blisko

Prezydencka ustawa frankowa do dalszych prac

  • Dom
  • Z kraju
  • Prezydencka ustawa frankowa do dalszych prac
Frankowicze. Komisja będzie kontynuować czynności nad projektem

Sejmowa komisja finansów publicznych zostanie kontynuować prace nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców w zawiłej sytuacji. Komisja oddaliła po środę wniosek Andrzeja Maciejewskiego (Kukiz'15), by odrzucić plan.

Rozpatrywany obecnie prezydencki projekt rozszerza działanie postępującego obecnie Funduszu Wsparcia Klientów i - zdaniem tej autorów - stwarza nowe, większe możliwości uzyskania wsparcia. Z myślą o zadłużonych w walutach miałby też powstać nowy fundusz a mianowicie zrzucić na niego miałyby się banki.

Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego stopnia

Przewodniczący komisji Andrzej Szlachta zdecydował, że prace nad projektem będą kontynuowane w czwartek.

Nie tylko frankowicze

Wcześniej nad projektem pracowała podkomisja, która zaakceptowała 23 poprawki zaproponowane przez do niej szefa Tadeusza Cymańskiego (PiS). Były one uzgodnione spośród rządem i Kancelarią Prezydenta.

- Ta ustawa w obszarze wsparcia i konwersji na pewno nie spełnia oczekiwań daleko idących ze środowiska tak zwanych frankowiczów, ale taka wydaje się rzeczywistość - przyznał w środę Cymański. Zapowiedział, iż złoży poprawkę, aby wraz z listy przesłanek do udzielenia wsparcia wykreślić "bezrobocie". - Uważam, że (... ) problemem nie jest bezrobocie, problemem jest brak pieniędzy i nie można tworzyć uprawnienia, które będzie dawało wsparcie ludziom w przypadku znakomicie lepszej - mówił.

Prezydencki minister Paweł Mucha zapewnił, że według projektem pomoc będzie skierowane zarówno do kredytobiorców, którzy mają pożyczka złotowy, jak i ludzi z kredytami walutowymi. a mianowicie To jest wsparcie adresowane do osób, które na skutek obiektywnych okoliczności znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, a jednocześnie są obowiązane do spłaty rat pożyczki mieszkaniowego stanowiącego znaczne obładowanie dla ich budżetów domowych - tłumaczył. Jego zdaniem sugestie zawarte w projekcie dostosowują na plus sytuację prawną kredytobiorców.

"Niesprawiedliwa ustawa"

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zaznaczył, hdy chciałby powiedzieć, iż wówczas bardzo dobry projekt jak i również należy go przegłosować. a mianowicie Jestem przekonany, że w obszarze funduszu wsparcia kredytobiorców jesteśmy w niedużej odległości, aby osiągnąć dobre rozwiązanie a mianowicie powiedział. Poprosił jednak o dwa tygodnie przerwy przy pracach na konsultacje rozwikłań dotyczących konwersji. Zaznaczył, że banki są przeciw przedtem.

ZBP na temat prezydenckim projekcie ustawy frankowej. "Niebezpieczny i niesprawiedliwy"

Wiceprezes ZBP Jerzy Bańka uzupełnił, że "w ocenie ZBP to jest niesprawiedliwa ustawa, bowiem przewiduje udzielenie istotnego wsparcia finansowego dla stajnie dobrze sytuowanych kredytobiorców na koszt wszystkich klientów banków". Dodał, że realizuje ona obietnice wyborcze złożone "pod wpływem błędu w warunkach agresywnej i kłamliwej rywalizacji prowadzonej przez część kredytobiorców". Podkreślił, że związek wydaje się za wsparciem, ale nie zaakceptować dla osób, które zaciągały kredyty mieszkaniowe w planach inwestycyjnych.

Krytycznie na temat projekcie wypowiadali się też posłowie opozycji i reprezentanci strony społecznej.

Reprezentanci zrzeszającego frankowiczów Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu mówili o działaniach pozorowanych, znaczeniu propagandowym zmian, fałszywym sygnale do odwiedzenia elektoratu partii rządzącej. - Wielu graczy, które mają w tej chwili wypowiedziane umowy nie skorzystają z tej ustawy - mówiła wiceprezes SBB Barbara Husiew.

