Wszystko, co musisz wiedzieć o mniejszych rachunkach oszczędnościowych

17 lutego 2021

Dzieci to przyszłość naszego kraju. Ale jeśli chodzi o ich przyszłość, na rodzicach / opiekunach spoczywa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa. Dziecko może mieć wiele marzeń i czy jest lepszy sposób na nadanie im skrzydeł niż oszczędzanie na przyszłość, prawda?

Najlepszym sposobem na inwestowanie w przyszłość dziecka jest otwarcie niewielkiego konta w banku oszczędnościowym w dowolnym banku w Indiach. Niewielkie konto w banku oszczędnościowym pozwala przez lata oszczędzać pieniądze na przyszłość Twojego dziecka. Niewielkie konto oszczędnościowe jest podobne do zwykłego konta oszczędnościowego.

Jak to działa?

Można otworzyć konto oszczędnościowe junior dla dzieci poniżej 18 roku życia, na którym można wpłacać i wypłacać pieniądze tak jak zwykłe konto w banku oszczędnościowym. Konto Oszczędnościowe dla Małoletnich prowadzone jest wspólnie przez rodzica / opiekuna i dziecko. Gdy dziecko skończy 10 lat, może samodzielnie obsługiwać konto.

Dziecko w wieku powyżej 10 lat otrzymuje książeczkę czekową i kartę debetową do wypłaty pieniędzy. Jednak rodzic / opiekun może ustawić limit wypłat. Gdy dziecko skończy 18 lat, można zamknąć konto junior lub zamienić je na zwykłe konto oszczędnościowe.

Oprocentowanie pomniejszego Rachunku Oszczędnościowego i minimalne saldo wymagane, aby konto było aktywne, różnią się w zależności od banku. Oprocentowanie oferowane przez większość banków waha się w granicach 4-6%.

Odsetki od kwoty zapisanej na mniejszych rachunkach bankowych podlegają opodatkowaniu. Zwykle odsetki z konta juniora są powiązane z dochodem rodzica / opiekuna i są uważane za podlegające opodatkowaniu. Istnieje jednak zwolnienie podatkowe w wysokości Rs. 1500, jeśli odsetki zarobione przez nieletniego są większe niż Rs. 1500. Jeśli zarobione odsetki są mniejsze niż Rs. 1500, wówczas przysługuje zwolnienie podatkowe w wysokości naliczonych odsetek.

Banki mają prawo do zamrożenia podrzędnego Rachunku Oszczędnościowego, jeżeli obciążenie rachunku przekroczy ustalony początkowo limit.

Jak otworzyć niewielkie konto oszczędnościowe

Większość banków postępuje zgodnie z poniższą procedurą, aby otworzyć mniejszy rachunek oszczędnościowy

  • Formularz otwarcia konta należy wypełnić, gdy osoba małoletnia jest pierwszym posiadaczem i rodzicem / opiekunem jako współposiadaczem.
  • Aby zweryfikować wiek małoletniego oraz jego relacje z rodzicem / opiekunem, należy przedłożyć akt urodzenia dziecka.
  • Wymagane są dane karty PAN rodzica / opiekuna. Ponadto rodzic / opiekun powinien mieć konto w banku, w którym chce otworzyć konto małoletniego.
  • Rodzic / opiekun musi wypełnić osobny formularz, podając wszystkie niezbędne dane.
  • Dowód adresowy dla małoletniego (np. Nazwisko nieletniego, które widnieje na karcie żywieniowej) jest obowiązkowy.
  • Podpis rodzica / opiekuna jest również rejestrowany dla wszystkich przyszłych transakcji na koncie.
  • Zdjęcia rodzica / opiekuna należy dołączyć do formularza otwarcia konta. Niektóre banki wymagają nawet zdjęcia nieletniego.

Dlatego, planując otwarcie rachunku oszczędnościowego dla swojego dziecka, upewnij się, że posiadasz wszystkie wymienione wyżej dokumenty.

Zalety niewielkiego konta oszczędnościowego

  • Pomaga pielęgnować nawyk oszczędzania u dzieci w młodym wieku.
  • Niezależnie od tego, czy chodzi o studia, czy studia za granicą – niewielkie konto oszczędnościowe pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze na przyszłość Twojego dziecka.
  • Dziecko poznaje banki, karty debetowe, czeki i inne warunki finansowe, które są podstawą systemu finansowego na całym świecie.

Otwarcie niewielkiego konta oszczędnościowego to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka. Przeczytaj więcej o najlepszych mniejszych kontach oszczędnościowych w kraju.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy