blisko

Temat: Podatki

Belgia reformuje podatki. Butelka napojów alkoholowych podrożeje o 2, pięć euro  Prawo

  • "Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane
  • Kiedy redukcja stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa
  • Zmiany przy PIT, ale z warunkami
  • Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT
  • Spór po rządzie o pomysł resortu finansów. "Ryzykowne rozwiązanie"

Belgijski rząd przyjął po czwartek reformę podatków, jaka przewiduje zrekompensowanie obniżki nakładów pieniężnych pracy poprzez podwyżki VAT na prąd oraz akcyzy. Dziennik "Le Soir" wyliczył, że wskutek reform flaszka mocnego alkoholu zdrożeje o 2, 5 euro.

Najważniejszą zmianą jest zredukowanie składek na ubezpieczenia społeczne, które spadną z 33 proc. do 25 proc. Dzięki temu przedsiębiorcy zaoszczędza około 900 mln euro - szacują belgijskie władze.

Belgia żegna budki telefoniczne. Kiedyś stało ich 18 tys.

Priorytetem praca

Z kolei za pomocą zmianie sposobu naliczania podatku dochodowego, który w Belgii jest jednym z najwyższych przy UE, wzrosnąć ma moc nabywcza osób o mniejszych i średnich zarobkach. Premier Charles Michel powiedział, że najmniej zarabiający mogą zwyciężyć na tych zmianach poniekąd 100 euro miesięcznie.

Według Michela zmiany mają pobudzić tworzenie miejsc robocie. - Ten rząd posiada trzy priorytety: miejsca pracy, miejsca pracy i jeszcze raz miejsca pracy a mianowicie oświadczył. - Ta decyzja będzie motorem dla postępu gospodarczego i gospodarki a mianowicie dodał.

Aby zadośćuczynić mniejsze dochody budżetu was rząd zapowiedział jednak podwyżkę VAT na energię elektryczną, który wzrośnie do 21 proc., oraz akcyzy.

Co podrożeje?

Dziennik "Le Soir" wyliczył, iż butelka mocnego alkoholu podrożeje w 2016 r. na temat 2, 5 euro. Podwyżki mniej dotkną wino, które zdrożeje jedynie o 10 centów za butelkę. Znane w Belgii piwo dzierży zaś zdrożeć tylko o 1 centa.

Paczka papierosów ma zdrożeć na temat 70 centów, a paczka tytoniu do samodzielnego wykonywania papierosów - o jednej, 85 euro. Z większymi wydatkami muszą mieć znaczenie posiadacze samochodów z silnikiem diesla. Według "Le Soir" wartość litra ropy ma rosnąć o 1, 3 centa rocznie do 2018 r.

Belgijski rząd pragnie też wprowadzić podatek od momentu słodzonych napojów, jak Coca-Cola, ale jego wysokość pozostanie wynegocjowana z producentami.

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać
10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać