blisko

Bezpańskie miliony na kontach ZUS-u. Nikt ich nie chce

Anonimowe składki na kontach ZUS

Na kontach ZUS-u leży 39 mln złotych, których nikt nie pragnie. To składki wpłacone od czasu 1999 roku, po które nikt się nie zgłasza.

O sprawie pisze Czasopismo Wyborcza. Wiele przelewów gwoli ZUS – zwłaszcza na początku reformy emerytalnej – dokonano z błędami. "Bez numeru NIP, PESEL czy REGON, a także imienia jak i również nazwiska, nie ma natomiast szans na identyfikację płatnika".

Jeśli ktoś się upomni o źle przelane pieniądze i udowodni, że ma do nich upoważnienie, zostaną one przesłane dzięki jego konto w ZUS-ie oraz OFE. "Jeśli nie, pieniądze przepadają" – czytamy w artykule.

Skąd biorą się błędy? - Płatnicy często przestawiają cyfry w numerze konta bądź przekazują wpłaty z podaniem numeru dowodu osobistego zamiast NIP i PESEL – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz z centrali ZUS-u.

"W 2014 r. takich niezidentyfikowanych pieniędzy przyszło 159 tys. zł, w 2015 r. – 222, 6 tys. złotych, a w 2016 r. już 331, siedmiu tys. zł. Przez pierwsze trzy miesiące 2017 r. było to 70, 7 tys. zł".

Nieodebrane z ZUS składki obniżają emeryturę

Tymczasem nieodzyskany przez naszą firmę 1 tys. zł składek oznacza o blisko 12 zł niższą emeryturę – wyliczył Łukasz Wacławik, profesjonalista od ubezpieczeń społecznych na AGH w Krakowie.

Jeżeli Zakład nie dopisał do konta 5 tys. składek, emerytura będzie niższa o 40 zł co miesiąc – argumentuje ekspert.

WARTO ROZUMIEĆ:

Tyle pieniędzy zostaje w portfelach Polaków po odjęciu składek ZUS i podatków

Tagi: zus emerytury składki ZUS Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać
10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać