blisko

Co z naszym grafenem? Polski instytut zapowiada, że w ciągu r. stanie się jednym z liderów w jego produkcji

  • Dom
  • Technologie
  • Co z naszym grafenem? Polski instytut zapowiada, że w ciągu r. stanie się jednym z liderów w jego produkcji
Grafen - ITME zapowiada pracę grafenu płytkowego

Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), który od okołu 10-ciu lat pracuje nad technologiami grafenowymi, zapowiedział właśnie, hdy w perspektywie roku stanie się drugim najpoważniejszym fabrykantem grafenu płatkowego na starym kontynencie i jednym ze światowych liderów w tej dziedzinie. ITME zapewnia, że jego sytuacja finansowa jest stabilna, od czasu dwóch lat jest na plusie, a 2018 dwanaście miesięcy zamknie zyskiem netto po wysokości 400 tys. złotych.

ITME prowadzi prace nad dwoma rodzajami grafenu. Płatkowym wytwarzanym chemicznie jak i również foliowym do zastosowań w elektronice. Ten pierwszy jest najbliższy komercjalizacji.

- Ma o wiele szerszy zakres możliwych zastosowań. Mamy możliwość go dodawać do ceramiki, metalu itp. i otrzymywać materiał o lepszych właściwościach – tłumaczy dr hab. Katarzyna Pietrzak, prof. ITME.

Produkcja grafenu w Polsce

W 2020 roku instytut ma doprowadzić do końca inwestycję tworzenia linii wytwórczej grafenu płatkowego, która pozwoli produkować ilość grafenu wystarczającą do tego, by zaspokoić zapotrzebowania partnerów, których pozyskuje ITME, a także polskiego przemysłu i nauki. Naukowcy wskazują, że nie powinien to być gigantyczna zakres produkcji, bo 1 kg grafenu pozwala na przeobrażenie 1-10 ton materiału finalnego.

Proces inwestycyjny odnośnie do tej linii zaczął się w 2017 roku, lecz - jak przyznaje instytut - możliwości finansowania pojawiły się dopiero niedawno.

ITME poinformował też w czwartek, że pracuje ponad zupełnie nową, autorską techniką produkcji grafenu płatkowego, jaka ma sprawić, że wartość materiału spadnie i stanie się on bardziej dostępny na rzecz potencjalnych partnerów.

Foto: Maciej Zieliński / PAP/zdjęcia Komercjalizacją polskiego grafenu początkowo miała zająć się celowo powołana do tego korporacja Nano Carbon, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej jak i również KGHM TFI

Przemysł testuje polski grafen

Instytut podał, iż teraz ma podpisane kilkanaście umów z firmami, które prowadzą z nim analizy, mające odpowiedzieć na wątpliwość – jak zastosować grafen w istniejących wyrobach.

- Mówimy tu o gumach z dodatkiem grafenu – grafen czyni je mocniejszymi, i tu posiadamy duże zainteresowanie przemysłu. O smarach grafenowych, które przeszły testy przemysłowe. Skonstruowaliśmy także nowe ciecze grafenowe, tego typu, które po dodaniu grafenu są znakomitą substancją smarną. Dużym problemem jest schładzanie elektroniki, pracujemy nad najnowszymi sposobami chłodzenia tego typu sprzętu z wykorzystaniem cieczy z grafenem. Robimy testy surowców budowlanych, sprawdzamy możliwości wykorzystywania grafenu na rynku medycznej – grafen jest bakteriobójczy jak i również sprzyja hodowli komórek. Znaleźliśmy partnera w Niemczech, zainteresowanego grafenem jako składnikiem farb antykorozyjnych – tłumaczy dr inż. Grzegorz Gawlik, przełożony działu komercjalizacji w ITME.

- Grafen płatkowy na pewno będzie skomercjalizowany w Polsce i w pewno ITME będzie miał w tym duży udział – deklaruje kierujący instytutem dr hab. Zbigniew Matyjas.

Kto kupi polski grafen?

Warto zaznaczyć, hdy umowy, które instytut podpisał z potencjalnymi klientami mają jednak różny charakter. Na mocy części z nich firmy sprawdzają możliwość wykorzystywania grafenu. Są też 2-ie umowy wdrożeniowe dotyczące wyrobów (w tym cieczy smarnych). Jak mówi szef instytutu, w tym przypadku wyrób może pojawić się w rynku w perspektywie dwóch lat. Kolejny typ umów określa po prostu, jakim typem działalności ITME się zajmuje. Ostatnim gatunkiem są umowy szczegółowe tyczące możliwości finansowania prac instytutu przez spółki. Choć ludzi ostatnich – jak akcentuje sam instytut – jest bardzo niewiele.

Polski grafen - zaczęło się od wielkich nadziei

Historia naszego grafenu brzmi jak harmonogram filmowy. Nadzieje na tej komercjalizację wzbudzone zostały sporo lat temu. W 2011 roku powołano spółkę o nazwie Nano Carbon, jaka miała się tym zająć we współpracy z ITME. Ale dziś jedyne co łączy instytut z tąże spółką, to dwa kilkutonowe urządzenia, które choć nieużywane, wciąż stoją w laboratorium instytutu. ITME nie ma ze spółką w tej chwili żadnych powiązań personalnych, zaś kapitałowych nigdy nie posiadało.

Tymczasem prokuratura przewodzi śledztwo w sprawie Nano Carbon. Sprawdza, czy w firmie nie doszło do nieprawidłowości. "Rzeczpospolita" ujawniła w ostatnim czasie, że zarząd tej firmy w czerwcu 2018 r. złożył zawiadomienie o potencjalnych nieprawidłowościach w działalności przedsiębiorstwa w poprzednich latach.

Śledczy sprawdzają, czy od momentu 2013 do 2018 r. w spółce mogło dotrzeć do nadużycia udzielonych uprawnień lub niedopełnienia obowiązków za pośrednictwem osoby zajmujące się kwestiami majątkowymi poprzez zawieranie niepomyślnych umów i podejmowanie woli dotyczących działalności firmy – informował dziennik.

Pod koniec 2017 roku spośród instytutu odszedł jego zostały szef, nazywany "ojcem naszego grafenu", dr hab. Włodzimierz Strupiński, który był również prezesem zarządu spółki EPI LAB i właścicielem firmy ENT. Obie firmy współpracowały w przeszłości z ITME. Od 18 lutego inspekcję w instytucie przeprowadza Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jakim sposobem podaje PAP, ma pani dotyczyć umów dzierżawy przesrtrzeni i aparatury instytutu, a w szczególności współpracy wraz z spółkami powiązanymi z b. szefem ITME. Chodzi na temat lata 2011-2015.

[Artykuł zaktualizowany]

fitch podwyższa szacunki PKB Polski

Fitch podwyższa szacunki PKB Polski

Agencja ratingowa Fitch podwyższyła szacunek dynamiki PKB Polski w 2017 rok do trzech, 3 procent z 3, 0 procent. Fitch podał pierwsze prognozy wzrostu w 2019 rok. Według niej…...

Czytać
francja będzie rywalizować z Rosją o atomowe kontrakty po RPA  Informacje

Francja będzie rywalizować z Rosją o atomowe kontrakty po RPA Informacje

Minister "ostro walczy" o atom "Nieformalna decyzja zapadła". Minister energii o elektrowni atomowej w Polsce Imponujące dochody w atomowej spółce Rachunek za polski atom liczony w miliardach. "Rozpiętość wartości…...

Czytać