blisko

J. K. Bielecki: Tusk będzie przyspieszał proces wejścia Polski do strefy euro

J. K. Bielecki: Tusk zostanie przyspieszał proces wejścia Naszego kraju do strefy euro  Informacje

Wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej może spowodować wzbogacenie obszary euro o Polskę - uważa prof. Kazimierz Kik. Podobnego zdania jest Jan Krzysztof Bielecki. Według byłego premiera, Tusk z pewnością będzie przyspieszał przyjęcie euro przez Polskę.

Polska w strefie €? "Tusk będzie naciskał dzięki polski rząd"

Bielecki, szef Rady Gospodarczej przy premierze zaznacza jednak, że nasz kraj decyzja dotycząca wejścia do strefy euro będzie produktem suwerennej analizy dokonanej przez kolejny rząd. - Jeśli Polska położyłaby na stoliku swoją aplikacje do tereny euro, to niewątpliwie jest to kwestia do wynegocjowana. A te warunki możemy negocjować lepiej lub marniej - podkreślał Bielecki przy rozmowie z TVN24 Biznes i Świat.

Europa jakiejś prędkości?

Natomiast prof. Kik z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zwrócił uwagę na to, że Donald Tusk będzie szefem Rady Europejskiej nie będąc szefem państwa-członka strefy euro. a mianowicie To stwarza dużą nadzieję, że nie posiadamy bliskiej perspektywy Europy kilku prędkości - zaznaczył.

- Jednostka Tuska jak mówią niektórzy łagodzi takie niebezpieczeństwo i może sprowadzić wzbogacenie strefy euro o Polskę. Tusk może wytworzyć ciśnienie na Polaków, władzę i gospodarkę, abyśmy przyśpieszyli marsz do strefy € i wyrównali z zanim krok - dodał prof. Kik.

Premier Donald Tusk został w sobotę wybrany na szefa Porady Europejskiej. Nowe obowiązki dzierży objąć 1 grudnia. Tusk zadeklarował w Brukseli, iż będzie dbał o interesy krajów będących poza strefą euro i łagodził mniej korzystne dla nich rozwiązania.

cBA zatrzymało kolejną osobę z grupy powołującej się dzięki wpływy przy tworzeniu CPK

CBA zatrzymało kolejną osobę z grupy powołującej się dzięki wpływy przy tworzeniu CPK

Podatki, taryfy, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać
carlos Ghosn został usunięty spośród rady dyrektorów Nissana

Carlos Ghosn został usunięty spośród rady dyrektorów Nissana

Były prezes Nissana Carlos Ghosn pozostał usunięty z rady kierowników koncernu na nadzwyczajnym spotkaniu udziałowców w Tokio. W związku z tym firma zerwała ostatnie więzy łączące ją z menedżerem…...

Czytać