blisko

Bombardier zainwestował 250 mln zł w rozwój fabryki we Wrocławiu

  • Dom
  • Wiadomosci
  • Bombardier zainwestował 250 mln zł w rozwój fabryki we Wrocławiu
Bombardier - nowa fabryka we Wrocławiu

Firma Bombardier Transportation Polska, specjalizująca się w rozwiązaniach gwoli transportu szynowego i aeronautycznego, zainwestowała ponad 250 mln zł w rozbudowę zakładu we Wrocławiu. W nowej hali produkcyjnej będą pojawiać się nadwozia pociągów dużych szybkości dla niemieckich kolei Deutsche Bahn. Produkcja ma ruszyć na początku listopada. Za sprawą inwestycji powstanie 100 świeżych stanowisk pracy i zatrudnienie powiększy się do 800 etatów.

Wrocławski zakład, w charakterze pierwszy w Polsce, dołączył do światowej elity spółek uczestniczących w trakcie budowy pociągów ogromnych prędkości. Nowa inwestycja mniema nie tylko budowę świeżej hali, ale głównie wiąże się z transferem do Polski najnowszych technologii, w tym spawania laserowego 3D, które do naszej pory nie było stosowane w branży przemysłu kolejowego w Polsce. Inwestor planuje rozszerzać współpracę z polskimi partnerami i dostawcami.

- Cieszę się, hdy światowy lider w gałęzi kolejowej i lotniczej rozszerza swoją działalność w Polsce. Rozbudowa fabryki Bombardiera we Wrocławiu, po LG Chem, Daimlerze i Toyocie, to kolejna duża inwestycja realizowana w ostatnim miesiącu w Dolnym Śląsku. Pokazuje, że Polska cieszy się zaufaniem inwestorów, a polski rząd jest dla nich pewnym partnerem – powiedział Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Dolny Śląsk kwitnie

Rozbudowa fabryki Bombardiera to kolejna z dużych inwestycji realizowanych w niedawnych miesiącach na Dolnym Śląsku. W październiku LG Chem ogłosił decyzję o rozpoczęciu budowy pierwszej w Europie fabryki, w której będą w dużych ilościach produkowane baterie do aut elektrycznych. Inwestycja na temat wartości ponad 1, trzy mld zł, powstanie w podwrocławskiej gminie Kobierzyce, a jej efektem będzie m. in. ponad 700 oryginalnych miejsc pracy.

Koncern Daimler wybuduje w Jaworze pierwszą w Polsce fabrykę silników Mercedesa. Minimalna wartość inwestycji przekroczy 2 mld zł. Zatrudnienie w nowym zakładzie u inwestora znajdzie kilkaset osób. Z kolei Toyota poinformowała, iż w ciągu dwóch latek przeznaczy 650 mln zł na rozbudowę fabryki w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach, dokąd będą produkowane m. in. nowe silniki oraz przekładnie do napędów hybrydowych. Rozmowy o tych inwestycjach po sektorze motoryzacyjnym zostały zapoczątkowane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Bombardier najstarszą fabryką w Polsce

Bombardier Transportation Polska we Wrocławiu jest jedną z najstarszych fabryk taboru kolejowego w Europie i w naszym kraju. Dotychczas znana była przede wszystkim z produkcji nadwozi lokomotyw TRAXX, lokomotyw E464 dla Włoch oraz żmudnych lokomotyw towarowych przeznaczonych do odwiedzenia eksploatacji w Szwecji. Do tej pory, w fabryce powstało m. in. więcej niż 16 tys. ram wózków i blisko 2, cztery tys. nadwozi lokomotyw.

Rok temu fabryka zapoczątkowała produkcję nadwozi pociągów pasażerskich. We Wrocławiu realizowana wydaje się część kontraktu dla Hamburga: produkcja i dostawa po latach 2016-2018 w sumie 180 nadwozi dla pociągów podmiejskich dla S-Bahn w Hamburgu.

We wrocławskich zakładach Bombardiera produkowane są nadwozia do lokomotyw z rodziny TRAXX oraz lokomotyw z serii E464. Tu również powstają podzespoły do innych pojazdów szynowych produkowanych przez Bombardiera. Produkcja zakładu w Katowicach wydaje się w większości ukierunkowana dzięki rynek w Polsce. Wytwórczość fabryki wrocławskiej jest w całości przeznaczona na eksport.

Tagi: fabryka Bombardier Nasz kraj wrocław Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Skraj bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie

bIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji po lutym wzrósł o 0, 7 pkt.

BIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji po lutym wzrósł o 0, 7 pkt.

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd dzierży plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać
big data zbiory danych rozwój gospodarczy

Big data zbiory danych rozwój gospodarczy

Tort jest ogromny. Każdy życzyłby urwać dla siebie jakim sposobem największy kawałek. Tort będzie coraz większy. Składnikami, z których został zrobiony, istnieją dane, także te na temat ludzi, którzy często…...

Czytać