blisko

Temat: Kompania Węglowa po tarapatach

 • Dom
 • Surowce
 • Temat: Kompania Węglowa po tarapatach
Górnicze związki jutro zdecydują o protestach. Po zapowiedziach rządu Surowce

 • Ta lokata ma uratować 100 milionów stanowisk pracy. "Projekt podwyższonego ryzyka"
 • Związki w Kompanii Węglowej mają własny projekt porozumienia
 • Górnicy KW bez "czternastek" i deputatów? Jest projekt porozumienia
 • Największa górnicza korporacja na starym kontynencie szuka ratunku. Ale nie za cenę krojenia płac
 • Jak ratować krajowe kopalnie? Rozmowy z górniczymi związkami będą kontynuowane

Na czwartek związkowcy zapowiedzieli decyzje o harmonogramie protestów w górnictwie i całkowitym regionie śląsko-dąbrowskim. Jak powiadamiają, to m. in. następstwo środowej zapowiedzi premier Ewy Kopacz o skierowaniu do Sejmu w trybie pilnym ustawy o restrukturyzacji górnictwa.

Przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej Solidarności akcentują, że ustawa ów zakłada likwidację kopalń jak i również tysięcy miejsc pracy. Podkreślają aczkolwiek, że ich protest związany jest także z przypadkiem innych działających w obszarze branż, m. in. zbrojeniowej czy stalowej.

Co z pracownikami?

Program naprawy Kompanii Węglowej przyjęty przez rząd. Cztery kopalnie do zamknięcia

W środę rząd przyjął program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Dokument stwierdza m. in., że możliwości dofinansowania spółki wyczerpały się i z brakiem restrukturyzacji upadnie ona po ciągu miesiąca. Wśród wyjść wskazano likwidację 4 kopalń KW, przeniesienie 6 tys. osób do innych warsztatów i osłony dla pięć, 2 tys. zwalnianych – kosztem ok. 2, trzech mld zł.

Szefowa rządu wyjaśniała w środę, że chodzi o zlikwidowanie KW i zastąpienie jej nową spółką, a w następnej kolejności konsolidację przemysłu górniczego spośród energetyką. Akcentowała, że z tym planem związana wydaje się być nowa propozycja rozwoju przemysłu na Śląsku, która będzie przedstawiona na początku marca. W związku z przyjęciem planu naprawy dla KW Kopacz zapowiedziała, że przy czwartek lub piątek do Sejmu trafi projekt odmian w ustawie o górnictwie węgla kamiennego.

Jak odpowiedzą?

Swoje działania względem tych zapowiedzi w czwartek uzgodnić mają związkowcy. Wcześniej w czwartek o godz. 9. rano ma się spotkać sztab protestacyjno-strajkowy górniczych central związkowych. Potem, w godz. 13. zaplanowano zgromadzenie Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Obszaru Śląsko-Dąbrowskiego (uczestniczą w zanim Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Sierpień 80 jak i również związek Kontra). Komitet dzierży zdecydować o harmonogramie działaniu protestacyjno-strajkowej w regionie.

Jak zaznaczył w środę szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz, górnictwo znalazło się w bardzo trudnej sprawy, a wraz z nim dziesiątki tyś pracowników branży i sąsiedztwa. Związkowcy wezmą też jednakże pod uwagę sytuację znajdującego się na krawędzi upadku gliwickiego Bumaru (z branży zbrojeniowej) czy też warsztatów przemysłu stalowego.

Steinhoff i Markowski: projekt dla Kompanii Węglowej wydaje się racjonalny, ale spóźniony

- Sposób, w jaki rząd postąpił z problemami górnictwa, pokazuje, że ta władza nie cofnie się poprzednio likwidacją stanowisk pracy w innych zakładach i branżach, bowiem nie ma pomysłów jak i również po prostu nie umie zrobić nic sensownego. Jakikolwiek górnik przodowy, z obojętnie jakiej kopalni, przygotowałby dogodniejszy program restrukturyzacji branży aniżeli to, co przyjął rząd - ocenił Kolorz.

- Ten rząd dąży do konfrontacji ze Śląskiem, ale my nie zamierzamy wywiesić białej flagi i w milczeniu zgodzić się na powtórkę pseudoreformy górnictwa z lat 90., ponieważ to ona jest określonym z głównych źródeł obecnego regresu w naszym obszarze - podkreślił.

Przypomniał, że także pod skraj lat 80. rządzący obiecywali przy miejsce wygaszanych kopalń świeże miejsca pracy m. in. w nowoczesnym przemyśle. W zamian zapowiadanych 150 tys. obszarów pracy powstało ich dotąd ok. 30-40 tys., po dodatku z reguły fatalnie opłacanych i opartych o tzw. umowy śmieciowe. Przy efekcie całe dzielnice – zdaniem Kolorza – konsekwentny się skansenami biedy i bezrobocia, jak bytomskie Miechowice czy rybnickie Niedobczyce.

Bez konsultacji?

Przedstawiciele górniczych związków akcentują też, że dotychczasowe działania rządu ws. KW nie były z nimi, wbrew wcześniejszym ustaleniom, konsultowane. W środę, jeszcze przed przyjęciem za pośrednictwem rząd planu naprawczego gwoli KW, ogłosili treść swego listu do szefowej rządu. Wskazali w nim m. in., że przyjęcie aplikacji, który nie został uzgodniony ze stroną społeczną, a zakłada likwidację kopalń jak i również miejsc pracy, będzie złamaniem deklaracji i ustaleń dokonanych w ub. roku podczas spotkań ze stroną społeczną przez rządy zarówno Donalda Tuska, jak i Ewy Kopacz.

100 dni Kopacz: nadszedł termin działania. Śląsk będzie środek polskiego przemysłu, powstanie nowy system podatkowy

- Mimo zapewnień premiera Tuska, podtrzymanych też przez premier Wydobywający, że od razu rząd zostanie starał się przeciwdziałać nadmiernemu importowi węgla spoza UE (... ) oraz że rozważy możliwość czasowego zmniejszenia wysokości, bądź zawieszenia frakcji obciążeń publicznoprawnych górnictwa, tych obietnic nie zrealizowano. Rząd zamiast działać na kwestia uzdrowienia polskiego górnictwa, postanowił likwidować kopalnie i masa tysięcy miejsc pracy - uznał szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.

Jego zdaniem ta decyzja określa, że na Śląsku dojdzie do wybuchu konfliktu społecznego. - Jesteśmy gotowi na wszystkie formy protestu, umowne i niekonwencjonalne, ze strajkiem generalnym włącznie, an fabuła protestacyjna obejmie nie tylko zakłady górnicze - zapowiedział Grzesik.

W środę pełnomocnik rządu ds. reorganizacji górnictwa Wojciech Kowalczyk był pytany na konferencji prasowej czy założenia planu na rzecz KW były konsultowane ze związkami. Odpowiedział, że premier i inni przedstawiciele rządu spotykali się z przedstawicielami związków. Poinformował, że zaprosił wszystkie centrale i relacje z Kompanii na dziewięć stycznia do CPS Interlokucja w Warszawie. Związkowcy kwestię ew. uczestnictwa w tym zebraniu mają omawiać w czwartek.

francja będzie rywalizować z Rosją o atomowe kontrakty po RPA Informacje

Francja będzie rywalizować z Rosją o atomowe kontrakty po RPA Informacje

Minister "ostro walczy" o atom "Nieformalna decyzja zapadła". Minister energii o elektrowni atomowej w Polsce Imponujące dochody w atomowej spółce Rachunek za polski atom liczony w miliardach. "Rozpiętość wartości…...

Czytać
francuski minister: nie może dotrzeć do czasowego Grexitu Ze świata

Francuski minister: nie może dotrzeć do czasowego Grexitu Ze świata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w wykonania reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły jednostek na ulice…...

Czytać