blisko

Polaków wydaje się ciągle coraz mniej. Ale zaczęło się rodzić większą ilość wiadomości dzieci

 • Dom
 • Wiadomosci
 • Polaków wydaje się ciągle coraz mniej. Ale zaczęło się rodzić większą ilość wiadomości dzieci
Ile ludzi mieszka w Naszym narodzie?

Piąty rok z kolei zmalała liczba populacji w Polsce. Na koniec czerwca br. w naszym państwie mieszkało 38 mln 427 tys. osób. To na temat 10 tys. mniej niż rok wcześniej - powstaje z danych GUS.

Urząd podał, że „w pierwszym półroczu 2016 r. ruch naturalny ludności przedstawiał się następująco: zarejestrowano nieomal 186 tys. urodzeń żywych, tj. o ponad czterech tys. więcej niż po analogicznym okresie ubiegłego roku”.

Współczynnik urodzeń zwiększył się o 0, trzy pkt. do poziomu 9, 7 prom. - przy miastach wyniósł 9, pięć prom., a na wioski tradycyjnie więcej, tj. dziewięć, 9 prom.; zmarło ponad 197 tys. osób - policzył Urząd.

- Mimo odnotowanego ubytku przyrodniczego należy zaznaczyć zdecydowaną poprawę względem wielkości przez rokiem (I półrocze 2015 r. ), kiedy ubytek naturalny wyniósł aż 23 tys., tj. na każde dziesięciu tys. ludności ubyło 12 osób - podkreślono po komunikacie

GUS podał również, że „od 2012 r. jest obserwowany ubytek naturalny, wynikający z malejącej ilości urodzeń, przy jednoczesnym metodycznym wzroście liczby zgonów”.

Urząd policzył, że po miastach mieszkało 23 mln 149 tys. osób, to znaczy 60 proc. populacji, natomiast na wsi - kolejny mln 278 tys. Ponad połowa Polaków (52 proc. ) to kobiety; tzw. współczynnik feminizacji wynosi 107, przy czym po miastach jest to 111, natomiast na wsi 101.

Rośnie liczba zawieranych małżeństw

W pierwszej połowie br. zawarto prawie 73 tys. związków małżeńskich - to o ponad 4 tys. więcej w porównaniu z I półroczem 2015 r. Współczynnik małżeństw wzrósł o 0, 2 pkt. do pułapu 3, 8 prom - podobnie w miastach i na wsi.

Z danych pochodzących z rejestru PESEL wynika, że saldo migracji zagranicznych na pobyt stały osiągnęło w pierwszym półroczu 2016 r. cena +1, 1 tys. osób, co oznacza, że ilość emigracji była mniejsza od liczby imigracji. Na pobyt stały zameldowało się mniej więcej 6, 6 tys. ludzi mających poprzednio stałe lokal mieszkalny za granicą, a wyjazd na pobyt stały za granicę zgłosiło 5, 5 tys. osób.

Tagi: ludność gus dzieci Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

eksperci: Polacy tworzą norweskie społeczeństwo dobrobytu. «Są ambitni i przedsiębiorczy» Informacje

Eksperci: Polacy tworzą norweskie społeczeństwo dobrobytu. «Są ambitni i przedsiębiorczy» Informacje

Najdłuższy taki most. Imponująca konstrukcja otwarta Najpiękniejsza toaleta publiczna na globie. Jej remont kosztował krocie Pierwsza w Europie restauracja na dnie morza. Niesamowity projekt Zemsta elektrycznych aut. "To nie ideologia…...

Czytać
ekspert o Radzie Mieszkalnictwa - skład powinien zostać poszerzony Nieruchomości

Ekspert o Radzie Mieszkalnictwa - skład powinien zostać poszerzony Nieruchomości

"Sto tyś adresów dla Mieszkań plus". Rządowy program ma przyspieszyć Kolejne lokale z Mieszkania plus wkrótce zostaną oddane do użytku. Kolejka chętnych Przegląd prasy: Mieszkanie plus w ruinie. Raport w biurku…...

Czytać