blisko

Temat: Duża Brytania

Brytyjscy pracodawcy wolą zatrudniać imigrantów niż młodych rodaków  Informacje

  • Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie
  • Funt spadł poniżej pięciu zł. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę
  • Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, co powinieneś wiedzieć
  • Żyją tysiące metrów od Londynu, obawiają się brexitu. "Chodzi o całkowite nasze życie"
  • "Absolutnie katastrofalne". Gigant ostrzega przed efektami braku porozumienia

Brytyjscy pracodawcy chętniej zatrudniają imigrantów z doświadczeniem zawodowym niż młodych Brytyjczyków i to bynajmniej nie ze względów płacowych - wynika z raportu Chartered Institute of Personnel & Development (CIPD).

Zdaniem instytutu taka strategia ma wiele zalet z punktu widzenia przedsiębiorstw jak i również konkurencyjności brytyjskiej gospodarki.

Więcej o ponad trzydzieści proc.

Zawodówki lekarstwem na kryzys? Portugalia przeżywa edukacyjny boom

Według oficjalnych danych rządowych imigracja do odwiedzenia Wielkiej Brytanii wzrosła po roku obrachunkowym 2013-2014 o 38 procent, do 243 tys. osób. Dwie 3 tej liczby to imigranci z krajów Unii Europejskiej, w poniższym przede wszystkim spośród Bułgarii, Rumunii i Włoch.

Kluczowym argumentem zwolenników powstrzymania imigracji do Wielkiej Brytanii jest kwestia zabierania za pośrednictwem imigrantów miejsc pracy młodocianym Brytyjczykom. W raporcie CIPD wskazuje się jednak, że kwestia ta jest w dużym stopniu bardziej skomplikowana, niż się z pozoru wydaje.

Z raportu wynika, że pracodawcy chętnie zatrudniający imigrantów nie robią tego wyłącznie z uwagi na niższe oczekiwania finansowe tych ludzi, ale przede wszystkim ze względu na ich umiejętności zawodowe i większe doświadczenie niż w wypadku brytyjskich abiturientów, a także z uwagi na niedostatek odpowiednich brytyjskich kandydatów dzięki lokalnym rynku pracy, przede wszystkim w przypadku prac nie wymagających wysokich kwalifikacji.

Zalety

Co fascynujące, wśród głównych zalet podwładnych spoza Wielkiej Brytanii szefowi wymieniają także etykę pracy i lepsze dopasowanie się do zasad panujących po organizacji. Dopiero na szóstym miejscu na liście korzyści imigrantów znalazły się znacznie niższe oczekiwania finansowe.

Rodzina imigrantów rozsadza finanse szwajcarskiej wioski

Co większą ilość wiadomości, według raportu CIPD, szefowi najchętniej sięgający po imigrantów są również najbardziej aktywni, jeśli chodzi o pobudzanie rozwoju zawodowego pracowników, w tym organizowanie stażów zawodowych.

Według CIPD zatrudnianie imigrantów zadeklarowało 57 proc. spośród przeszło 1000 ankietowanych firm, zaś kolejne 17 proc. deklaruje chęć zatrudnienia takich pracowników w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

W grupie pracowników o niskich kwalifikacjach przewaga imigrantów nad Brytyjczykami jest największa i wynika przede wszystkim z ich większego doświadczenia zawodowego. Aż 69 proc. imigrantów z państwa dawnego bloku komunistycznego, które przystąpiły do UE w 2004 roku, znajduje najęcie w zawodach wymagających pracowników nisko i średnio wykwalifikowanych. W wypadku krajów tzw. starej Unii ten odsetek sięga około 34 proc.

Zawody wymagające

W zawodach wymagających wysokich kwalifikacji wyszukuje zatrudnienie 39 proc. imigrantów ze starej Unii, blisko 25 proc. Brytyjczyków i niecałe 10 proc. imigrantów z nowej Unii.

- Kwestia imigracji w każdej sytuacji będzie tematem o niemałym stopniu upolitycznienia. Nasz meldunek pokazuje jednak, że dużo negatywnych stereotypów związanych z imigracją mija się spośród prawdą. Wynika z niego, że pracodawcy podejmują na prostu racjonalne decyzje, zatrudniając lepiej wykwalifikowanych i w wyższym stopniu doświadczonych pracowników z obczyzny lub zwyczajnie zatrudniają imigrantów z uwagi na brak chętnych w lokalnym rynku pracy a mianowicie komentuje prezes CIPD Peter Cheese.

Według CIPD właściwą odpowiedzią na modyfikacje na brytyjskim rynku roboty nie jest ograniczenie imigracji, która ma pozytywny oddziaływanie na konkurencyjność na sektorze pracy i rozwój brytyjskich firm, lecz poprawa współpracy pomiędzy szkołami i uczelniami a poszczególnymi branżami jak i również pojedynczymi przedsiębiorstwami. Tylko wtedy młodzi Brytyjczycy będą mogli skutecznie konkurować z bardziej doświadczonymi imigrantami o miejsca pracy, szczególnie w współzawodnictwach, które nie wymagają wysokich kwalifikacji.

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać
1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać