blisko

Temat: Nagrody Nobla 2014

Jak chronić konsumentów na «dzikim rynku»? Zwycięzca Nagrody Nobla podpowiada  Informacje

  • Jak państwo radzi sobie z korporacjami? Ekonomiczny Nobel dla Francuza
  • Dla kogo ekonomiczny Nobel? Do niedawna dostawali fita jedynie mężczyźni

Jean Tirole jest autorem przełomowych prac dotyczących regulacji branży i ochrony konsumentów przed nadmiernym wzrostem cen, zajmuje się problemami kluczowymi na rzecz funkcjonowania gospodarki i podpowiada, jak okiełznać dziki sektor ponadnarodowych korporacji - specjaliści zgadzają się, że tegoroczny ekonomiczny Nobel trafił przy dobre ręce.

Jean Tirole jest autorem przełomowych prac dotyczących regulacji sektorze i ochrony konsumentów poprzednio nadmiernym wzrostem cen, zatem Nagroda Nobla dla faceta jest całkowicie zasłużona a mianowicie mówi prof. Adam Noga z Akademii im. Leona Koźmińskiego.

Jean Tirole, jak wyjaśnił prof. Noga, ma ogromne zasługi po analizie organizacji rynku. a mianowicie Chodzi o analizę rywalizacji na określonym rynku, oddziaływania na nią liczby spółek, wpływu tego wszystkiego dzięki ceny. Tirole przeprowadzał owe analizy w konwencji matematycznej teorii gier, która umożliwia pokazywać wpływy różnych parcypantów rynku na siebie - mówił ekspert. - Ta teoria została wykorzystana po regulacji wielu rynków, np. rynku telefonii komórkowej przy Polsce - dodał.

Jak państwo radzi sobie z korporacjami? Ekonomiczny Nobel dla Francuza

Regulacja rynku

Prace Tirole'a, zaznaczył prof. Noga, przedstawiają jak regulować skutecznie zbyt, by ceny dla odbiorców były jak najniższe. Noblista ma zatem wymierne zasługi w ochronie konsumentów przed nadmiernym wzrostem cen a mianowicie wskazał.

Tirole, wedle prof. Nogi, wykorzystuje francuską tradycję regulacji rynku. a mianowicie Ale on akurat spaja to z zasadami zagranicznego liberalizmu, jest zresztą wykształcony na słynnym MIT przy Bostonie. Umiejętnie łączy jankeski liberalizm z francuskimi skłonnościami do regulacji - przekonywał ekspert z Akademii dywanom. Leona Koźmińskiego.

Zdaniem prof. Nogi tegoroczny noblista już 20 lat wstecz był typowany do tej nagrody, bo jego w pierwszej kolejności prace pochodzą z latek 80. Potem pracował z nieżyjącym ekonomistą francuskim Jeanem-Jacquesem Laffontem. - Gdyby Laffont nie umarł, najprawdopodobniej obaj by dostali nagrodę a mianowicie mówił prof. Noga.

Zasięg ponadnarodowy

Z transportu Adam Czerniak z Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Fundamentalnej Handlowej w Warszawie ocenia, że przyznając ekonomiczną Nagrodę Nobla Francuzowi Jeanowi Tirole'owi Komitet Noblowski chciał skupić uwagę na problemy z regulacjami dotyczącymi ponadnarodowych korporacji.

- Jean Tirole wydaje się być światowej klasy ekspertem od czasu tzw. teorii przedsiębiorstwa, będącej działką mikroekonomii. Zajmuje się tym, jak przedsiębiorstwa funkcjonują, czym się kierują, przy jaki sposób ustalają koszta oraz od czego zależy zysk poszczególnych firm w różnych typach rynków. Aczkolwiek badał funkcjonowanie firm zarówno w sytuacji tzw. rywalizacji doskonałej (czyli na rynku, na którym działa wielu małych graczy, a żaden z nich nie jawi się być przy stanie sam wywrzeć wpływu na cenę) poprzez oligopole po monopole - mówił Adam Czerniak.

Ekonomiczny Nobel gwoli Amerykanów za łączenie towarów z odbiorcami

Jak wyjaśnił, samą nagrodę Nobla Tirole otrzymał za analizę kontroli monopoli oraz oligopoli, innymi słowy sytuację na rynku, na którym działa tylko kilkunastu dużych graczy: producentów pewnego dobra lub dostawców posługi.

- Tirole badał, jak otoczenie instytucjonalno-prawne takich dużych firm wpływa na ich zyski i motywację w działaniu, czyli jak decyduje w ten sposób, jak modelują cenę. Chodzi przede każdemu o to, czy ów cena jest wysoka, bądź nie. Monopole, oraz oligopole mają tendencje, żeby ustalać cenę na maksymalnie wielkim poziomie, bo mogą samemu na to pozwolić: od momentu kogo innego nie możemy danego dobra kupić - wskazał.

- Dysponuję poczucie, że Komitet pragnął skupić uwagę na problemy regulacji ponadnarodowych korporacji. Ten sektor jest jeszcze "bardzo dziki", nieuregulowany. Różne kraje dzięki różne sposoby próbują ugrupować tę sferę, ale w razie są z tym duże problemy. W rezultacie zwrócenie uwagi na problemy transnarodowych korporacji jest ważne. Bo jednym z największych wyzwań stojących przed ekonomistami, ale także przed politykami, będzie radzenie sobie spośród takimi gigantami jak Yahoo czy Microsoft na poziomie ponadnarodowym. A tym właśnie zajmował się Tirole a mianowicie jak kształtować regulacje, żeby takie wielkie przedsiębiorstwa nie zaakceptować działały na szkodę odbiorców - dodał Czerniak.

Według eksperta Tirole ma także duży wkład w rozwój nauki o firmie.

Okiełznać korporacje

- Wybór tegorocznego laureata Gratyfikacyj Nobla jest bardzo trafny, ponieważ Jean Tirole frapuje się problemami kluczowymi na rzecz funkcjonowania gospodarki - bada problemy rynku, zwłaszcza od momentu strony jego monopolizacji a mianowicie mówi PAP prof. SGH Roman Sobiecki.

Jak zaznaczył, to tak ważne, gdyż globalizacja umożliwiła rozprzestrzenianie się firm na miarę światową, tworzenie ogromnych korporacji transnarodowych. - W przemyśle, czyli w gospodarce realnej mamy do czynienia z dominacją kilku dużych spółek - podkreślił prof. Sobiecki, który jest m. in. dyrektorem Instytutu Rynków i Konkurencji w SGH.

blajer wyjaśnia, czy warto zawiesić raty kredytu hipotecznego  Informacje

Blajer wyjaśnia, czy warto zawiesić raty kredytu hipotecznego Informacje

"Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - jakie mamy uprawnienia? "Biznes dla Ludzi". Nowe otwarcie dla Modlina "Biznes dla Ludzi". Modyfikacje w związku z RODO "Biznes dla Ludzi". W gry…...

Czytać
bombardier - nowa fabryka we Wrocławiu

Bombardier - nowa fabryka we Wrocławiu

Firma Bombardier Transportation Polska, specjalizująca się w rozwiązaniach gwoli transportu szynowego i aeronautycznego, zainwestowała ponad 250 mln zł w rozbudowę zakładu we Wrocławiu. W nowej hali produkcyjnej będą pojawiać się nadwozia pociągów…...

Czytać