blisko

Autonomiczne samochody wyprzedzają nasze systemy prawne

  • Dom
  • Technologie
  • Autonomiczne samochody wyprzedzają nasze systemy prawne
Autonomiczne pojazdy a przepisy aliansu i prawa

Autonomiczna mechanika, a przede każdemu autonomiczne pojazdy na drogach to również przejaw rozwijającej się sztucznej inteligencji. Wiadomości o pracach Tesli i największych koncernów samochodowych śledzę z dużym zainteresowaniem. Bowiem rewolucja komunikacyjna na naszych drogach może stać się najbardziej namacalnym przykładem dzięki to, że sztuczna inteligencja to konkret, an odrzucić zbiór abstrakcji znanych jedynie programistom.

Tak jak na przykład w przypadku prawa pracy i prawa autorskiego, sprawy prawne stają się tu coraz bardziej złożone. Szczególnie ciekawe jest wyobrażenie odpowiedzialności prawnej związanej spośród poruszaniem się na drodze pojazdu autonomicznego. W tej sytuacji nie trzeba dużej wyobraźni, aby przewidzieć problemy w ustaleniu odpowiedzialności prawnej za ewentualne wypadki.

Autonomiczny auto sprawcą wypadku

Kto w sytuacji styczności, zagrożenia czy nawet utraty życia, staje się tematem sporu, możliwego pozwu, bądź odszkodowania? Kto ma ponosić zasadniczą odpowiedzialność w kwestii, w której giną osoby przy wypadku z udziałem autonomicznych pojazdów? Czy kłopoty będzie miał producent algorytmu, przy oparciu o który zahacza się autonomiczne auto w drodze, firma produkująca takie auto, czy kierowca – właściciel? A o ile ten ostatni spowoduje zdarzenie, czy może on rachować na wystarczające rozwiązania związane z ubezpieczeniem, które zapewnią mu komfort użytkowania?

Na tym przykładzie można dojrzeć wyraźnie, że możliwości technologiczne wyprzedzają nasze czasy. Tu właściwie wszystko jest realne – bo całe floty autonomicznych ciężarówek czekają już, by wyruszyć w koncepcję, a myśl o tym, by budować usługi taksówkarskie na podstawie o autonomiczne samochody, zaprząta głowę niejednemu biznesmenowi.

Okazuje się jednak, że podstawową barierą, jaka jeszcze długo będzie blokować zmiany na światowych trasach, będą kwestie niewystarczających uregulowań prawnych. Samochód autonomiczny to coś znacznie więcej aniżeli tylko komfort – jak i również jak twierdzą liczne statystyki – większe bezpieczeństwo na drogach w porównaniu wraz z sytuacją, gdzie za kierownicami zasiadają ludzie. To również sytuacja, w której trzeba sporych zmian w ruchu drogowym i w sygnalizacji świetlnej. Optymalizacja ruchu w przyszłości, to być może też dążenie do integracji obrotów silnika, obrazów z kamer wideo i sygnałów gromadzonych przez sygnalizatory na skrzyżowaniach.

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać
1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać