blisko

Temat: Norwegia

Eksperci: Polacy tworzą norweskie społeczeństwo dobrobytu. «Są ambitni i przedsiębiorczy»  Informacje

  • Najdłuższy taki most. Imponująca konstrukcja otwarta
  • Najpiękniejsza toaleta publiczna na globie. Jej remont kosztował krocie
  • Pierwsza w Europie restauracja na dnie morza. Niesamowity projekt
  • Zemsta elektrycznych aut. "To nie ideologia, wówczas gospodarka"
  • Duża zmiana po rankingu najszczęśliwszych krajów. Ludzie z polski mają powody do radości

Polacy w Norwegii nie tylko pracują na budowach, ale tworzą norweskie społeczeństwo dobrobytu - mniemają uczestnicy konferencji w Oslo na temat polskiej imigracji i jej przyszłości. Specjaliści sprzeciwili się stereotypowemu wizerunkowi Polaka w mediach.

- Norweski system socjalny finansowany jest z podatków płaconych także przez Polaków pracujących w Norwegii. Nie sposób więc mówić o wykorzystywaniu państwa przez polskich imigrantów - podkreśliła Line Eldring, badaczka Instytutu Badań Społecznych FAFO w Oslo.

Prawo liberalne

Nasz kraj awansuje w światowym rankingu dobrobytu. Jesteśmy zadowoleni wraz z poziomu życia

Przypomniała, hdy w przeciwieństwie do Ogromnej Brytanii w Norwegii odrzucić ma propozycji ograniczenia nakładów socjalnych na imigrantów.

- Polacy są najliczniejszą grupą imigrantów w Norwegii (90 tys. - red. ) i wciąż będą do nas przybywać. Wówczas nie tylko robotnicy budowlani czy sprzątaczki, ale także inżynierowie, naukowcy, lekarze... - wymieniła Eldring. Według tej dziewczyny imigranci z Polski zatrudniani są w branżach, które są najbardziej narażone w wahania koniunktury. Dodatkowo po branży budowlanej dominuje mniej korzystna dla pracownika, tymczasowa forma zatrudnienia przez filię pracy. - W zależności z tym Polacy przy Norwegii są bardziej narażeni na skutki kryzysu niźli Norwegowie - zauważyła.

Polscy imigranci oskarżani będą w Norwegii o dumping socjalny, czyli godzenie się na pracę za niższą płacę i na gorszych warunkach niż miejscowi. - To jest kwestia obowiązującego w Norwegii systemu jak i również naszego specyficznego poczucia sprawiedliwości, a nie wina imigrantów - zwróciła uwagę norweska badaczka.

Na swoim

Z kolei Krystyna Helińska wraz z firmy Polish Connection, jaka pomaga w Norwegii aranżować przedsiębiorstwa, zaznaczyła, że "imigranci z Polski biorą sprawy w swoje ręce, będą bardzo ambitni i przedsiębiorczy, choć początkowo nie posiadają dużego kapitału". Z do niej doświadczenia wynika, że Polacy postanawiają wybrać imigrację przede każdemu z powodów zarobkowych. a mianowicie Liczy się już jednakże nie tylko pensja, jednak wysoki poziom opieki wraz ze strony państwa norweskiego - dodała.

Ogromniejsza konkurencja, mniejsze ceny. Wlk. Brytania stawia na interkonektory energetyczne

W Norwegii przy złoża inwestuje polski koncern PGNiG. Wśród średnich spółek wyróżnia się firma Torpol, która zarejestrowała spółkę przy Norwegii i wygrywa przetargi na remonty torowisk.

Podczas seminarium kilkakrotnie nawiązywano do stereotypów na rzecz Polaków, jakie powiela nadawany od jesieni w norweskiej telewizji NRK serial "Walka o byt". W filmie polscy imigranci m. in. wykonują proste zawody, zajmują się przemytem oraz nadużywają alkoholu. Taki obraz wywołał sprzeciw Polonii oraz debatę w mediach.

- Większość Norwegów ma zasadną opinię o Polakach. Wasza społeczność w Norwegii jest bardziej złożona niż lansują ją media - stwierdził prof. Knut Andreas Grimstad z uniwersytetu w Oslo. Według niego to kontakty kulturalne między krajami potrafią pomóc w przezwyciężeniu szkodliwych uproszczeń.

- Norwegowie są szybciej zainteresowani Polską. Dużą popularnością na witrynie internetowej gazety "Aftenposten" cieszył się mój artykuł o Polsce jako wzorze do naśladowania przez Ukrainę - podsumowała debatę dziennikarka Ingrid Brekke.

Konferencję "Polacy w Norwegii. Możliwości jak i również wyzwania" zorganizowała ambasada RP w Oslo przy pomocy funduszy norweskich.