blisko

PKP Cargo zostanie wozić żywność do Chin. „Lada moment”

  • Dom
  • Wiadomosci
  • PKP Cargo zostanie wozić żywność do Chin. „Lada moment”
Eksport żywności do Chin - transport PKP Cargo

Mamy wiarę, że niedługo ruszy transport polskiej żywności do Chin. Jeśli coraz więcej towarów będzie eksportowanych koleją wraz z Polski do Państwa Środka, to ten rodzaj transportu stanie się bardziej opłacalny a mianowicie mówi w rozmowie z PAP prezes PKP Obciążenie Maciej Libiszewski.

- Jeśli chodzi o ekspansję zagraniczną, to patrzymy przede wszystkim na wschód. Kolejne wizyty chińskich delegacji powodują, że nie możemy na to wyglądać inaczej - przypomniał Libiszewski.

PKP Cargo ma chrapkę na Chiny

W lipcu Polskę odwiedził przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping. W Warszawie podpisał zbiór międzyrządowych porozumień w sprawie inwestycji infrastrukturalnych, m. in. chińskiego projektu „Jedwabnego Szlaku”, wymiany handlowej oraz współpracy naukowej i kulturalnej.

W czasie wizyty prezydenci Polski i Chin symbolicznie otworzyli linię kolejową na trasie Chiny-Europa pod marką China Railway Express. Zgodzili się, że Polska może odgrywać ważną rolę na szlaku handlowym Chiny- Unia Europejska. Obie strony podkreślały, że chińska inicjatywa Nieznanego Jedwabnego Szlaku to bardzo duża szansa dla gospodarek obu krajów.

Podczas wizyty prezydenta Chin podpisane zostało także porozumienie, dzięki którym polska żywność jest certyfikowana w Chinach.

- Mamy nadzieję, transport pokarmu ruszy lada moment – mówi Libiszewski i przyznaje, że PKP Cargo niejednokrotnie przyjmuje delegacje z różnych chiński prowincji, które pragną ustanowienia połączenia kolejowego wraz z Polską.

- Każdą z tych prowincji zamieszkuje około 100 mln osób. To bardzo rozsądni partnerzy - dodaje prezes PKP Cargo.

Foto: Mariusz Olszewski / Business Insider Polska

Chiny największym partnerem z Azji

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Rozwoju Chiny są największym partnerem handlowym Lokalny w Azji pod w stosunku do wartości wymiany handlowej sumarycznie i wielkości importu. Przy 2015 r. eksport spośród Polski do Chin osiągnął 1, 8 mld € (wzrost o 8 proc. ) an import wraz z Chin 20, 3 mld euro (wzrost o szesnascie proc. ).

Ujemne saldo handlu z Chinami wyniosło 18, 5 mld euro i było wyższe o ponad 2, 6 mld euro w stosunku do roku 2014. Import z Chin ma największy udział przy tworzeniu deficytu handlowego Naszego kraju. W 2015 r. Chiny zajęły w polskim imporcie drugie miejsce za Niemcami. Eksport do Chin stanowił 1 proc. całkowitej ceny polskiego eksportu, co świadczy 21. miejsce w naszym eksporcie.

W ubiegłym roku głównym polskim materiałem eksportowym do Chin pozostawała miedź. W imporcie wraz z Chin ponad połowę konstytuują wyroby przemysłu elektromaszynowego, istotną pozycją są także wyroby włókiennicze. Głównym celem naszego rządu jest zmniejszenie gigantycznego deficytu w handlu spośród Chinami poprzez wzrost eksportu do Państwa Środka. W otwarcie rynku chińskiego wraz z niecierpliwością czeka m. in. krajowy przemysł spożywczy.

ZOBACZ WIDEO:

bank Rosji: rezerwy walutowe wówczas ponad 350 mld dolarów  Ze świata

Bank Rosji: rezerwy walutowe wówczas ponad 350 mld dolarów Ze świata

Rezerwy walutowe Rosji wynoszą 358, 3 mld dolarów - poinformował w czwartek Bank Rosji, który skupował ostatnio na dużą skalę obce waluty, by zabronić spadek wartości rubla. Bloomberg wylicza, że Moskwa…...

Czytać
badania oglądalności Nielsena an efekty TVP - zarzuty Jacka Kurskiego

Badania oglądalności Nielsena an efekty TVP - zarzuty Jacka Kurskiego

Jacek Kurski następny raz skrytykował mocno doświadczenia oglądalności, które realizuje Nielsen. – Ich wyniki bezsensowne. TVP jest okradana – grzmiał na konferencji. Kurski zapowiedział, że za kilkanaście tygodni telewizja publiczna pocznie korzystać…...

Czytać