Andrzej Stępkowski ze Stowarzyszenia Pro Futuris ostrzegał, że ze przemian nie będą mogli korzystać "prawdziwi frankowicze" - ludzie, którym udzielono pożyczek w walucie. Według organizacji projekt prowadzi do skonfliktowania społeczeństwa ze środowiskiem frankowiczów.

Izabela Leszczyna (PO) zwracała uwagę, że projekt wydaje się nowelizacją ustawy uchwalonej, podczas gdy rządziła koalicja PO-PSL. Pytała po co jednak działać nad rozwiązaniami, których nie zaakceptować chcą ani kredytodawcy, oraz kredytobiorcy.

- Dysponuję wrażenie, że tworzymy ustawę, której kompletnie nikt nie zaakceptować chce, a za którą zapłacą obywatele - rozmawiała Paulina Hennig-Kloska (N). - Nie mam najmniejszej wątpliwości, wprowadzamy dla obywateli podatek bankowy numer dwa - dodała.

Prezydencki projekt

W sierpniu 2017 roku prezydent złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy z 2015 roku o wsparciu kredytobiorców, znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny. To jedyny projekt dotyczący frankowiczów, który dotąd pozostał uchwalony - w niedawnej głośnej noweli niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru (tzw. ustawie o KNF) znalazły się także towary, przedłużające funkcjonowanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (zgodnie z ustawą z 2015 roku proch działać tylko do finiszu 2018 roku).

Prezydencki projekt ustawy frankowej przyjęty

Rozpatrywany obecnie prezydencki projekt rozszerza działanie tego funduszu. Zakłada między odmiennymi dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o pomoc. Zgodnie z propozycją, byłaby to sytuacja, gdy wydatki kredytów przekraczają 50 % dochodów (dotąd było sześcdziesięciu proc. ). Ponadto zwiększona miałaby zostać wysokość możliwego comiesięcznego wsparcia z 1, 5 tys. do dwa tys. złotych, wydłużony sezon możliwego wsparcia z 18 do 36 miesięcy (co w sumie dawałoby kwotę 72 tys. zł) oraz wydłużony okres bezprocentowej spłacenia otrzymanego z Funduszu Wspierającego z 8 do 12 lat. Możliwe byłoby również umorzenie części zobowiązań z tytułu wsparcia, szczególnie w sytuacji regularnego spłacania rat kredytowych.

Pieniądze z Funduszu Wspierającego miałyby służyć każdemu kredytobiorcom, zarówno złotowym, jak i walutowym. Z sądzą o tych ostatnich wzór wprowadza natomiast inny kasa - Fundusz Restrukturyzacyjny (po przyjęciu poprawek - Fundusz Konwersji).

Miałby pan zostać utworzony z wpłacanych kwartalnie składek banków, uzależnionych od wielkości ich swoich portfeli kredytów denominowanych i indeksowanych (maksymalnie 0, pięć proc. wartości bilansowej portfela kredytów). Banki, które zdecydowałyby się "odwalutowywać" kredyty odnoszone do walut obcych, będą mogły liczyć na zwrot różnic bilansowych między korzyścią kredytów przed i według restrukturyzacji (konwersji).

Oba Fundusze - Wspierający jak i również Konwersji - byłyby detalami Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Weksle obu funduszy prowadziłby Pula Gospodarstwa Krajowego i on dokonywałby wypłat.

dług Polski w relacji do PKB jednym z najniższych w UE

Dług Polski w relacji do PKB jednym z najniższych w UE

Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w UE, a jej zadłużenie po relacji do PKB wydaje się jednym z najniższych w Unii - uważa Enrique Diaz-Alvarez dyrektor ds. weryfikacje ryzyka…...

Czytać
e-zwolnienia także przez SMS. Rzecznik zapewnia o przygotowaniu systemu

E-zwolnienia także przez SMS. Rzecznik zapewnia o przygotowaniu systemu

Od 1 grudnia pracownik i pracodawca mogą otrzymywać SMS-a o wystawionym przez medyka e-zwolnieniu – powiedziała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. Zaznaczyła, że w informacji będzie informacja, od gdy i do…...

Czytać