Prosty samouczek dotyczący Bitcoin Core

17 lutego 2021
Category: Jesteś Winien

Samouczek Bitcoin Core ze zdjęciami

Jeśli chcesz śledzić ten samouczek dotyczący rdzenia bitcoin, pobierz rdzeń bitcoin i pozwól mu się najpierw zsynchronizować. Po uruchomieniu Bitcoin Core synchronizacja z siecią Bitcoin zajmie dużo czasu, ponieważ oprogramowanie musi pobrać cały łańcuch bloków, który zawiera ponad pięć lat globalnej historii transakcji. Po zsynchronizowaniu program pozna saldo każdego istniejącego adresu bitcoin i może zweryfikować, kiedy wysyłasz lub odbierasz bitcoiny w czasie rzeczywistym.

Nie masz jeszcze żadnych bitcoinów? Zacznij korzystać z Bittrex.com, wiodącej giełdy kryptowalut od 2014 roku.

Możesz znaleźć plik do pobrania portfela Bitcoin Core na Bitcoin.org

Po zsynchronizowaniu portfela powinien on wyglądać mniej więcej tak:

Zsynchronizowany portfel Bitcoin

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest zaszyfrowanie swojego portfela. Szyfrowanie portfela chroni hasłem wszystkie adresy bitcoin. Jeśli nie zaszyfrujesz swojego portfela, każdy, kto ma dostęp do twojego komputera, może zabrać twoje bitcoiny. Nie ma procesu odzyskiwania tego hasła, więc nie zapomnij go, w przeciwnym razie wszystkie Twoje bitcoiny mogą zostać utracone na zawsze. Po wykonaniu wszystkich kroków Bitcoin Core będzie musiał ponownie uruchomić się, aby zakończyć proces.

Po zaszyfrowaniu portfela należy wykonać kopię zapasową pliku portfela na zewnętrznym dysku twardym lub dysku flash USB. Twój plik portfela (wallet.dat) przechowuje dane wszystkich kluczy publicznych i prywatnych. Jeśli stracisz te dane, stracisz bitcoiny we wszystkich tych adresach bitcoin. Za każdym razem, gdy utworzysz nowy adres bitcoin lub wyślesz komuś bitcoiny, Bitcoin Core doda te nowe informacje do pliku wallet.dat, więc najlepiej jest regularnie tworzyć kopie zapasowe pliku portfela.

Po utworzeniu kopii zapasowej kliknij w obszarze Plik i przejdź do „adresów odbiorczych. Zawiera listę twoich kluczy publicznych, pojawiają się one jako długi ciąg znaków. Większość adresów bitcoin zaczyna się od 1, ale portfele multisig mogą generować adresy bitcoin zaczynające się od 3, ale nie musisz uczyć się wielu podpisów w tym podstawowym samouczku dotyczącym bitcoinów.

Oto adres Bitcoin (klucz publiczny), który wygenerował dla mnie Bitcoin Core: 1Q3tcw3zkFgwF5Tf1XFX9teZHqk4dqhdGn

W tym momencie jesteś gotowy, aby zaakceptować bitcoiny. Możesz udostępnić ten adres każdemu, od kogo chcesz otrzymywać pieniądze. Zamierzam wysłać sobie 0,01 bitcoina z innego portfela, nie pokazanego w tym samouczku dotyczącym rdzenia Bitcoin. W zależności od portfela wysyłającego transakcja pojawi się natychmiast lub może potrwać kilka minut. W tym przypadku pojawienie się zajęło około 15 sekund i pojawiło się małe powiadomienie, aby dać mi znać, aby sprawdzić mój portfel Bitcoin Core.

Transakcja pojawi się jako oczekująca, dopóki Bitcoin Miners nie potwierdzą transakcji. Aby potwierdzić transakcję, górnicy muszą znaleźć nowy blok, co dzieje się mniej więcej co 10 minut. Większość portfeli akceptuje transakcje po potwierdzeniach 3-6 bloków, więc środki są całkowicie dostępne po 30-60 minutach. Niektóre portfele pozwolą Ci wydać bitcoiny już po 1 potwierdzeniu, ale najlepiej jest poczekać co najmniej 3 bloki. Możesz śledzić postęp na karcie transakcji. Wiem, że transakcja pochodzi z zaufanego źródła (mnie), więc nie muszę czekać na żadne potwierdzenia, aby przejść do przodu z samouczkiem dotyczącym rdzenia Bitcoin. Uwaga: Nie musisz zostawiać otwartego Bitcoin Core, dopóki bitcoin nie będzie dostępny, górnicy potwierdzą transakcję za Ciebie, nawet jeśli zamkniesz program.

Jeśli regularnie używasz bitcoinów, śledzenie historii transakcji może być trudne, widząc tylko klucze publiczne, więc możesz chcieć utworzyć nowy adres bitcoin do różnych celów i oznaczyć je etykietą. Wróć do adresów odbiorczych i utwórz nowy adres z etykietą. Możesz utworzyć dowolną liczbę nowych adresów. Niektórzy decydują się na utworzenie nowego adresu dla każdej transakcji bitcoin.

Teraz, gdy utworzyłeś nowy adres, ponownie wykonaj kopię zapasową pliku portfela, aby upewnić się, że bitcoiny we WSZYSTKICH Twoich kluczach publicznych są chronione.

Dobra, wyślijmy 0.01 na ten nowy adres: 13BBBdLXWf3V97w1JYXbdSnxJWDhT5vsAT

Jak widać, transakcja jest oznaczona etykietą zamiast losowo wygenerowanego ciągu. To sprawia, że ​​akceptowanie bitcoinów jako płatności jest bardzo łatwe, po prostu generując nowy adres z etykietą w dowolnym momencie, gdy chcesz zaakceptować bitcoiny. Możesz również zobaczyć, że pierwsza transakcja bitcoin została potwierdzona i 0,01 bitcoina jest dostępne do wydania już po kilku minutach. Jeśli jesteś sprzedawcą lub usługodawcą, który akceptuje bitcoiny, możesz skorzystać z zakładki Żądanie, aby poprosić o określoną ilość bitcoinów. Spowoduje to wygenerowanie kodu QR, który osoby posiadające portfel w telefonie komórkowym mogą zeskanować, aby szybko wysłać żądane bitcoiny do portfela.

Powinieneś użyć konkretnych informacji, aby później móc spojrzeć wstecz i wiedzieć, skąd masz ten bitcoin. Kliknij Poproś o płatność, a kod QR zostanie wygenerowany.

Każdy, kto zeskanuje ten kod QR, może teraz wysłać pieniądze do Twojego podstawowego portfela bitcoin. Domyślnie powie im, aby wysłać 0,015 bitcoina. Jeśli chcesz zaakceptować dowolną liczbę bitcoinów, wróć do zakładki żądania płatności i utwórz nowe żądanie płatności, ale pozostaw część „Kwota pustą. Wygeneruje kod QR, który skanuje bezpośrednio do klucza publicznego. Jeśli zapiszesz lub wydrukujesz kod QR, możesz zamknąć swój podstawowy portfel bitcoin i akceptować bitcoiny w dowolnym miejscu na świecie, po prostu pokazując ludziom obraz kodu QR. Możesz sprawdzić saldo swojego adresu bitcoin z dowolnego komputera bez otwierania podstawowego portfela bitcoin i zweryfikować każdą transakcję bitcoin, której od kogoś oczekujesz, po prostu znając klucz publiczny. Najprostszym sposobem jest przejście do blockchain.info i przeszukanie klucza publicznego Bitcoin. Oto bezpośredni link do sprawdzenia mojego salda:

Jeśli załadowałeś swój portfel do tego podstawowego samouczka dotyczącego bitcoinów, poświęć chwilę na znalezienie czegoś, co chcesz kupić za pomocą bitcoin. Spendabit.co to świetne miejsce na rozpoczęcie. Kiedy płacisz, strona odbierająca poda ci swój adres bitcoin i sumę, którą musisz wysłać. Przejdź do zakładki wysyłania w Bitcoin Core i wypełnij informacje. Oznacz transakcję informacją o tym, co kupiłeś lub do kogo wysłałeś pieniądze.

Po kliknięciu wyślij zostaniesz poproszony o podanie hasła. Tutaj wpisujesz hasło, którym zaszyfrowałeś swój portfel.

Większość portfeli poprosi Cię o ponowne potwierdzenie szczegółów transakcji przed wysłaniem. Powiadomią Cię również o obowiązujących opłatach transakcyjnych i łącznej wartości bitcoinów, które zostaną odjęte z salda Twojego portfela. Opłaty transakcyjne trafiają bezpośrednio do górników bitcoinów, którzy ciężko pracują, aby utrzymać silną sieć bitcoin. Możesz zrezygnować z wnoszenia opłaty, ale jeśli to zrobisz, mogą odepchnąć transakcję na bok i jej nie przetworzyć. Aby upewnić się, że Twoja płatność zostanie wysłana szybko, zapłać niewielką opłatę, robię to tylko dla tego samouczka dotyczącego rdzenia Bitcoin. W tej chwili transakcja bitcoin kosztuje tylko około 0,03 USD. Za tę niewielką opłatę możesz wysłać dowolną ilość bitcoinów do dowolnej osoby na świecie w dowolnym momencie.

Teraz, gdy wysłałeś trochę bitcoinów, sprawdźmy postęp transakcji. Przejdź do strony transakcji, kliknij prawym przyciskiem myszy właśnie wysłaną płatność. Skopiuj identyfikator transakcji, a następnie przejdź do blockchain.info i wyszukaj go. Oto link do mojego: https://blockchain.info/tx/e15f2c37fb69e96f91f550feb00108f997616085b1d5b2ab9ae3660c777a5e98

Teraz możesz zobaczyć wszystkie szczegóły transakcji i potwierdzić, że została przetworzona. Możesz wysłać ten link jako dowód, że zapłaciłeś komuś to, co jesteś winien.

Jedną rzeczą, o której musisz pamiętać z tego podstawowego samouczka dotyczącego bitcoinów, jest zmiana adresu . Adres zmiany to nowo wygenerowany adres bitcoin, który przechowuje pozostałe Twoje bitcoiny po przetworzeniu transakcji. Dlatego po wysłaniu bitcoinów musisz ponownie wykonać kopię zapasową portfela. Gdyby mój portfel był uszkodzony i musiałbym go przywrócić ze starej kopii zapasowej, moje nowe saldo wyniesie 0,00 BTC zamiast 0,0049, ponieważ stara kopia zapasowa nie zawiera klucza prywatnego dla mojego nowego adresu zmiany. Te pieniądze mogą zostać utracone na zawsze – wykonaj kopię zapasową swoich portfeli.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy