blisko

Carlos Ghosn został usunięty z rady dyrektorów Nissana

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Carlos Ghosn został usunięty z rady dyrektorów Nissana
Carlos Ghosn został usunięty spośród rady dyrektorów Nissana

Były prezes Nissana Carlos Ghosn pozostał usunięty z rady kierowników koncernu na nadzwyczajnym spotkaniu udziałowców w Tokio. W związku z tym firma zerwała ostatnie więzy łączące ją z menedżerem, który 20 lat temu uratował ją przed bankructwem.

Udziałowcy jednego wraz z największych koncernów motoryzacyjnych na ziemi odwołali też z wskazówki dyrektorów byłego współpracownika Ghosna, Grega Kelly'ego, oskarżonego o pomaganie Ghosnowi w fałszowaniu dokumentów finansowych w zamiarze zaniżania jego wynagrodzenia.

Na tym samym spotkaniu zatwierdzono na stanowisku prezesa Renault Jean-Dominique'a Senarda w miejsce Ghosna. Do Renault należy 43 proc. Nissana. Renault wraz z Nissanem i Mitsubishi tworzą strategiczny sojusz na globalnym rynku motoryzacyjnym. Francuska spółka monitoruje 43, 4 proc. działaniu Nissana, do którego trzeba z kolei 34 proc. Mitsubishi i 15 proc. udziałów Renault bez prawa głosu.

Walne spotkanie udziałowców odwołało Ghosna

Jak pisze Associated Press, na walnym spotkaniu udziałowców dominowała złość jak i również pytania o to, jak Ghosn przez lata miał szansę bezkarnie popełniać przestępstwa, w tym kosztem koncernu. Podniosły się głosy żądające dymisji władz Nissana. Dyrektor generalny Hiroto Saikawa wykluczył jednak na razie złożenie abdykacji, podkreślając, że po niedawnych skandalach firma potrzebuje stałości.

Przed głosowaniem Saikawa i inni przedstawiciele kierownictwa przeprosili udziałowców za obciach z udziałem Ghosna jak i również spowodowany tym spadek wartości akcji Nissana, wykonując rytualny ukłon. "Bardzo przepraszam zbyt wszystkie zmartwienia i problemy, których przysporzyliśmy. To bezprecedensowe (... ) niewłaściwe postępowanie ze strony jednego spośród najwyższych rangą członków kierownictwa" - powiedział Saikawa.

Przedstawił ustalenia wewnętrznego badania, w toku którego odkryto różne nieprawidłowości finansowe, w tym opłatę za konsultacje, jaką przez 13 czasów otrzymywała siostra Ghosna. Z dochodzenia płynie także wniosek, że zbyt wielka władza była skupiona przy rękach jednej osoby - podkreślił dyrektor generalny Nissana.

W piątek zdanie w Tokio zgodził się na ponowne zatrzymanie Ghosna i zatwierdził jego przebywanie w areszcie do czternaście kwietnia z możliwością przedłużenia. Menedżer został wcześniej aresztowany w swoim tokijskim budynku w nawiązaniu z nowymi podejrzeniami nadużyć finansowych, które miały narazić japoński koncern w stratę 5 mln dolarów. Niespełna miesiąc wcześniej człowiek biznesu opuścił areszt po przeszło 100 dniach.

Zarzuty wobec Ghosna

Jak podała filia Kyodo, nowy nakaz aresztowania twórcy sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi odnosi się do zarzutu poważnego naruszenia powierzenia. Według śledczych oddział Nissana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na polecenie menedżeran od czasu grudnia 2015 do lipca 2018 roku zapłacił dystrybutorowi samochodów w Omanie piętnasty mln dolarów, z czego 5 mln miało dotrzeć na konto kontrolowane podobno przez Ghosna. Ten twierdzi, że jest niewinny.

Ghosn jest także podejrzany o zaniżenie swego wynagrodzenia w sprawozdaniach pieniężnych w latach 2011-2018 razem o ok. 9 mld jenów, czyli ponad 80 mln dolarów. Śledczy informowali wcześniej, że odkryli także inne nieprawidłowości, np. używanie firmowych pieniędzy do odwiedzenia celów prywatnych. Dodatkowo oskarża się go o wykroczenie zaufania poprzez tymczasowe translokacja na Nissana prywatnych strat inwestycyjnych w wysokości ponad 16 mln dolarów w 2004 r.

Po aresztowaniu Ghosna w listopadzie Nissan i Mitsubishi odwołały go ze stanowiska prezesa. Pod koniec stycznia br. człowiek biznesu sam zrezygnował z możliwości dyrektora generalnego i prezesa Renault, an od czerwca ma ustąpić ze stanowiska dyrektora w radzie naszej firmy.

android 7. 0 Nougat a mianowicie wyciekła data premiery

Android 7. 0 Nougat a mianowicie wyciekła data premiery

Androida 7. 0 nazwanego słodko „Nougat”, zaprezentowano na raz pierwszy 9 marca 2016 roku na przeszło miesiąc przed konferencją Yahoo I/O. Firma regularnie aktualizuje system. Nowa wersja posiada usprawnić m. in.…...

Czytać
amerykańska prasa ostro ocenia politykę Trumpa wobec Meksyku  Ze świata

Amerykańska prasa ostro ocenia politykę Trumpa wobec Meksyku Ze świata

Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła rachunek rozliczeniowy na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą przedłożyć opłaty za wjazd dzięki "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa około…...

Czytać