blisko

Ty dostaniesz zwolnienie lekarskie, twój szef SMS-a

  • Dom
  • Z kraju
  • Ty dostaniesz zwolnienie lekarskie, twój szef SMS-a
E-zwolnienia także przez SMS. Rzecznik zapewnia o przygotowaniu systemu

Od 1 grudnia pracownik i pracodawca mogą otrzymywać SMS-a o wystawionym przez medyka e-zwolnieniu – powiedziała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. Zaznaczyła, że w informacji będzie informacja, od gdy i do kiedy wiąże zwolnienie. Usługa jest darmowa.

Prezes ZUS podkreśliła, że taką możliwość daje posiadanie przez ubezpieczonego założonego profilu na Platformie Propozycji Elektronicznych ZUS.

- Możemy tam włączyć alternatywę otrzymywania SMS-a o zdobyciu zwolnienia lekarskiego. Wychodząc od czasu lekarza, ubezpieczony od razu odbierze SMS-a z wiadomością, że lekarz wystawił mu zaświadczenie o niezdolności do odwiedzenia pracy, a także dzięki jak długo. Również pracodawca może aktywować usługę informowania go SMS-em o wystawieniu zaświadczenia lekarskiego jego zatrudnionemu. Jeśli nie wiemy, jak na przykład aktywować usługę, Centrum Pomocy Telefonicznej ZUS w tymże pomoże – wyjaśniała.

Prezes ZUS: papierowe zwolnienia tylko w nagłych przypadkach

Profesor zaznaczyła, że niemal 92 tys. lekarzy używa już bezpłatnego, elektronicznego certyfikatu ZUS, który służy w charakterze podpis do wystawiania e-zwolnień.

- Mamy blisko 146 tys. lekarzy, którzy wystąpili do ZUS o upoważnienie do wystawiania zwolnień, dzięki czemu uzyskali prawo orzekania o niezdolności do odwiedzenia pracy – mówiła. Zwróciła uwagę, że po 1 grudnia w nagłych przypadkach lekarze będą mogli okazywać papierowe zwolnienia, wykorzystując przedtem przygotowany wydruk z układu elektronicznego, np. w wypadku braku prądu lub globalnej sieci, albo podczas nieprzewidzianych domowych wizyt, gdy nie pozostaną mieli przy sobie żadnego wyposażenia mobilnego. - W tej sytuacji lekarze będą mieli trzy dni na wprowadzenie tego zaświadczenia do systemu elektronicznego – dodała.

Szefowa ZUS przypomniała, iż jeszcze w listopadzie minionego roku jedynie 6, cztery proc. lekarzy wystawiało elektroniczne zwolnienia.

Rewolucja przy zwolnieniach lekarskich. ZUS organizuje "białą sobotę"

- Dziś to prawie 60 proc. Mamy przy naszym znaczne zróżnicowanie regionalne. Są takie rejony, gdzie blisko 80 proc. lekarzy wystawia elektroniczne zwolnienia, jak np. Warszawa, Koszalin i Siedlce. Są też miejsca, gdzie wynik oscyluje w granicach 40 proc. Tam koncentrujemy wysiłki i starania, aby poprawić sytuację – rzekła.

Od 1 grudnia br. w całej Naszym kraju lekarze będą mogli promować zwolnienia tylko w postaci elektronicznej. Zaświadczenia papierowe jako wydruk z systemu pozostaną wykorzystywane wyłącznie w unikatowych sytuacjach.

Rzecznik ZUS: system jest przygotowany

Jak tłumaczył w programie "Biznes dla ludzi" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, system Zakładu wydaje się przygotowany na wejście w życie nowego prawa tyczącego się e-zwolnień. – Wczoraj ZUS przyjął blisko 100 000 e-zwolnień, oznacza to 15 elektronicznych zwolnień na sekundę, które przechodziły przez elektroniczny układ ZUS. Wystarczy powiedzieć, że gdyby tak przez całkowity rok tylko w dzionki powszednie przychodziły do nas elektroniczne zwolnienia lekarskie mielibyśmy ich ponad 25 mln. Normalnie średniorocznie mamy ich w granicach od dwadzieścia do 23 milionów. (…) Można powiedzieć, że prawdopodobnie lekarze testowali, czy całość działa prawidłowo – podkreślił.

Obawy wzbudza kwestia przygotowania gabinetów lekarskich w zmiany. Jak podkreślił Andrusiewicz wyposażenie gabinetów lekarskich nie zaakceptować zależy od ZUS. – Ta kwestia leży już w gestii samych warsztatów opieki zdrowotnej – podkreślił. – Ja mogę tylko dodać, że Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na ten dwanaście miesięcy 50 milionów złotych darowizny na zakup sprzętu komputerowego – dodał.

Rzecznik podkreślił, że lekarz, który wystąpi do ZUS na temat upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, musi dostosować się do wymogów. – Doktor ma prawo wystawiać zwolnienia, nie ma takiego obowiązku. Jeżeli lekarz występuje z wnioskiem o upoważnienie ze strony zakładu, oznacza to, że zgadza się na wszelkie warunki związane z wystawianiem zwolnień. Również z tym warunkiem, który określa, jak na przykład wygląda zwolnienie lekarskie w naszym kraju. Od jednej grudnia to zwolnienie wydaje się tylko i wyłącznie zwolnieniem elektronicznym – podkreślił Andrusiewicz.

duda: potrzebna dyskusja nad konstytucyjną ochroną wieku emerytalnego

Duda: potrzebna dyskusja nad konstytucyjną ochroną wieku emerytalnego

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podczas konferencji w Pałacu Prezydenckim zachęcał ekspertów do debaty nad bardziej precyzyjnymi zapisami w konstytucji dotyczącymi stuleciu emerytalnego. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha zapowiedział, że w kwietniu…...

Czytać
drogi krajowe w Polsce. GDDKiA ogłosi przetargi na jednej, 5 mld zł

Drogi krajowe w Polsce. GDDKiA ogłosi przetargi na jednej, 5 mld zł

Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się być propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Dysponowali budować fragmenty A1 jak…...

Czytać