blisko

Zegarki przestawimy na czas zimowy. To może być kolejny raz

  • Dom
  • Z kraju
  • Zegarki przestawimy na czas zimowy. To może być kolejny raz
28 października przestawiamy czas z letniego na zimowy

W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy czas z letniego na zimowy, dzięki z jakiego powodu będziemy spali o godzinę dłużej. 28 października morzem ranem cofniemy wskazówki zegarów z godziny 3. 00 na godzinę 2. 00. Do czasu letniego wrócimy - być może po raz ostatni - 31 marca 2019 roku.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Powiada o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 roku: "Począwszy od momentu 2002 roku okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim na temat godz. 1. 00 czasu uniwersalnego (GMT), w finalną niedzielę października".

W Polsce zmianę czasu precyzuje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego jak i również zimowego do 2021 roku kalendarzowego.

Ostatni raz?

Wkrótce ten stan kwestii może jednak ulec zmianie. We wrześniu Komisja Europejska przedstawiła bowiem projekt regulacji co do zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie. Po przeprowadzonych w wakacje poprzez KE konsultacjach publicznych, w których zebrano 4, 6 mln odpowiedzi (największą cyfrę w historii), 84 procent respondentów opowiedziało się zbytnio zniesieniem zmian czasu.

Koniec ze zmianą czasu? Firmy mogą dzięki tym skorzystać

Projekt KE nie oznacza jednak, hdy zmiana czasu na pewno zniknie. Na przyjęcie przepisów muszą się bowiem zgodzić kraje UE i Parlament Europejski. KE chce, by każde państwo członkowskie powiadomiło ją do kwietnia 2019 roku o zamiarze wykorzystania na stałe czasu letniego bądź zimowego.

Ostatnia obowiązkowa zmiana czasu na letni odbyłaby się w niedzielę 31 marca 2019 roku. Potem państwa członkowskie, które chcą na stałe ukończyć na czas zimowy, mogłyby ostatni raz wprowadzić okres zimowy w niedzielę 27 października 2019 roku. Według tym terminie sezonowe zmiany czasu nie byłyby w tej chwili możliwe.

Aby taki harmonogram mógł być stosowany, zmiany w prawie UE muszą być przyjęte do marca przyszłego roku.

Wpływ zmiany czasu

Ustalenia dotyczące czasu letniego są wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Zamysłem było oszczędzanie energii, po szczególności w czasie rywalizacji i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Od 1980 roku stopniowo przyjmowano przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych odmian czasu.

Opinie co do korzyści płynących z przeprowadzanej dwa razy w roku zmiany czasu są jednak podzielone.

Badań odnoszących się wpływu zmiany czasu na zużycie energii czy wigor i samopoczucie człowieka wydaje się być wiele. Badanie zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że według wprowadzeniu czasu letniego weksle mieszkańców za prąd wzrosły.

Z kolei doświadczenia prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie wywołuje zmian w zapotrzebowaniu dzięki energię elektryczną. Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc przyoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 %.

"Wyniki są sprzeczne lub wykluczające się"

Naukowcy z fińskiego Uniwersytetu po Turku wykazali, że przestawienie zegara o godzinę do odwiedzenia przodu i zakłócenie tempa dobowego zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu, jednak jedynie tymczasowo. Analiza danych zbieranych przez 10 lat pośród mieszkańców Finlandii wykazała, hdy ogólna częstość występowania udaru niedokrwiennego była o jedenastu procent wyższa w przeciągu pierwszych dwóch dni po zmianie czasu na mało gorliwy. Natomiast po kolejnych trzech dniach nie zauważono już żadnej różnicy.

Odkryto także, że osoby wraz z chorobą nowotworową, były na temat 25 procent bardziej podatne na udar bezpośrednio na przejściu na czas niezaangażowany, niż w jakimkolwiek innym okresie w ciągu r.. Ryzyko było również zauważalnie wyższe w przypadku osób powyżej 65. roku życia - u nich sposobność wystąpienia udaru tuż na przesunięciu zegarów na czas letni było wyższe o 20 procent niż przy pozostałych tygodniach.

Juncker o zmianie periodu. Jest propozycja

- Przemiana czasu najbardziej dotyka osób, którzy mają problemy wraz z snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy - tłumaczył w rozmowie z PAP dr Michał Skalski spośród Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zaznaczył przy tym, że chociaż sama zmiana czasu nie wydaje się być zwykle główną przyczyną kłopotów zdrowotnych, to rezygnacja wraz z niej może oznaczać dobre konsekwencje. - Podział terminowo letni i zimowy to jeden z wielu czynników powierzchownych wpływających na jakość ludzkiego życia - mówił dr Skalski. - Jeśli więc podział ten nie ma już uzasadnienia ekonomicznego, wówczas jego zniesienie wyeliminuje spośród naszego życia jeden z nieprawidłowych, stresogennych czynników - dodał.

Z kolei dr n. med. Dorota Wołyńczyk-Gmaj, psychiatra i specjalista ds. zaburzeń snu podkreślała, że nauka nie wydaje się jednoznaczna w kwestii oddziaływania zmiany czasu na zdrowie. - Wyniki badań istnieją sprzeczne lub wykluczające się. Wynika to z faktu, że badania są kierowane na różnych grupach, po różnych krajach leżących dzięki różnych szerokościach geograficznych, jak i również różne są metodologie tych badań. Trudno zatem bez cienia wątpliwości stwierdzić, jak zmiana oddziałuje na stan zdrowia jednostki - mówiła.

Zmiany dla firm

Za zniesieniem zmiany czasu opowiedziały się też w raporcie "Zła zmiana: negatywne konsekwencje modyfikacje czasu" Fundacja Republikańska jak i również Stowarzyszenie KoLiber. W oparciu o dostępne analizy struktury te argumentowały, że poprawka czasu nie wpływa w sposób znaczący na "zagadnienia energetyczne".

Wskazywały zbytnio to, że wśród niedobrych skutków jest między pozostałymi zmiana rozkładów firm transportowych, częste zamknięcia w nocy program internetowych banków oraz odmiennych instytucji, czy niekorzystny oddziaływanie na zachowanie inwestorów giełdowych. Ich zdaniem w sezonach po każdej zmianie periodu spada ponadto wydajność podwładnych i zwiększa się liczba zwolnień.

Rozróżnienie we właściwym czasie zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym kuli ziemskiej. W 2014 roku dzięki stałe na czas zimowy przeszła Rosja. W Naszym narodzie zmiana czasu została wprowadzona w czasie międzywojennym, następnie po latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać
1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać