blisko

Temat: Rząd PiS

Czy rząd może oddać gratyfikacyj do budżetu państwa

  • 300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność w odniesieniu do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Nagrody wypłacone ministrom przy 2017 roku powinny zostać zwrócone do budżetu was, a nie Caritasu - uważa Platforma Obywatelska. Zdaniem PiS, nie ma takiej możliwości, ale jednocześnie wiceszef kancelarii premiera przyznaje po odpowiedzi na interpelację, że nagrody za styczeń 2018 rok "zostały zwrócone". - Nikt nikomu nie zakazuje przekazywać środków, gdzie potrzebuje - komentuje ekspertka podatkowa i była wiceminister zasobów dr Irena Ożóg.

W połowie marca rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała, że nagrody w styczniu przyznano kilkunastu osobom z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, "ale one ich odrzucić przyjęły". Dodała, że osobiście dostała taką nagrodę, ale ją "natychmiast zwróciła".

O tę sprawę postanowił dopytać poseł PO Krzysztof Brejza. W środę w Twitterze zamieścił odpowiedź otrzymaną z kancelarii premiera. "Uznali, że były to świadczenia nienależne pod pozorem > > nagród < <. Obalili wczorajszy przekaz, że > > nie mogą zwracać aż do budżetu < <" a mianowicie napisał parlamentarzysta.

Z odpowiedzi udzielonej przez Pawła Szrota, zastępcę szefa Biurze prawnym Prezesa Rady Ministrów, powstaje bowiem, że "wszystkie nagrody przyznane kierownictwu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów za styczeń 2018 roku zostały przy całości zwrócone".

No to BUM JK zakiwał rząd #PiS od witryny prawnej- za chciwość zapłacą 2 razy. Tu dowód-ZWRÓCILI za styczeń 2018 zwrócą za 16 pozostałych.

Uznali, że były wówczas świadczenia nienależne pod pozorem ”nagród”. Obalili wczorajszy przekaz, że ”nie mogą zwracać do budżetu”. pic. twitter. com/CkoPvfrAzu

— Krzysztof Brejza (@KrzysztofBrejza) 11 kwietnia 2018

"Nie można odnieść tych środków"

Do apelu opozycji o zwrot nagród za 2017 rok aż do budżetu państwa, a nie Caritas - jak potrzebuje prezes PiS Jarosław Kaczyński - odniósł się we wtorek poseł tego ugrupowania Waldemar Buda. - Z punktu widzenia prawnego nie można odnieść tych środków do Skarbu Państwa, więc (dlatego wydaje się - red. ) cel charytatywny - komentował.

Ministrowie oddadzą nagrody. "Zwrot tylko do budżetu państwa"

Przypomnijmy, że prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w ubiegły czwartek, hdy ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu, którzy są politykami, postanowili na przekazanie swych nagród na cele społeczne do Caritasu.

Jak napisała dodatkowo w sobotę dzięki Twitterze Beata Mazurek, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, "będą konsekwencje dla tych, którzy tego nie zrobią". "W sprawie nagród sprawa wydaje się być oczywista i jasna: mogą mieć być zwrócone do połowy maja" - dodała.

Karczewski: nie istnieje takiej możliwości

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w środę pytany w konferencji prasowej, czy byłby możliwy także zwrot nagród przyznanych w 2017 roku kalendarzowego, wskazał jednak, że "nie ma takiej możliwości".

- Nawet technicznej, dlatego że ministrowie już zapłacili podatki. Wypełnili PIT-y, zbytnio chwilę będą składać oświadczenia majątkowe, więc te kwoty, które otrzymali są pomniejszone o podatek, który wpłynął do budżetu państwa a mianowicie tłumaczył polityk PiS.

- Dlatego te pieniądze zostaną przekazane na zamiary charytatywne i z owego powodu bardzo się cieszę - podkreślił marszałek Senatu.

Zwrot do budżetu

Dr Irena Ożóg, ekspertka podatkowa i była wiceminister finansów w latach 2001-2003, we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 wyjaśniała jednakże, że nie jest jasna podstawa prawna wypłaty nagród i premii.

- Jeżeli wypłata nastąpiła w podstawie przepisów Kodeksu roboty (... ), to nie zaakceptować ma żadnych podstaw prawniczych, by zwracać te gratyfikacyj. Natomiast ocena etyczna, moralna, społeczna tych wypłat wydaje się sprawą odrębną i nie zaakceptować widzę w tym przypadku przeszkody dla przekazywania ludzi nagród na cele społecznie użyteczne - podkreśliła.

Zauważyła jednak, że pies z kulawą nogą nikomu nie zabrania przesyłać środków, gdzie chce. - Gdyby minister otrzymał nagrodę i zwrócił na weksel jednostki, która ją wypłaciła, to jest problem tej jednostki, jak ona wówczas rozliczy, ale to wydaje się sprawa techniczna - wyjaśniała dr Irena Ożóg.

Jakie zastrzeżenia?

Zdaniem Ożóg, zupełnie inaczej jest, jeżeli nagrody i premie były wypłącane bez istoty prawnej. - To oznacza nie miały podstaw przy Kodeksie pracy, ani w umowach o pracę. Przy takiej sytuacji są wówczas świadczenia nienależne i po pełnej wysokości brutto (... ) powinny być zwrócone służące do budżetu państwa - tłumaczyła dr Ożóg.

Artykuł 105. Kodeksu pracy mówi o tym, że "pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i powiększanie jej wydajności oraz właściwości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, są przyznawane nagrody i wyróżnienia".

"Należały się"

Rekordziści i detaliści. Ci zawodowi posłowie żyją nie tylko z sejmowych pensji

Wynika z tej dziewczyny, że nagrody otrzymali konstytucyjni ministrowie (od 65, jednej tys. zł rocznie w celu 82, 1 tys. zł), ale także ministrowie zatrudnieni w Kancelarii Prezesa Wskazówki Ministrów (od 36, 9 tys. zł rocznie do 65, 1 tys. zł) oraz była premier Beata Szydło (65, 1 tys. zł).

Tej decyzji w marcu broniła była szefowa rządu.

Pod nieobecność premiera Mateusza Morawieckiego, Beata Szydło zabrała głos przed głosowaniem w sytuacji wniosku o odrzucenie danych szefa MSZ na rzecz polityki zagranicznej. Odniosła się w nim do sprawie nagród dla ministrów rządu PiS, która - w jej ocenie - stała się "hucpą urządzaną przez polityków opozycji".

- Tak, rzeczywiście, ministrowie, wiceministrowie po rządzie PiS otrzymywali gratyfikacyj za ciężką, uczciwą robotę i te pieniądze się im po prostu należały - mówiła Beata Szydło.

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać
1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać