blisko

Korzystasz z możliwości Night Shift w telefonie? I tak możesz posiadać problemy ze snem

  • Dom
  • Rozwoj osobisty
  • Korzystasz z możliwości Night Shift w telefonie? I tak możesz posiadać problemy ze snem
Czy funkcja Night Shift wydaje się skuteczna?

Producenci telefonów i twórcy aplikacji dobrze wiedzą, że wielu z nas patrzy w ekran smartfona tuż przed zaśnięciem - sprawdzamy powiadomienia czy przeglądamy Instagrama.

Niebieskie światło emitowane przez wyposażenia elektroniczne, nie tylko za pośrednictwem telefony, ale i np. telewizory, rozregulowuje polski biologiczny zegar. Aby wstecz przeciwdziałać w urządzeniach Apple'a można włączyć opcję Night Shift, an Androidowcy mają możliwość ściągnąć specjalną aplikację (np. Twilight). Gdy ją włączymy, telefon zmienia barwy ekranu na cieplejsze.

Telefon zamiast książki

Ale nie znaczy to, że bez wyrzutów sumienia możemy prześlizgiwać się po timelinie Facebooka lub czytać artykuły na ekranie smartfona.

Business Insider rozmawiał z profesorem Rajem Dasguptą z American Academy of Sleep Medicine. Zapytaliśmy, co sądzi na temat takiej funkcji jak Night Shift.

- Reguły dobrego snu mówią, hdy jeśli nie możesz kimać, powinieneś wstać i coś zrobić – coś relaksującego, np. zacząć czytać lekturę. Ale dziś ludzie owego nie robią. Zamiast owego wyciągają telefon i scrollują" – przyznaje Dasgupta.

To według niego rodzi dwa poważne problemy:

1. Gdy włączamy nocną opcję w telefonie, zdaje nam się, że mamy możliwość się w niego wpatrywać bez wyrzutów sumienia.

Tymczasem podstawowa zasada, której powinien się trzymać każdy, kto nie chce mieć problemów ze snem, brzmi: pozbądź się czynników, które nakazują mózgowi, by walczył spośród uczuciem senności.

W przypadku ludzi, którzy w tej chwili mają problemy ze snem aplikacje i opcje, które zachęcają do używania telefonu w łóżku, mogą zrobić, że problem się pogłębi.

- Jest dużo aplikacji, które są wspaniałe i służą temu, by pomagać zasnąć – mówi profesor Dasgupta. - Ale to miecz obosieczny, bo pacjenci, by użyć tych aplikacji muszą sięgnąć według telefon.

2. Wówczas, co przeglądamy na telefonie komórkowym różni się po to, co widzimy, gdy czytamy lekturę, i może zakłócać własny sen.

Inną zasadą, której należy przestrzegać, by przyrządzać się do snu, wydaje się być odcięcie się od tego, jakie możliwości nas stymuluje, czyli danych z telewizji, mediów społecznościowych i serwisów informacyjnych. Co poniektórzy eksperci radzą, by odciąć się od nich wszelkich na godzinę przed pójściem spać.

- Kiedy zamierzasz się położyć, powinieneś robić rzeczy relaksujące. Nie zaakceptować chcesz przecież, by ciebie coś pobudzało, gdy starasz się zasnąć – twierdzi profesor Dasgupta.

Co takiego może nas rozpraszać i pobudzać, gdy patrzymy w telefon? Powiadomienia, tweety i posty, które wyskakują na Facebooku.

Gdy zbliża się pora spania, chcemy być spokojni. Podczas gdy to rzeczy, które wraz z tego stanu nas nierzadko wytrącają. Podnoszą ciśnienie, wzbudzają emocje, kierują myśli w kierunku, w którym w tym momencie wcale nie chcemy podążać.

Według profesora Dasgupty opcje takie jak na przykład Night Shift mogą być pomocnym narzędziem, o ile trzymamy się zasad, które są decydujące, jeśli pozostaje w zależności nam na zdrowym, niezakłóconym i głębokim śnie.

Tagi: zdrowie sen Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem zagniewany. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli jakiś człowiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec budynku wielorodzinnym reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

bombardier - nowa fabryka we Wrocławiu

Bombardier - nowa fabryka we Wrocławiu

Firma Bombardier Transportation Polska, specjalizująca się w rozwiązaniach gwoli transportu szynowego i aeronautycznego, zainwestowała ponad 250 mln zł w rozbudowę zakładu we Wrocławiu. W nowej hali produkcyjnej będą pojawiać się nadwozia pociągów…...

Czytać
blajer wyjaśnia, czy warto zawiesić raty kredytu hipotecznego  Informacje

Blajer wyjaśnia, czy warto zawiesić raty kredytu hipotecznego Informacje

"Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - jakie mamy uprawnienia? "Biznes dla Ludzi". Nowe otwarcie dla Modlina "Biznes dla Ludzi". Modyfikacje w związku z RODO "Biznes dla Ludzi". W gry…...

Czytać