blisko

Odprawa dla byłego prezesa Orlenu. Sprawdziliśmy, ile może otrzymać Jasiński

  • Dom
  • Z kraju
  • Odprawa dla byłego prezesa Orlenu. Sprawdziliśmy, ile może otrzymać Jasiński
Ile wyniesie odprawa Wojciecha Jasińskiego, byłego prezesa Orlenu?

Wojciech Jasiński, odwołany w poniedziałek ze stanowiska prezesa PKN Orlen, może dostać odprawę w wysokości od niemal 90 do 190 tysięcy złotych a mianowicie wynika z szacunków. pl. Ale to nie całokształt, przysługują mu jeszcze równoczesne pieniądze wynikające z porozumienia o zakazie konkurencji.

Jasiński może liczyć dzięki odprawę, która uzależniona wydaje się od wysokości jego profitów. Dokładna pensja byłego już prezesa naftowego giganta spośród 2017 roku jest jednak trudna do oszacowania. Koncern nie chce na wypadku podać tych danych, zasłaniając się względami prawnymi oraz obowiązkiem informacyjnym spółki giełdowej.

Były prezes Energi bez odprawy

"Nie jesteśmy w stanie udostępnić danych dotyczących premii, odpraw czy informacji o zakazie konkurencji" - poinformowało naszej firmy biuro prasowe Orlenu.

Spółka będzie musiała jednak to zrobić, ale dopiero w raporcie rocznym za 2017 rok. Publikacja takiego raportu ma obowiązek się odbyć nie potem niż 80 dni od czasu zakończenia całego roku obrotowego.

Widełki wynagrodzenia

Z pomocą może przyjść uchwała nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Orlenu ze stycznia 2017 roku, ustalająca widełki, w których muszą znajdować się zarobki prezesa tej państwowej korporacji.

Czytamy w pani a, że wynagrodzenie stałe prezesa zarządu wynosi od 7 do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z profitu, w czwartym kwartale roku kalendarzowego poprzedniego, ogłoszonego przez Podstawowy Urząd Statystyczny.

Przeciętne wynagrodzenie w czwartym trymestrze 2016 roku wyniosło 4218, 92 zł. Oznacza to, że Jasiński zarabiał co miesiąc od 29, 5 do odwiedzenia 63, 2 tysiąca złotych. To znacząca obniżka przy porównaniu z rokiem 2016, kiedy Jasiński pobierał co miesiąc prawie 142 tysiące złotych (jego podstawowa pensja wyniosła za cały rok 1-wszą, 7 miliona złotych).

Opcja atomowa po paliwowym gigancie. Dlaczego prezes Orlenu stracił posadę?

Warto jednak dodać, że oprócz stałej pensji prezes Orlenu mógł otrzymać premię, jakiej wysokość zależy od "poziomu realizacji celów zarządczych" jak i również nie może przekroczyć setka proc. wynagrodzenia stałego.

Odprawa

Zgodnie ze wspomnianą uprzednio uchwałą, odprawa członka zarządu nie może być lepsza niż 3-krotność części stałej wynagrodzenia. Jeżeli więc Jasiński zarabiał 29, 5 tysiąca złotych to jego odprawa wyniesie maksymalnie 88, pięć tysiąca złotych. Jeżeli z kolei wynagrodzenie byłego już szefa naftowej spółki sięgało 63, 2 tysięcy złotych wówczas wysokość jego odprawy wzrośnie do prawie 190 tysięcy złotych.

Odprawa wówczas nie wszystko. Rada nadzorcza może zawrzeć z członkiem zarządu półroczną umowę o zakazie konkurencji. Jej wysokość nie może przekraczać 50 proc. stałego wynagrodzenia. W zależności z tym Jasiński ma możliwość otrzymać dodatkowo od 88, 5 do 190 tysiąca złotych.

dane z USA umacniają dolara. Złoty się osłabia  Informacje

Dane z USA umacniają dolara. Złoty się osłabia Informacje

"To rekord! ". Ambasador AMERYCE o handlu z Polską Amerykanie zadowoleni z spotkania w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! " Trump grozi wycofaniem USA wraz z Światowej Organizacji Handlu USA wstępnie…...

Czytać
davos i polska delegacja na Forum Ekonomicznym

Davos i polska delegacja na Forum Ekonomicznym

Obecny tydzień upływa pod znakiem Światowego Forum internetowym Ekonomicznego w Davos. Polskę reprezentować będą prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, premier Mateusz Morawiecki, a także przedstawiciele największych naszych instytucji finansowych…...

Czytać