blisko

Temat: Gospodarka

Bankierzy ostrzegają: nasze obciążenia wylegają, zyski maleją

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy
  • Polska gospodarka pod spodem lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja
  • "Szansa dla rodzimych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na zaczątek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym roku kalendarzowego. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Ponad 2 mld złotych pochłoną wypłaty gwoli klientów upadającego SK Banku w Wołominie. Wcześniej banki musiały zrzucić się na 3, 2 mld zł dla klientów dwóch upadłych SKOK-ów Wołomin i Wspólnota. A to nie skraj obciążeń, bo śrubę bankom przykręci rząd, wprowadzając podatek bankowy. Kosztowne może dać wyraz się też rozwiązanie problemu frankowiczów. A to odbije się na klientach, a nawet na całej gospodarce - ostrzegają bankowcy.

Do poniedziałku banki muszą zrzucić się, żeby wypłacić pieniążki klientom upadłego SK Agencji bankowej. - 2 mld złotych to bardzo wysoka kwota. Jeszcze nigdy w historii Polski, poza przypadkiem poszczególnego ze SKOK-ów, takiej ilości nie wypłacaliśmy - twierdzi Jerzy Pruski, prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. I przypomina, że również na wstępie przyszłego roku bankierzy będą musieli wnieść do BFG ponad 2, 2 mld zł w ramach corocznej składki do funduszu.

Pieniądze z BFG uzyskają ci klienci upadającego SK Banku w Wołominie, jakich oszczędności nie były większe niż 100 tys. zł. Pozostali muszą pogodzić się z tym, że frakcja ich pieniędzy przepadnie, lecz ta grupa nie wydaje się liczna - ocenił Jerzy Pruski.

Upadek SK Banku "ciosem dla całego sektora". Banki zapłacą chociażby 2 mld zł

Banki liczą straty

Wysokość składki na BFG zależy od skali działalności banków (od aktywów każdego z nich, ważonych ryzykiem). Na rzecz przykładu PKO BP za upadek wołomińskiego banku zapłaci około 350 mln złotych. Sporo zapłaci także Pekao (243 mln zł) a także BZ WBK (176 mln zł), Getin Noble Pula wyłoży 120 mln złotych, an ING Bank Śląski - ok. 165 mln zł.

Wspomniane straty będą widoczne w rezultatach finansowych banków za ostatni kwartał tego roku. Wprawdzie te będą mogły wliczyć w koszty uzyskania przychodu, co oznacza, że zapłacą niższy podatek. Jednak jak i również tak odbije się to na ich zyskach.

Dlatego w kolejnych miesiącach klienci powinni spodziewać się podwyżek. Więcej zapłacimy zbytnio prowadzenie konta, wyższe będą prowizje czy przelewy.

Piotr Bujak, starszy ekonomista PKO BP uważa, że niższe zyski banki zrekompensują sobie podwyższaniem opłat i prowizji dla klientów. - To naturalny proces i już się dzieje. Banki odczuwając spadek przychodów i rozwój kosztów będą szukać ewentualności zwiększenia swojej efektywności gdzie indziej. Będą szukać przychodów w podnoszeniu opłat jak i również prowizji. Mogą również poszukiwać oszczędności i np. redukować zatrudnienie. W części instytucji bankowych może być to niezbędne - twierdzi Bujak.

- Przerzucenie części kosztów na klientów jest zwykłe - wtóruje Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku. a mianowicie Nie sposób się temu dziwić, bo każdy biznes ma obowiązek mieć określoną stopę zwrotu - dodaje i zaznacza, że to nie wyjątkowe obciążenia z jakimi przy ostatnich miesiącach musi liczyć się sektor bankowy.

- Po nałożeniu dodatkowych obciążeń, zamieszaniu z kredytem mieszkaniowym frankowymi, dalszym cięciu stóp procentowych, banki będą musiały podnosić opłaty, aby jakkolwiek wyjść na swoje. Naiwnością jest oczekiwanie, że bazy nie podniosą opłat - twierdzi Sadoch.

Plany rządu

Ekonomista przypomina, hdy sektor bankowy od dłuższego czasu jest pod presją ze względu na propozycje kolejnych obciążeń nakładanych przez rząd. Chodzi o plany wprowadzenia podatku bankowego od czasu posiadanych aktywów, a także wiszący nad sektorem niczym miecz Damoklesa problem kredytów mieszkaniowych hipotecznych w walutach zagranicznych - głównie frankach szwajcarskich.

Zdaniem Sadocha najogromniejsze problemy będą miały banki z bogatym portfelem pożyczek frankowych. - W strukturę banków może uderzyć również obniżka stóp procentowych. Możliwe, że mniejsze banki będą przymuszone do cięcia kosztów a mianowicie ocenia Sadoch.

Zdaniem Bujaka narastające obciążenia to poważny problem dla sektora bankowego. - Te składniki mają negatywny wpływ na rentowność banków, która już w tym momencie jest niższa o 20 proc. niż rok temu. To, że rentowność banków może się obniżyć przy istotnym stopniu negatywnie będzie miało wpływ również na polska gospodarkę, bo zmniejszy się impreza kredytowa - wyjaśnia Piotr Bujak i dodaje, iż rząd pracujący nad wprowadzeniem nowych obciążeń dla sektora powinien wziąć to u dołu uwagę.

- Ponieważ mniejsze zyski banków oznaczają mniejszą nową akcję kredytową i mniej kapitału, który może być pożyczony na rzecz przedsiębiorstw. Problemem nie istnieją planowane zmiany, ale wówczas, że wszystkie są podawane jednocześnie - ocenia Piotr Bujak. - Zbyt mocne dociskanie sektora bankowego z czasem odbije się po paru kwartałach na akcji kredytowania, a roku-dwóch na kondycji całej gospodarki - twierdzi Bujak.

Natomiast Paweł Jackowski, dyrektor departamentu administrowania aktywami w TMS Brokers twierdzi, że zachodzące w sektorze bankowym sektorze zjawiska są niebezpieczne dla kompletnego systemu.

- Zaryzykowania kumulujące się nad sektorem bankowym od dłuższego czasu będą przekładały się dzięki dużo bardziej ostrożnościową politykę prowadzoną przez banki. Ostatnia sytuacja dotycząca upadku SK Banku jest przestrogą i powinna przypomnieć, jaką funkcję pełnią banki w gospodarce. Rozwój sytuacji stanowi najbardziej znaczne potencjalne ryzyko dla perspektyw rozwoju sytuacji makroekonomicznej przy Polsce - ocenia Jackowski.

Spadki na GPW

Niepokój inwestorów od miesięcy wyczuwalny jest również w parkiecie Giełdy Papierów Cennych w Warszawie. Sektor bankowy wyraźnie traci od czerwca tego roku, kiedy decyzje prezydenckie wygrał Andrzej Dudziarz i coraz bardziej możliwe stało się zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości. Zapowiadane przez tą ekipę zmiany i reformy dotyczące banków od samego początku budziły niepokój posiadaczy akcji tych instytucji.

Niepokój na rynku można zobaczyć również na wykresach najpopularniejszych polskich banków. Tylko po ostatnich pięciu miesiącach aktywa Getin Noble Bank straciły blisko 60 proc. swojej wartości. Ogromny spadek odnotowały również akcje PKO BP (-27 proc. ), mBanku (-24 proc. ) lub Millenium (-21, 80 proc. ).

Źródło: stooq Notowania spółki Getin Noble Bank w ostatnich pięciu miesiącach Źródło: stooq Notowania spółki PKO BP w ostatnich pięciu miesiącach

Rafał Sadoch z Oraz Banku twierdzi, że na rynku akcji sektora bankowego panuje niepewność. - Wspólnicy się boją. Nie wiemy jeszcze ostatecznego kształtu ustawy o podatku bankowym. Nie wiemy, jak będzie wyglądała pomoc dla frankowiczów. Chociażby jeśli po tych obciążeniach sektor bankowy wypracuje zysk, to może on okazać się łakomym kąskiem dla kierujących. Dlatego nie wierzę, by aktywa banków w najbliższych dwóch, trzech latach mogły znacząco odbić - przekonuje Sadoch.

- Rząd stara się jak w najwyższym stopniu docisnąć banki, ale to nie może prowadzić do upadłości, bo to zagroziłoby całemu sektorowi bankowego i krajowej gospodarce - dodaje bankowiec.

Paweł Jackowski wraz z TMS Brokers podkreśla, iż inwestorzy nie do samego końca ufają nowej ekipie rządzącej, jakie możliwości widzimy po spadkowym trendzie na kursach spółek instytucji bankowych na warszawskim parkiecie. - Oznacza to prawdopodobnie potrzeba obniżania kosztów, czyli obniżenie liczby zatrudnionych w gałęzi oraz przyśpieszenie procesu wymuszonej konsolidacji. Bez wątpienia nie wpłynie to korzystnie ulepszenie pozycji konsumenta - twierdzi Jackowski.

93 proc. zakupów zaczyna się od zapytania w wyszukiwarce gogole. Zobacz jak być wyraźnym w sieci

93 proc. zakupów zaczyna się od zapytania w wyszukiwarce gogole. Zobacz jak być wyraźnym w sieci

Nie ma znaczenia co oferujemy: zaawansowane rozwiązania IT, opony samochodowe czy ekologiczną marchewkę. Bez internetu ani rusz. Sieć jest dziś przyrodzonym miejscem handlu i reklamy. Mówiąc dosadnie: jeżeli potrzebuje się robić…...

Czytać
adam Rogacki członkiem zarządu Orlen Paliwa

Adam Rogacki członkiem zarządu Orlen Paliwa

300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność odnośnie do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...

Czytać