blisko

Jackiewicz: po maju koncepcja instytucji, jaka miałaby zastąpić MSP

  • Dom
  • Z kraju
  • Jackiewicz: po maju koncepcja instytucji, jaka miałaby zastąpić MSP
Jackiewicz: w maju koncepcja sekcji, która miałaby zastąpić MSP

W maju przedstawię strategię powołania nowej instytucji, która miałaby zarządzać spółkami Skarbu Państwa, w miejsce obecnego resortu skarbu - mówi szef MSP Dawid Jackiewicz. - To będzie o wiele skuteczniejsze narzędzie przeglądu właścicielskiego - ocenił.

- Konsekwentnie idziemy w kierunku likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa i powołania w jego miejsce wyspecjalizowanej placówki, która będzie zarządzała znacznie lepiej skutecznie majątkiem, który wydaje się w rękach Skarbu Ciebie. Dzisiaj jest jeszcze za wcześnie, by podawać formułę prawną tego podmiotu - podkreślił minister skarbu.

Koniec z molochem

Pensja menadżera zależna od czasu sytuacji spółki. Będzie ustawa

- Kończymy z niemałym molochem, jakim jest Ministerstwo Skarbu Państwa, z setkami procedur biurokratycznych, administracyjnych. Chcemy przejść do bardzo zawodowego, wyspecjalizowanego podmiotu, który będzie koncentrował się tylko i wyłącznie na nadzorze właścicielskim. To potrwa kilkanaście miesięcy. Najpóźniej do połowy przyszłego roku kalendarzowego powinniśmy się z tymże uporać i powołać ten podmiot - zaznaczył.

Jak mówił, w resorcie skarbu jest "wiele kompetencji i procedur, które trzeba przekazać innym resortom, bądź wygasić, lub zastąpić innymi, o wiele bardziej precyzyjnymi i sprawnymi procedurami". a mianowicie W maju przedstawię refleksji publicznej koncepcję, pomysł na tek krok, jak możemy zorganizować ten nadzór właścicielski. Następnie ruszy proces legislacyjny. Trzeba zostanie zmienić niektóre ustawy, aby ten cel osiągnąć - wyjaśnił minister skarbu.

MSP musi przekonać do swojego pomysłu Komitet Wzrostu działający przy premier, który zajmuje się "Planem dzięki rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Przy skład komitetu wchodzą metrów. in. ministrowie związani wraz z realizacją planu, w tymże minister skarbu, minister wzrostu i minister finansów.

Jackiewicz: Zmiany we władzach spółek SP były niezbędne. Rynek ocenił je dobrze

- Komitet Rozwoju oczekuje na chwilę, w którym będę gotowy, by wnieść pod tej obrady koncepcję dotyczącą likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa. Jest gotowość do rozpoczęcia w tej chwili dyskusji koncepcyjnej, a potem procedury legislacyjnej - podkreślił szef MSP.

To zostanie rewolucja

Planowaną zmianę rodzaju nadzoru właścicielskiego minister określił jako "rewolucję". - Na ponad 20 latach zmieniamy sposób nadzorowania majątkiem ciebie. Zmieni się podmiot - z ministerstwa powstanie przedstawicielstwo czy też holding lub inna formuła prawna. To będzie o wiele skuteczniejsze narzędzie nadzoru właścicielskiego a mianowicie podsumował.

W nowym podmiocie, według wcześniejszymi zapowiedziami ministra skarbu, mają się znaleźć najważniejsze spółki Skarbu Państwa. Wśród nich szef MSP wymieniał m. in. KGHM, Grupę Azoty, PLL LOT, PZU. Jak gadał, znajdą się też tam być może grupy powiązane z sektorem energetycznym, jakie możliwości - jak podkreślał - będzie zależało od kooperacji z ministrem energii. Nadrzędnym celem tego podmiotu posiada być dbałość o postęp wartości spółek Skarbu Państwa.

frankowicze. Komisja będzie kontynuować czynności nad projektem

Frankowicze. Komisja będzie kontynuować czynności nad projektem

Sejmowa komisja finansów publicznych zostanie kontynuować prace nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców w zawiłej sytuacji. Komisja oddaliła po środę wniosek Andrzeja Maciejewskiego (Kukiz'15), by odrzucić plan. Rozpatrywany obecnie prezydencki…...

Czytać
francuski minister: nie może dotrzeć do czasowego Grexitu  Ze świata

Francuski minister: nie może dotrzeć do czasowego Grexitu Ze świata

Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie Grecja zbiera pochwały. Za postępy w wykonania reform Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej Plany reformy emerytalnej wyciągnęły jednostek na ulice…...

Czytać