągnięcie porozumienia z Polską.

Prezes Airbus Helicopters pisze, że miejsca roboty, które w Polsce potrzebowała stworzyć firma, miały wykształcić się głównie w Łodzi, Radomiu i Dęblinie.

We wtorek, 11 października, premier Beata Szydło i minister Antoni Macierewicz wizytują Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi. Szef MON zapowiedział, że to w tym miejscu powstanie centrum serwisowe naszych śmigłowców wojskowych, które dostarczy Mielec.

List wątpliwy Airbus Helicopters do premier Beaty Szydło

Foto: materiały prasowe Foto: materiały prasowe Foto: materiały prasowe Foto: surowce prasowe Tagi: Caracal helikoptery Airbus Helicopters Ministerstwo Rozwoju Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące w Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Idzie o aferę GetBack

Notowanie

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać
10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać