blisko

Temat: EFNI 2017

EFNI 2017. Kamil Wyszkowski na temat indeksie szczęścia i PKB

  • Deklaracja Sopocka po Europejskim Forum Nowych Idei
  • Kwaśniewski: państwo, które nie respektuje prywatnej konstytucji, słabnie
  • Kołodko: coś znacznie więcej aniżeli tylko gospodarka decyduje o zadowoleniu społeczeństwa
  • Olechowski: między Polską an Unią Europejską narasta nieufność
  • Buzek: nie widzę otwartej i uczciwej debaty na tematy strefy euro

- Jakość istnienia jest ważniejsza niż potencjał dochodowy. Produkt krajowy brutto niewiele mówi - akcentuje Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny UN Global Compact Poland. Jak dodaje, "o sporo więcej mówi to, lub mamy wysoką jakość istnienia w zdrowiu, czy dysponujemy dobrą edukację, czy posiadamy dobry system komunikacji, bądź dobre jakości środowisko naturalne". - To elementy, które mierzymy w oparciu o wskaźnik, który nazywa się wskaźnikiem szczęścia - pokazuje gość programu "Biznes na rzecz Ludzi" w TVN24 Dwa razy. Indeks szczęścia to 1 z tematów tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei po Sopocie (EFNI).

W spotkaniu ma wziąć wkład ponad tysiąc osób. Tegoroczna edycja Forum odbywa się pod hasłem: „Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu”.

Przyszłość Polski i wyzwania dla Europy. W Sopocie rusza EFNI

Wśród gości tegorocznej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei istnieją m. in. Michel Barnier, główny negocjator ds. rozwiązania Zjednoczonego Królestwa z UE, komisarz UE Elżbieta Bieńkowska, historyk Norman Davies, dawny premier i minister obcych Szwecji Carl Bildt, amerykański politolog George Friedman jak i również wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Dyskusje polski będą się koncentrować wokół kilku głównych aspektów: wyzwań publicznych, wyzwań przed Unią Europejską oraz wyzwań stojących za pośrednictwem biznesem.

Jednym z kluczowych tematów tegorocznego Forum pozostaną wyzwania stojące przed Europą, m. in. w przypadku brexitu. W dyskusji na temat przyszłości handlu i współpracy gospodarczej z Wielką Brytanią bądź wpływu, jaki będzie miał Brexit na pozycję Naszego kraju weźmie udział m. in. Michel Barnier, główny negocjator ds. wyjścia Uk wraz z UE.

Bezpiecznej przyszłości Polski w Unii Europejskiej, również w nawiązaniu do dopiero co powstałego Europejskiego Funduszu Obronnego, poświęcony będzie tegoroczny Interlokucja Obywatelski z udziałem Elżbiety Bieńkowskiej, komisarza UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP, członkiem Komisji Europejskiej oraz prezydentów, Sopotu – Jacka Karnowskiego jak i również Słupska - Roberta Biedronia. Spotkanie będzie miało charakter otwarty dla mieszkańców.

W przypadającą polski sześcdziesięciu. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, swoje spojrzenie na przyszłość Świata przedstawi też inny zaproszony Forum, historyk prof. Norman Davies.

Także na temat przyszłym kształcie Europy w obliczu wyzwań takich, jak na przykład kryzys migracyjny i brexit, przy okrągłym stole dyskutować będą byli prezydenci jak i również premierzy: Aleksander Kwaśniewski, Atifete Jahjaga (Kosowo), Carl Bildt (Szwecja), Jerzy Buzek, Dacian Ciolos (Rumunia), Iveta Radiczova (Słowacja) oraz Yves Leterme (Belgia).

Tradycyjnie EFNI zakończy się tzw. Deklaracją Sopocką, dokumentem, który podsumowuje wszystkie wnioski i rekomendacje, które pojawią się w czasie trzydniowych dyskusji i debat. Pod dokumentem podpisują się wszyscy uczestnicy spotkania.

Europejskie Forum Nowych Myśli to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, związanych z kulturą, nauki i mediów. Forum organizowane jest od 2011 roku. Jego celem wydaje się wypracowywanie pomysłów na potężną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne.

deficyt budżetowy po lipcu 2018 r. Komentarz Leszka Skiby

Deficyt budżetowy po lipcu 2018 r. Komentarz Leszka Skiby

Po lipcu po budżecie pojawił się deficyt, który w kolejnych miesiącach będzie się pogłębiał - powiedział PAP Biznes wiceminister finansów Leszek Skiba. Wówczas oznacza, że tylko przy jednym miesiącu…...

Czytać
deflacja niszczy Europę

Deflacja niszczy Europę

W maju w strefie euro nadal utrzymywała się deflacja - czytamy po najnowszych danych opublikowanych za pośrednictwem Eurostat. Ostatni odczyt wskazuje, że w zeszłym miesiącu ceny konsumenckie w strefie…...

Czytać