blisko

GPW walczy o inwestorów. Wprowadzi handel walutami, czyści New Connect

GPW pracuje nad uruchomieniem platformy foreksowej  Giełda

GPW pracuje nad uruchomieniem platformy foreksowej, na której będzie wolno handlować walutami - poinformował w czwartek podczas posiedzenia komisji sejmowej prezes Giełdy Papierów Wartościowych Paweł Tamborski.

Tamborski wziął uczestnictwo w posiedzeniu komisji skarbu poświęconemu aktualnej sytuacji jak i również perspektywom GPW. Pytany był przez posłów m. in. o plany GPW odnoszące się do stworzenia rynku walutowego oraz ewentualne zmiany poprawiające wiarygodność rynku New Connect.

- Teraz pracujemy morzem pomysłem, nad taką koncepcją, aby uruchomić na własnych platformach również platformę foreksową, abyśmy byli również po stanie zaoferować produkty, bądź dostęp do ryzyka działania na rynku obrotu walutami - powiedział Tamborski. Zastrzegł, że w tej czasie jest jeszcze za wcześnie, by można było informować na temat szczegółach.

Kazachskie spółki na polską giełdę. "Pozwoli to zdobyć inwestycje"

Chęć inwestorów

Tamborski dodał, że dla GPW platformy obrotu walutami, jak i rynek instrumentów pochodnych są konkurencją dla giełdy, a wielu inwestorów poszczególnych jest gotowych podjąć niebezpieczeństwo i przenieść się dzięki nie. - Komisja Nadzoru Finansowego w ostatnim momencie prezentowała statystyki, z których wynikało, że ten sektor nie jest specjalnie korzystny dla inwestorów indywidualnych - większość z nich, ponad 80 proc., traci a mianowicie mówił szef GPW. Zaznaczył, że straty w tym wypadku splatają się zwykle z stratą wszystkich zainwestowanych pieniędzy.

- Widzimy możliwość wzrostu jednego z naszych segmentów, bazując na tym, że to, co GPW ma niewątpliwie, to nowoczesna technologia, świetni pracownicy i wiarygodność. Na tej bazie przebywamy w stanie stworzyć konkurencyjną ofertę również na tym rynku, na którym do tej okresy nas nie było - powiedział.

Mówiąc o przyszłości New Connect dostrzegł, że w publicznym przekazie upowszechniła się opinia, iż na NC jest sporo złych spółek. - Dzięki bieżąco analizujemy tę kondycję. Ponieważ naszym aktywem wydaje się być nasza wiarygodność, bardzo wielką uwagę przykładamy dodatkowo, żeby podnieść wiarygodność tego branży - mówił.

New Connect dla wiarygodności

Giełda z zyskiem. "Zadziałała dywersyfikacja"

Dodał, że poprzedni zarząd podjął szereg inicjatyw, które miały na celu zwiększenie wiarygodności NC, an ostatnio wyrzucone zostało z New Connect kilkanaście podmiotów, które łamały warunki notowania. Zaznaczył, że GPW zamierza bliżej współpracować z tzw. doradcami, którzy wprowadzają firmy na New Connect. Ma to zwiększyć wiarygodność zarówno firm, jak i samych konsultantów.

- Być może przyczyna polega na naszym, że ci autoryzowani konsultanta nie dbają o właściwość tych podmiotów, które dzięki ten rynek są podawane (... ). Trzecia kwestia, to kwestia inicjatyw mających na celu zwiększenie płynności. To kwestia współpracy z animatorami rynku, tutaj istniejemy gotowi iść mocno dzięki rękę, obniżać opłaty naszym podmiotom, które tę płynność będą zapewniały - poinformował szef GPW.

Pytany o niską płynność dzięki GPW wyjaśnił, że przede wszystkim spółki notowane w Warszawie są mniejsze od czasu tych notowanych na więcej rozwiniętych rynkach kapitałowych. a mianowicie Stosunkowo niewielka liczba akcji jest w (... ) wolnym obrocie. To wypływa chociażby z tego, że Skarb Państwa w dalszym ciągu jest istotnym akcjonariuszem kilku ważnych spółek spośród punktu widzenia ich znaczenia dla naszego parkietu a mianowicie tłumaczył.

Wyjaśnił, że z drugiej strony prywatni właściciele też odrzucić chcą się pozbyć istotnych pakietów akcji. - Trzeci element jest taki, hdy polskie fundusze emerytalne, które dzisiaj odpowiadają za 43 proc. free float-u (akcji w wolnym obrocie a mianowicie red. ) akcji, które nie są w posiadaniu inwestorów strategicznych, to akcjonariusze długoterminowi. Oni kupują i trzymają, nie są aktywnymi uczestnikami rynku - wyjaśnił.

Dobra informacja dla inwestorów. Na GPW przyspieszą transakcje

Dodał, hdy krajowe fundusze emerytalne replikują za mniej więcej sześć proc. obrotów na branży wtórnym. - Można komunikować, że fundusze emerytalne zostały błogosławieństwem, jeżeli chodzi o rynek pierwotny, natomiast nie były i nie będą specjalnie aktywnymi uczestnikami branży wtórnego - powiedział. Zaznaczył, że aby zwiększyć płynność, GPW angażuje się przy pozyskiwanie nowych emitentów i inwestorów.

Papiery pożyczę

Giełda liczy np. że uda się upowszechnić pożyczanie papierów wartościowych, dzięki z jakiego powodu np. fundusze emerytalne pozostaną mogły pożyczać swoje akcje, które mogłyby podlegać obrotowi na rynku.

Tamborski nie wykluczył powrotu do koncepcji połączenia GPW spośród rynkiem wiedeńskim. - W przyszłości być może będziemy się do akcjonariuszy zwracali o ponowne rozważenie tego pomysłu, jeżeli uznamy, że on faktycznie przynosi wartość naszym własnym akcjonariuszom, ale również polskiemu rynkowi kapitałowemu - zaznaczył.

We wrześniu GPW poinformował, że chce się skoncentrować na rozwoju organicznym i obecnie nie rajcuje pod uwagę aliansu spośród Wiedniem, a resort skarbu państwa poparł tę koncepcję. Warszawska giełda od ponad roku rozważała możliwość złączenia się z giełdą po Wiedniu, stojącą na czele CEE Stock Exchange Group, która oprócz niej zestawia giełdy w Pradze, Budapeszcie i w Lublanie.

chiny przekształcają firmy państwowe po spółki akcyjne

Chiny przekształcają firmy państwowe po spółki akcyjne

Chińskie molochy, które dziś są w rękach rządu centralnego, do finiszu 2017 roku mają pozostawać przekształcone w spółki wraz z ograniczoną odpowiedzialnością lub korporacji akcyjne. Pekin chce przy ten sposób skostniałe spółki…...

Czytać
chile: pracownicy największej na kuli ziemskiej kopalni miedzi chcą strajkować  Ze świata

Chile: pracownicy największej na kuli ziemskiej kopalni miedzi chcą strajkować Ze świata

Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa Gospodarka rośnie, lecz inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać