blisko

Nowy plan Elona Muska – flota autonomicznych samochodów, które przyjeżdżają na żądanie

 • Dom
 • Technologie
 • Nowy plan Elona Muska – flota autonomicznych samochodów, które przyjeżdżają na żądanie
Elon Musk i nowy zamiar Tesli - autonomiczne pojazdy

Elon Musk zaprezentował światu swój drugi w historii plan działania. Prezes Tesla Motors kreśli szaloną wizję najbliższych lat, bo jakim sposobem inaczej określić dzielenie się elektrycznymi, autonomicznymi pojazdami?

Dla przypomnienia – 1-wszy plan, Musk zaprezentował na blogu Tesli aż 10 lat temu. Wyglądał naprawdę:

 • Zbudować sportowy samochód
 • Z zapracowanych pieniędzy stworzyć tańszy auto
 • Z zarobionych pieniędzy stworzyć jeszcze tańszy pojazd
 • W trakcie ludzi czynności stworzyć możliwości bezemisyjnego generowania elektryczności

I większość udało się do tejże pory zrealizować. Tesla stworzyła na początku sportowego Roadstera, potem przyszedł czas w Model S, następnie Schemat X, a teraz utrzymuje sprzedaż najtańszego do tejże pory Modelu 3. Firma pracuje obecnie nad zasilaniem solarnym. Tesla niedawno złożyła ofertę kupna SolarCity – firmy projektującej i instalującej systemy zasilania wykorzystujące pochodzenia solarne.

Energia słoneczna

Nowy plan Muska zaczyna się od realizacji ostatniego punktu sprzed dziesięciu lat. Firma zamierza stworzyć i upowszechnić panele słoneczne zintegrowane wraz z bateriami, które uniezależnią ludzi od dostawców energii. „Jeden system zamawiania, pewien model instalacji, jeden kontakt, jedna aplikacja na telefon” - pisze Musk przekonując, że musimy przecież przy końcu odejść od paliw kopalnianych. Stąd decyzja o połączeniu z SolarCity.

Więcej aut

Dalej w planach jest zapełnienie rynku samochodów. Tesla planuje wyprodukowanie przy przyszłości nowego SUV-a jak i również pickupa. Ceny raczej odrzucić będą niższe niż przy przypadku Modelu 3. Najistotniejsza zdaniem Muska jest jednakże optymalizacja produkcji, czyli zaprojektowanie nowej, lepszej fabryki.

Oprócz samochodów dla konsumentów Tesla chce odpowiedzieć dzięki potrzeby masowego transportu: również w kwestii przewozu ludzi, jak i towarów. Firma ma w przyszłym roku kalendarzowego podać więcej szczegółów w temat stworzenia floty autonomicznych ciężarówek i autobusów zarządzanych centralnie. Autobusy miałyby przyjeżdżać na żądanie po transportowanych osób.

Autonomia pojazdów

To oczywiście opracowanie autonomicznych systemów jest trzecim punktem w nowatorskim planie Muska. Wszystkie samochody Tesli mają być po stanie samodzielnie pokonywać drogi krajowej i działać nawet, wówczas gdy jeden z elementów programu odmówi posłuszeństwa.

Musk odnosi się również do incydentów z udziałem obecnego już w Teslach Autopilota. – Powinienem wyjaśnić z jakiego powodu Tesla wprowadziła już częściową autonomię zamiast poczekać. Najważniejszym argumentem jest to, iż gdy używa się tejże funkcji poprawnie, Autopilot wydaje się być znacznie bezpieczniejszy od swobodnego kierowcy. Byłoby moralnie naganne, gdybyśmy odłożyli premierę wyłącznie na skutek obaw o kiepską prasę lub kalkulacji odnoszących się odpowiedzialności prawnej – pisze prezes Tesla Motors.

Elon Musk podaje cyfry mające potwierdzić jego tezę. Z raportu amerykańskiego urzędu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego za rok 2015 wynika, że liczba śmierci w drogach wzrosła w NA JUKATAN o 8 proc. Jedna śmierć przypada na 89 milionów mil (143 miliony kilometrów). Samochody z Autopilotem niedługo podwoją statystykę dotyczącą kilometrażu. – Gdy dotrzemy do momentu, w jakim samochody z Autopilotem będą 10 razy bezpieczniejsze od zwykłego pojazdu będziemy potrafili przestać mówić o fazie beta – pisze Musk.

Tesla jak Uber

– Gdy autonomiczne pojazdy pozostaną zalegalizowane, oznaczać będzie to, że przyzwiesz swoją Teslę z jakiegokolwiek miejsca. Wówczas gdy już cię odbierze, będziesz mógł się przespać, dowiedzieć się lub robić cokolwiek odmiennego w drodze do celu – pisze Elon Musk. Samodzielną Teslę będzie można dołączyć do floty wozów za pomocą jednego stuknięcia w aplikacji na smartfonie. Jak w Uberze, ale bez kierowcy, samochód zostanie dla ciebie zarabiał, podczas gdy ty będziesz odpoczywać dzięki wakacjach lub będziesz w ciągu życia.

Wersja skrócona planu brzmi zatem:

 • Zbudować dachy słoneczne z zintegrowanymi bateriami
 • Powiększyć portfolio samochodów elektrycznych
 • Stworzyć funkcję autonomicznej przejażdżki, która będzie 10 razy bezpieczniejsza od normalnych kierujących i będzie uczyć się na bieżąco
 • Umożliwić samochodom zarabiać pieniądze na rzecz ich właścicieli, gdy akurat z nich nie korzystają
Tagi: Elon Musk Tesla wozy wozy elektryczne technologia bezpieczeństwo prawo Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze istnieją prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod spodem adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

cEO Ubera Travis Kalanick czyni przerwę w pracy

CEO Ubera Travis Kalanick czyni przerwę w pracy

Travis Kalanick, współzałożyciel i obecny CEO Ubera, robi "przerwę od czasu pracy". W USA oznaczane to jest jako "leave of absence" - oznacza to, że Kalanick wciąż będzie w miejscu prezesa, lecz…...

Czytać
chile: pracownicy największej na kuli ziemskiej kopalni miedzi chcą strajkować Ze świata

Chile: pracownicy największej na kuli ziemskiej kopalni miedzi chcą strajkować Ze świata

Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, lecz inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać