blisko

Licencje na biznes w blockchainie i krypto. Malta wprowadza nowe prawo

  • Dom
  • Technologie
  • Licencje na biznes w blockchainie i krypto. Malta wprowadza nowe prawo
Jak działa blockchain na Malcie?

Jeden z ostatnich raportów banku Morgan Stanley pokazał, iż większość platform wymiany kryptowalut jest zarejestrowana w Gb, ale największe wolumeny handlu cyfrową walutą przepływają poprzez małą wyspę na Morzu Śródziemnym - Maltę. Jawi się jako jeden z tych państw, które najszybciej tworzy nowe uprawnienie do technologii blockchain oraz rynku kryptowalut. Licencje w prowadzenie takiego biznesu będą wydawane już od listopada tego roku.

Pojechaliśmy na Maltę i zapytaliśmy czołowych polityków i regulatorów o to, w jaki sposób zmieniają prawo, rozmawiają z przedsiębiorcami, i jak na przykład blockchain wpłynie na pierwotnego gospodarkę.

W raporcie Morgan Stanley wskazano, iż rządy poszczególnych państw powinny szybko rozważyć swoje wyobrażenie regulacyjne wobec coinów, bowiem branża krypto oraz blockchain rośnie gwałtownie i być może przynieść ekonomiczne korzyści. Według analityków banku „określone, jednak atrakcyjne regulacje są tymże, co powoduje, że konkretna giełda kryptowalut wybiera tenże kraj, a nie inny”.

Foto: materiały prasowe Handel kryptowalutami na globie

„Podkreślam, że rozróżniamy blockchain od kryptowalut. Uważamy, że to dwa różne tereny, choć oczywiście blisko wraz z sobą związane” - twierdzi w rozmowie z Business Insider Polska premier Malty Joseph Muscat.

Dam Panu przykład bardzo nieznacznego projektu pilotażowego, który lokalnie realizujemy z użyciem blockchaina. Jeżeli chodzi o dyplomy i uwierzytelnienia w naszym własnym systemie edukacyjnym, wcześniej należało napisać do uniwersytetu lub innej instytucji, żeby potwierdziła jego prawdziwość. Teraz owego rodzaju dokumenty są drukowane lokalnie za pomocą blockchaina. Chcemy być królikiem doświadczalnym w takich kwestiach jak wykorzystanie tej technologii obok rejestracji gruntów czy mienie ziemi, hipotek, w administracji, w rejestracji pojazdów. Wozy są kradzione na całkowitym świecie, w całej Europie, a potem przerzucane przez granicę. Blockchain może pomóc w zapobieganiu takim przestępstwom. To też kwestia ochrony zdrowia, dokumentacji lekarskiej, by to nie znajdowało się w rękach jakiegoś centralnego dysponenta, jakiego można ominąć. Z użyciem systemu rejestrów rozproszonych (DLT) to się staje bezpieczniejsze; bardziej otwarte, ale równolegle bezpieczniejsze.

Foto: Business Insider Polska / Łukasz Grass Łukasz Grass przy rozmowie z premierem Malty Josephem Muscatem

Mimo, hdy tradycyjny system bankowy przy wielu miejscach nie jest drożny i czasami w otwarcie konta czeka się tygodniami, to w rejonie nowej technologii dzieje się sporo. Już dziś w wielu miejscach na Malcie można płacić bitcoinami bądź etherami.

„We wrześniu przeprowadzono transakcję za niemal trzy miliony euro po bitcoinach, dotyczącą sprzedaży dworu w stolicy kraju Valletta - mówi inny spośród czołowych polityków na Malcie Silvio Schembri, minister po gabinecie premiera odpowiedzialny metrów. in. za cyfryzację jak i również innowację - Jest świeża agencja nieruchomości, która akceptuje tylko kryptowaluty. Są też agencje wynajmu samochodów, naprawy. Kiedy rozpocznie się procedura licencyjna, ta działalność będzie postrzegana jako bardziej pewna, możliwość szkód zostanie obniżona do minimum, co zostanie sprzyjać zwiększonej aktywności po branży blockchain”.

Malta wprowadza licencje na kierowanie biznesu opartego na inżynierii blockchain

Procedura licencyjna, o której wspomina Schembri ruszy w listopadzie tego roku. Będzie ją nadzorować MFSA (Malta Financial Services Authority, zamiennik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego). MFSA kontroluje sektor tradycyjnych usług finansowych, ale specjalnie dla branży blockchain jak i również krypto stworzono w nim osobny dział zajmujący się krypto-aktywami. Na wstępie 2018 roku, kiedy instytucją od momentu niespełna miesiąca kierował Joseph Cuschieri powstał zespół, który aktywnie uczestniczył w tworzeniu nowej ustawy, przyjętej poprzez maltański parlament w lipcu tego roku.

"Tworzymy system pośredników VFA (Wirtualnych Aktywów Finansowych) - powiada w rozmowie z Business Insider Polska Joseph Cuschieri, szef MFSA:

Będą oni stroną w rozmowach z MFSA i będą musieli być certyfikowani przez nasz urząd. Kiedy agent VFA przyjdzie do MFSA i powie: „Składam ów wniosek w imieniu naszego klienta”, którym może okazać się giełda kryptowalut, albo token, to zgodnie z nowatorskim prawem ten pośrednik wydaje się zobowiązany do przeprowadzenia całego due dilligence i procedur wprowadzających. Odpowiedzialność za to, by biznes szedł porządnie, spoczywa na pośrednikach VFA. To nie znaczy, hdy MFSA nie będzie przeprowadzał własnej kontroli, ale dzięki temu zyskujemy dodatkową linię obrony. Oczywiście będziemy także stosowali w sferze kryptowalut dotychczasowe metody kontroli, których używamy w branży tradycyjnych usług finansowych. To stanie się proces nieustannego uczenia się, to początek ewolucji.

Ewolucja, o której twierdzi Cuschieri, to proces bardzo dynamiczny, co pokazują twarde dane. Tylko w 2017 roku startupy, które opierają swoją działalność o mechanikę blockchain, zebrały w ramach ICO (Initial Coin Offering - forma pozyskiwania oszczędności w formie kryptowalut i tokenów jeszcze w fazie pomysłu) prawie cztery razy więcej kapitału niż startupy, które finansowane były w tradycyjny sposób - zasoby finansowe VC, aniołowie biznesu, itp. Prawie 450 firm dzięki całym świecie pozyskało w ICO ponad 5, 5 miliarda dolarów.

KYC, White Paper i Wallet Compliance, czyli bezpieczne ICO

Niestety, podobnie jak było to w dekadzie internetowego bumu dzięki początku lat 90-tych, cząstka z tych projektów być może upaść lub już upadła, an inwestorzy mogą albo już stracili nawet cały kapitał, o czym ostrzegała także Komisja Nadzoru Finansowego. Frakcja ogłaszanych projektów nie miała nawet tzw. White Paper, czyli dokumentu na wzór prospektu emisyjnego, gdzie zawarte są informacje o korporacji, jej sytuacji finansowej, planach rozwoju, czynnikach ryzyka inwestycyjnego, itp., a część obecnie okazała się zwykłym oszustwem. Wyciąganie pieniędzy od inwestorów na bazie ICO, w szczególności w początkowej fazie progresu tej formy pozyskania kapitału, bazowało wyłącznie na szumie informacyjnym w mediach społecznościowych, gdzie najczęściej namawiano ewentualnych klientów na inwestycje przy pomysł i kupno tokena udziałowego lub cyfrowego coina. Facebook początkowo nawet zakazł reklam kryptowalut. Dodatkowo niektóre z platform w przeciętny sposób nie weryfikowały swych klientów za pomocą strategie KYC (Know Your Customer - „poznaj swojego klienta” - regulacja, według jakiej należy przeprowadzić staranną weryfikację tożsamości inwestorów, klientów).

Na szczęście w branży krypto i blockchain procedura KYC oraz publikowanie White Paper stają się standardem, podobnie jak Wallet Compliance, czyli analizowanie źródła pochodzenia zebranego kapitału. Wszystkie tego typu pułapki na udziałowców, brak jasnych regulacji i obawa przed praniem brudnych pieniędzy, spowodowały, że oryginalnie w wielu krajach zakazywano procedury ICO.

„Ostatnia rzecz, której potrzebujesz, to żeby ktoś potraktował cię jak oszusta. Są kraje, które traktują kryptowaluty jako potencjalne narzędzie do płukania brudnych pieniędzy, gdzie wolno ominąć tradycyjny system finansowy. Ale bez względu w to, czy będziemy wówczas regulować, czy nie, wówczas zjawisko już istnieje” a mianowicie mówi Joseph Cuschieri, kierownik MFSA:

Chcemy utworzyć coś, co będzie zapewniało uczciwość systemu i, jak najważniejsze, chroniło konsumentów, zwyczajnych ludzi. Ktoś, kto pragnie handlować kryptowalutami i ściąga aplikację, chce mieć gwarancję, że system jest uczciwy. Wprowadzając nowe prawo, rozmawiamy: „Ktokolwiek działa na Malcie, albo z Malty, dostaje od nas rok. Uprawnienie, które wchodzi w życie pierwszego listopada, zaczyna obowiązywać natychmiast. Musicie zacząć konstruować wnioski, bez gwarancji, hdy dostaniecie licencję od MFSA. Jeżeli nie dostaniecie autoryzacji, będziecie musieli zmienić jurysdykcję, ponieważ wasza działalność stanie się nielegalna, stanie się przestępstwem. Każdy, kto będzie zechciał działać na Malcie i z Malty, będzie zobligowany mieć licencję MFSA, wypełniając wszystkie standardy ochrony konsumenta, standardy techniczne, wymogi układu finansowego.

O tego rodzaju licencję ubiegać się zostanie m. in. Founders Pula, w powstanie którego zaangażowana jest berlińska platforma Neufund. Jej współzałożycielką oraz CEO jest Polka Zoe Adamovicz. Klienci Founders Banku są również jego udziałowcami, natomiast tzw. "token własności” pozostaną mogli kupić właśnie za pośrednictwem platformę Neufund.

Chcemy być „Doliną Krzemową technologii blockchain” - przekonuje mi dr Abdalla Kablan, kierownik Delta Summit, blockchainowej konferencji, która odbywa się na Malcie na początku października. Ustawa regulująca prowadzenie biznesu opartego na technologii blockchain i osobny departament w MFSA, to nie jedyne zmiany, na które zdecydowano się na Malcie. Powołano również Malta Digital Innovation Authority (MDIA), urząd, który obecnie zajmuje się rozwiązaniami technologicznymi, w tym sztuczną inteligencją, internetem rzeczy, komputerami kwantowymi i big data. Całokształt to ma spowodować zrobienie nowego prawa i uniknięcie niebezpieczeństwa popełnienia błędów podczas dostosowania starej legislacji do odwiedzenia dynamicznie rozwijającej się inżynierii blockchain.

„To niesłychanie krótkowzroczne w tym sensie, iż inne państwa patrzą dzięki obecną sytuację i mówią: „OK, dziś mamy ICO. Wprowadźmy więc poprawkę do odwiedzenia naszej ustawy finansowej i ICO będzie pasowało do odwiedzenia danego paragrafu. To faktycznie nie działa" - podkreśla Schembri.

Foto: Business Insider Polska / Łukasz Grass Łukasz Grass przy rozmowie z Silvio Schembri

"Mówimy tu o technologii, która może zmienić się w ciągu tygodnia. Trzeba więc wprowadzić takie regulacje, które będą odporne w wyzwania przyszłości, tak plastyczne, by stawić im czoła. Mówiliśmy o inteligentnych kontraktach, a co będzie, kiedy pojawią się kolejne zadania, przy których blockchain zblednie? To coś zupełnie odmiennego niż nieustanne poprawianie istniejących ustaw. ” - daje Schembri

Malta w ciągu kilku miesięcy stworzyła nową ustawę i wprowadza przepisy, które od listopada 2018 roku mają ułatwić kierowanie biznesu opartego o mechanikę blockchain - mówi premier Malty Joseph Muscat:

Legislacja to nigdy odrzucić jest największy problem, bowiem szczególnie w małym państwie możesz koordynować decyzje po relatywnie krótkim czasie i w efektywny sposób. Po tym konkretnym przypadku, jeżeli chodzi o blockchain, polegało to przede wszystkim na tym, by wytłumaczyć ludziom, na temat co w tym wszelkim chodzi. Zaczęliśmy od konwersacyj z profesjonalistami, z ludźmi którzy są niezbędni: z dostawcami usług, dzięki jakim system może funkcjonować. Spośród prawnikami, którzy pomogą wnioskodawcom wypełnić aplikacje, ale także ze zwykłymi ludźmi, jacy muszą zrozumieć, co się dzieje, bo koniec stron, gdy ten sektor pocznie dojrzewać, będziemy potrzebowali młodzieży, wykształconych ludzi, którzy pozostaną pracowali w niniejszym obszarze. Aby ich mieć za kilka lat, oni już dzisiaj w szkole muszą pojmować, na czym polega blockchain.

W przyszłym r. Uniwersytet Maltański razem z Maltańską Agencją Informatyczną (MITA) będzie przyznawał stypendia dla studentów technologii blockchain i rejestrów rozproszonych (DLT). Kwota przeznaczona na ten zamiar to około 300 000 euro.

Blockchain i kryptowaluty na Business Insider Inside Trends

O blockchainie i kryptowalutach sporo będziemy mówili w naszej konferencji Business Insider Inside Trends. Przygotowaliśmy m. in takie panele internetowe i wystapienia jak:

  • Blockchain odpowiedzią na kryzys zaufania we obecnej gospodarce
  • Czego nie zdajesz sobie sprawę o blockchainie poza obszarem finansowym?
  • Jak uporządkować rynek, który nie wydaje się być jeszcze całkowicie rozwinięty?

Zapraszam do zapoznania się ze szczegółową agendą.

ciepła klucha, dobry i niedobry glina - typy szefów i managerów

Ciepła klucha, dobry i niedobry glina - typy szefów i managerów

Każdy wraz z nas spotyka się z rozmaitymi typami szefów - chłopakami folwarku, którzy traktują zatrudnionych jak niewolników, z fachowymi liderami, których jest jakim sposobem na lekarstwo, są też "managerowie…...

Czytać
chińska gospodarka słabnie. Są kolejne oznaki spowolnienia  Wraz ze świata

Chińska gospodarka słabnie. Są kolejne oznaki spowolnienia Wraz ze świata

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać