blisko

Temat: Motoryzacja

Drogi krajowe w Polsce. GDDKiA ogłosi przetargi na jednej, 5 mld zł

  • Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się być propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Dysponowali budować fragmenty A1 jak i również S3
  • Surowe kary zbytnio cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Trójmiasta do odwiedzenia granicy z Czechami przy pięć godzin. Jest porozumienie na ostatni odcinek A1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma zamiar przeznaczyć w tym roku około 1, 5 miliarda złotych na przebudowę i poprawę chronienia na istniejących odcinkach tras krajowych. Do końca r. zostanie ogłoszonych blisko 190 przetargów - poinformowano po komunikacie.

GDDKiA wskazała, że "w ramach ogłaszanych przetargów drogowcy będą kierować działania inżynieryjne przyczyniające się do poprawy bezpieczeństwa ruchu".

Chodzi o wymianę nawierzchni, przebudowę skrzyżowań, konstrukcję rond, sygnalizacji świetlnej, natomiast także wytyczenie wysepek oraz optyczne zwężenie jezdni. Wówczas tak zwane małe inwestycje.

"GDDKiA dba nie tylko o kierowców, ale także o pieszych i rowerzystów. Dlatego w ramach prowadzonych polski postępowań w wielu miejscach zbudowane będą chodniki, zatoki autobusowe, doświetlane są przejścia dla pieszych, wyznaczone zostaną ogrodzenia w zamiarze ochrony pieszych i oddzielenia ich od jezdni, powstaną drogi rowerowe" - dodano. Pojawią się również świeże przejścia dla pieszych jak i również kładki nad drogami.

Lista inwestycji

Autostrada A2 do granicy z Białorusią. Podpisano umowę na wydział za 1, 5 miliarda

GDDKiA poinformowała, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy zostaną ogłoszone przetargi pośród innymi na rozbudowę przekroju drogi krajowej numer 21 na odcinku od Słupska do Ustki, co poprawi dojazd na wybrzeże.

Postępowania będą ogłoszone również na rozbudowę blisko 52 km drogi krajowej numer 65 na odcinku Kowale Oleckie a mianowicie Olecko - Gąski - Ełk - Nowa Osada Ełcka - granica województwa, 17 kilometrów drogi rodzimej numer 74 na odcinku Gorajec - Szczebrzeszyn w województwie lubelskim.

Przetargi będą dotyczyły również modyfikacji skrzyżowania trasy 82 z drogami gminnymi (ulicami: Dębową i Świerkową) w okolicy Turka z podłączeniem do węzła Lublin Tatary na obwodnicy Lublina w przeciągu drogi ekspresowej S17 po województwie lubelskim. Ponadto zaprojektowanych zostanie 10 zatok autobusowych wraz z chodnikiem na drodze krajowej numer 16 w miejscowości Grzegorze jak i również Prawdziska, na drodze rodowitej numer 58 w mieściny Kaliszki, na drodze rodzimej numer 57 w okolicy Ciemna Woda i Lutry w województwie warmińsko-mazurskim.

Przebudowane zostanie również skrzyżowanie w województwie wielkopolskim przy ciągu drogi krajowej nr 10 z drogą powiatową w miejscowości Śmiłowo.

Szybsza weryfikacja ofert

Podkreślono, że w nowo ogłaszanych przetargach będą używane nowe standardy i rozwiązania, których celem jest skrócenie procedury wyboru wykonawców. Po tym miejscu wymieniono pośród innymi kryteria oceny ogłoszeń, niezależne od warunków udziału w postępowaniu.

"To pozwoli na korzystanie z procedury odwróconej w postępowaniach przetargowych w sposób wiele bardziej efektywny niż dotychczas" - wskazano.

Procedura odwrócona polega na wycenie na wstępie samych ofert.

"Wszyscy wykonawcy są zobligowani do złożenia jedynie wstępnych oświadczeń o spełnianiu kryteriów udziału w postępowaniu, przy tym niepodleganiu wykluczeniu. Weryfikacja podmiotowa, przed wyborem oferty najkorzystniejszej, na bazie wszystkich przedłożonych dokumentów, dotyczy szczególnie tegoż wykonawcy, którego oferta pozostanie najwyżej oceniona" - wyjaśniono w komunikacie.

carlos Ghosn został usunięty spośród rady dyrektorów Nissana

Carlos Ghosn został usunięty spośród rady dyrektorów Nissana

Były prezes Nissana Carlos Ghosn pozostał usunięty z rady kierowników koncernu na nadzwyczajnym spotkaniu udziałowców w Tokio. W związku z tym firma zerwała ostatnie więzy łączące ją z menedżerem…...

Czytać
cBA zatrzymało kolejną osobę z grupy powołującej się dzięki wpływy przy tworzeniu CPK

CBA zatrzymało kolejną osobę z grupy powołującej się dzięki wpływy przy tworzeniu CPK

Podatki, taryfy, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać