blisko

Temat: Gospodarka

Agencja ratingowa Moody’s o reformie sądownictwa

  • Podatki, taryfy, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy dzięki obietnice PiS-u jeszcze przy tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Reforma sądownictwa i jej możliwe skutki - osłabienie niezależności sądownictwa, systemu kontroli jak i również równowagi oraz praworządności a mianowicie mogą wpłynąć na weryfikację siły instytucjonalnej Polski za pośrednictwem agencję Moody's - wypływa z raportu agencji wraz z 17 stycznia.

"(... ) reforma sądownictwa w naszym kraju sprowadza ryzyko osłabienia niezależności systemu sądownictwa, podważenia programu kontroli i równowagi (check and balances) oraz praworządności, może potencjalnie wpłynąć na naszą ocenę siły instytucjonalnej (Polski - PAP)" - napisano w raporcie.

Jaki będzie 2018 rok w gospodarce? Stwierdź prognozy

Zmiana marki?

To pierwszy przy jednym spotkaniu, gdy agencja publicznie wspomniała o takiej ewentualności po kontekście reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Agencja dodała, iż skutki reformy mogą potencjalnie "osłabić miłe wspomnienia gospodarczy oraz FDI (bezpośrednie inwestycje zagraniczne - PAP)" w Polsce.

Moody's nie spodziewa się, aby w związku z uruchomieniem procedury z art. 7 Traktatu UE na Polskę zostały nałożone sankcje, z uwagi na konieczność jednomyślności wśród krajów UE.

Agencja spodziewa się, że "nieprzewidywalność polityczna pozostanie zasadniczym czynnikiem dla jakości marki kredytowej w Polsce jak i również na Węgrzech".

Wielka trójka

Moody's to nieopodal Standard&Poor's i Fitch najistotniejsza agencja ratingowa oceniająca wiarygodność kredytową państw. Opinia przekłada się na atrakcyjność gospodarczą kraju i jest istotną wskazówką dla zagranicznych akcjonariuszy.

afera Paradise papers. Komentarz Mateusza Morawieckiego

Afera Paradise papers. Komentarz Mateusza Morawieckiego

Minister wzrostu Mateusz Morawiecki komentuje najnowszą aferę Paradise Papers. - Problem rajów podatkowych da się rozwiązać tylko w globalnym poziomie. Konieczna jest nowa umowa w tej sprawie - oświadczył wicepremier. W przekazanym…...

Czytać
adam Rogacki członkiem zarządu Orlen Paliwa

Adam Rogacki członkiem zarządu Orlen Paliwa

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać