blisko

"Polska jednym wraz z najszybciej rozwijających się targów w regionie"

  • Dom
  • Z kraju
  • "Polska jednym wraz z najszybciej rozwijających się targów w regionie"
Dług Polski w relacji do PKB jednym z najniższych w UE

Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w UE, a jej zadłużenie po relacji do PKB wydaje się jednym z najniższych w Unii - uważa Enrique Diaz-Alvarez dyrektor ds. weryfikacje ryzyka w międzynarodowej sekcji płatniczej Ebury.

Diaz-Alvarez pytany o perspektywy krajowej gospodarki powiedział, że za sprawą dynamicznej konsumpcji krajowej jak i również brakowi zależności od zewnętrznego popytu ze strony państw strefy euro, będzie ona wciąż funkcjonowała bardzo dobrze. Wedle niego Polska pozostaje jednym z najszybciej rozwijających się rynków w UE, a silny popyt krajowy, w połączeniu z atrakcyjnością Polski dla zagranicznych inwestorów, powinny dobrze wspierać gospodarkę za pośrednictwem kilka następnych lat.

Gorsza passa trwa. Złoty dalej traci wobec wszystkich głównych walut

Lepiej niż średnia UE

- Prognozy wzrostu kształtującego się w stopniu około 3, 5 proc. przez następne 2 lata pozostają znacznie lepsze niż unijna średnia - uważa Diaz-Alvarez.

Zauważył, że przez ostatnie kilkanaście lat polski deficyt budżetowy jest na dobrej ścieżce do poprawy: zadłużenie maleje, a deficyt względem PKB był w 2015 r. najniższy od 8 lat.

- Pomimo hdy pozostaje on relatywnie duży w porównaniu do niektórych europejskich państw, daleko mu do alarmująco wysokiego poziomu i powinien dalej ulegać poprawie poprzez następnych kilka lat. Zadłużenie jako procent PKB zostaje jednym z najniższych w Unii europejskiej Europejskiej - podkreślił.

Według niego silny postęp gospodarczy przekraczający 3, pięć proc. powinien spowodować, hdy deficyt w odniesieniu do PKB pozostanie stosunkowo niski i przybliży w naszym względzie Polskę do państwa strefy euro.

Są i zagrożenia

Diaz-Alvarez dostrzega jednak zagrożenia. Wskazał, iż rząd musi ostrożnie równoważyć swoje działania, tak aby dotrzymać swoich obietnic i jednocześnie przestrzegać unijnych zasad budżetowych. Tym bardziej, że mały poziom inflacji może obniżyć wpływy do budżetu jak i również zwiększyć deficyt.

Koszta wzrosną, a bezrobocie stanie się poniżej 9 proc. Recenzje NBP

- Ciągle niska lub ujemna inflacja w Polsce może konstytuować ryzyko dla finansów ogólnych w tym roku, biorąc pod atencję jej wpływ na niższe dochody budżetowe rządu pochodzące z podatków. Jeśli inflacja nie powróci w 2016 r. na dodatni poziom, zauważalne będą mniejsze zyski podatkowe – jest jednakże mało prawdopodobne, aby posiadało to istotny wpływ w finanse publiczne - zważa dyrektor z Ebury.

Jego zdaniem zagrożeniem dla polskich banków, z których wiele ma już obecnie niską rentowność, może być nałożony na nie oryginalny podatek.

- Wówczas ryzyko stanowi hamulec gwoli polskiej gospodarki i może doprowadzić do wolniejszego przyrostu PKB i mniejszej biegłości kraju do absorbowania zewnętrznych wstrząsów, które obserwujemy na światowych rynkach - zaznaczył Diaz-Alvarez.

Wyprzedaż złotego

Ekspert pytany o weryfikację zasadności obniżenia polskiego ratingu przez S&P oraz na temat ewentualne kolejne tego typu decyzje innych agencji, ocenił, że "niemal na pewno" doprowadziłyby one do wyprzedaży złotego, podobnej do naszej, której byliśmy świadkami przy styczniu po decyzji S&P, "gdy złoty spadł do odwiedzenia najniższego od czterech lat poziomu w stosunku do euro".

Zgodnie z opublikowanymi dzięki początku kwietnia danymi, które GUS przesłał do Eurostatu, deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2015 roku stanowił 2, pięć proc. PKB (wobec 3, 3 proc. PKB deficytu w 2014 r. ), natomiast dług sektora ukształtował się na poziomie 51, 5 proc. PKB (wobec 50, 5 proc. w 2014 r. ).

GUS zastrzegł, że wiadomości te mają charakter początkowy i mogą ulec zmianie.

Na początku kwietnia agencja ratingowa Moody’s poinformowała, że utrzymujący się polityczny spór wokół Trybunału Konstytucyjnego może negatywnie zaważyć w ocenie ratingu. Jego rewizja ma zostać przeprowadzona 13 maja br. W kwietniu agencja ratingowa S&P obniżyła rating Polski o 1 stopień: z negatywną perspektywą.

amerykańska prasa ostro ocenia politykę Trumpa wobec Meksyku  Ze świata

Amerykańska prasa ostro ocenia politykę Trumpa wobec Meksyku Ze świata

Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" CIA uruchomiła rachunek rozliczeniowy na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody Chcą przedłożyć opłaty za wjazd dzięki "najbardziej krętą uliczkę świata" Lot trwa około…...

Czytać
android 7. 0 Nougat a mianowicie wyciekła data premiery

Android 7. 0 Nougat a mianowicie wyciekła data premiery

Androida 7. 0 nazwanego słodko „Nougat”, zaprezentowano na raz pierwszy 9 marca 2016 roku na przeszło miesiąc przed konferencją Yahoo I/O. Firma regularnie aktualizuje system. Nowa wersja posiada usprawnić m. in.…...

Czytać