blisko

"Polska jednym wraz z najszybciej rozwijających się targów w regionie"

  • Dom
  • Z kraju
  • "Polska jednym wraz z najszybciej rozwijających się targów w regionie"
Dług Polski w relacji do PKB jednym z najniższych w UE

Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w UE, a jej zadłużenie po relacji do PKB wydaje się jednym z najniższych w Unii - uważa Enrique Diaz-Alvarez dyrektor ds. weryfikacje ryzyka w międzynarodowej sekcji płatniczej Ebury.

Diaz-Alvarez pytany o perspektywy krajowej gospodarki powiedział, że za sprawą dynamicznej konsumpcji krajowej jak i również brakowi zależności od zewnętrznego popytu ze strony państw strefy euro, będzie ona wciąż funkcjonowała bardzo dobrze. Wedle niego Polska pozostaje jednym z najszybciej rozwijających się rynków w UE, a silny popyt krajowy, w połączeniu z atrakcyjnością Polski dla zagranicznych inwestorów, powinny dobrze wspierać gospodarkę za pośrednictwem kilka następnych lat.

Gorsza passa trwa. Złoty dalej traci wobec wszystkich głównych walut

Lepiej niż średnia UE

- Prognozy wzrostu kształtującego się w stopniu około 3, 5 proc. przez następne 2 lata pozostają znacznie lepsze niż unijna średnia - uważa Diaz-Alvarez.

Zauważył, że przez ostatnie kilkanaście lat polski deficyt budżetowy jest na dobrej ścieżce do poprawy: zadłużenie maleje, a deficyt względem PKB był w 2015 r. najniższy od 8 lat.

- Pomimo hdy pozostaje on relatywnie duży w porównaniu do niektórych europejskich państw, daleko mu do alarmująco wysokiego poziomu i powinien dalej ulegać poprawie poprzez następnych kilka lat. Zadłużenie jako procent PKB zostaje jednym z najniższych w Unii europejskiej Europejskiej - podkreślił.

Według niego silny postęp gospodarczy przekraczający 3, pięć proc. powinien spowodować, hdy deficyt w odniesieniu do PKB pozostanie stosunkowo niski i przybliży w naszym względzie Polskę do państwa strefy euro.

Są i zagrożenia

Diaz-Alvarez dostrzega jednak zagrożenia. Wskazał, iż rząd musi ostrożnie równoważyć swoje działania, tak aby dotrzymać swoich obietnic i jednocześnie przestrzegać unijnych zasad budżetowych. Tym bardziej, że mały poziom inflacji może obniżyć wpływy do budżetu jak i również zwiększyć deficyt.

Koszta wzrosną, a bezrobocie stanie się poniżej 9 proc. Recenzje NBP

- Ciągle niska lub ujemna inflacja w Polsce może konstytuować ryzyko dla finansów ogólnych w tym roku, biorąc pod atencję jej wpływ na niższe dochody budżetowe rządu pochodzące z podatków. Jeśli inflacja nie powróci w 2016 r. na dodatni poziom, zauważalne będą mniejsze zyski podatkowe – jest jednakże mało prawdopodobne, aby posiadało to istotny wpływ w finanse publiczne - zważa dyrektor z Ebury.

Jego zdaniem zagrożeniem dla polskich banków, z których wiele ma już obecnie niską rentowność, może być nałożony na nie oryginalny podatek.

- Wówczas ryzyko stanowi hamulec gwoli polskiej gospodarki i może doprowadzić do wolniejszego przyrostu PKB i mniejszej biegłości kraju do absorbowania zewnętrznych wstrząsów, które obserwujemy na światowych rynkach - zaznaczył Diaz-Alvarez.

Wyprzedaż złotego

Ekspert pytany o weryfikację zasadności obniżenia polskiego ratingu przez S&P oraz na temat ewentualne kolejne tego typu decyzje innych agencji, ocenił, że "niemal na pewno" doprowadziłyby one do wyprzedaży złotego, podobnej do naszej, której byliśmy świadkami przy styczniu po decyzji S&P, "gdy złoty spadł do odwiedzenia najniższego od czterech lat poziomu w stosunku do euro".

Zgodnie z opublikowanymi dzięki początku kwietnia danymi, które GUS przesłał do Eurostatu, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2015 roku stanowił 2, pięć proc. PKB (wobec 3, 3 proc. PKB deficytu w 2014 r. ), natomiast dług sektora ukształtował się na poziomie 51, 5 proc. PKB (wobec 50, 5 proc. w 2014 r. ).

GUS zastrzegł, że wiadomości te mają charakter początkowy i mogą ulec zmianie.

Na początku kwietnia agencja ratingowa Moody’s poinformowała, że utrzymujący się polityczny spór wokół Trybunału Konstytucyjnego może negatywnie zaważyć w ocenie ratingu. Jego rewizja ma zostać przeprowadzona 13 maja br. W kwietniu agencja ratingowa S&P obniżyła rating Polski o 1 stopień: z negatywną perspektywą.

ceny paliw na stacjach sierpień 2016

Ceny paliw na stacjach sierpień 2016

W kolejnym tygodniu drugiej połowy wakacji ceny za tankowanie na stacjach paliw nie powinny wzrosnąć. Choć w drugiej połowie ubiegłego tygodnia cena baryłki ropy podrożała, nie powinno wówczas jednak zahamować…...

Czytać
ceny jabłek o 50 proc. wyższe

Ceny jabłek o 50 proc. wyższe

Projekt budżetu na 2019 rok kalendarzowy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

Czytać