blisko

Temat: Gospodarka

Agencja ratingowa Moody’s o reformie sądownictwa

  • Podatki, taryfy, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy dzięki obietnice PiS-u jeszcze przy tym roku. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Reforma sądownictwa i jej możliwe skutki - osłabienie niezależności sądownictwa, systemu kontroli jak i również równowagi oraz praworządności a mianowicie mogą wpłynąć na weryfikację siły instytucjonalnej Polski za pośrednictwem agencję Moody's - wypływa z raportu agencji wraz z 17 stycznia.

"(... ) reforma sądownictwa w naszym kraju sprowadza ryzyko osłabienia niezależności systemu sądownictwa, podważenia programu kontroli i równowagi (check and balances) oraz praworządności, może potencjalnie wpłynąć na naszą ocenę siły instytucjonalnej (Polski - PAP)" - napisano w raporcie.

Jaki będzie 2018 rok w gospodarce? Stwierdź prognozy

Zmiana marki?

To pierwszy przy jednym spotkaniu, gdy agencja publicznie wspomniała o takiej ewentualności po kontekście reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Agencja dodała, iż skutki reformy mogą potencjalnie "osłabić miłe wspomnienia gospodarczy oraz FDI (bezpośrednie inwestycje zagraniczne - PAP)" w Polsce.

Moody's nie spodziewa się, aby w związku z uruchomieniem procedury z art. 7 Traktatu UE na Polskę zostały nałożone sankcje, z uwagi na konieczność jednomyślności wśród krajów UE.

Agencja spodziewa się, że "nieprzewidywalność polityczna pozostanie zasadniczym czynnikiem dla jakości marki kredytowej w Polsce jak i również na Węgrzech".

Wielka trójka

Moody's to nieopodal Standard&Poor's i Fitch najistotniejsza agencja ratingowa oceniająca wiarygodność kredytową państw. Opinia przekłada się na atrakcyjność gospodarczą kraju i jest istotną wskazówką dla zagranicznych akcjonariuszy.

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać
1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać