blisko

Przyjaciel Putina nie skorzysta z ulgi. "Ja i mój brat płacimy podatki w Rosji"

  • Dom
  • Ze swiata
  • Przyjaciel Putina nie skorzysta z ulgi. "Ja i mój brat płacimy podatki w Rosji"
Arkadij Rotenberg nie skorzysta wraz z ulgi dla Rosjan objętych sankcjami  Ze świata

Arkadij Rotenberg, jeden z wielkich rosyjskich biznesmenów objętych sankcjami Zachodu, oznajmił w środę, że nie skorzysta z ulg rozpatrywanych w parlamencie, pozwalających osobom objętym sankcjami personalnymi zrzec się statusu rezydenta podatkowego Rosji.

Rotenberg, miliarder uznawany za przyjaciela prezydenta Władimira Putina, zapewnił, iż nie zamierza zostać rezydentem podatkowym innego kraju, nawet gdy rozpatrywane przepisy zostaną przyjęte przez parlament.

Unia europejska przedłużyła sankcje wobec Rosji

Znaczna suma pozostanie w budżecie

- Ja i mój brat (Boris Rotenberg - red. ) płacimy podatki w Rosji. Jest to znaczna ogół, która pozostanie w budżecie, bez jakichkolwiek rozmów na temat rekompensowania lub uchylenia obciążeń podatkowych - oświadczył przedsiębiorca.

Poprawki, które skomentował Rotenberg, zaakceptowała po poniedziałek komisja ds. budżetu i podatków w Dumie Państwowej (niższej izbie parlamentu Rosji). To zmiany po kodeksie podatkowym, dzięki którym osoby objęte międzynarodowymi sankcjami personalnymi, a będące rezydentami podatkowymi innych krajów pozostaną mogły prosić, by odrzucić uznawać ich za rezydentów podatkowych Rosji. Dzięki temu nie będą musiały płacić datków od dochodów otrzymanych za granicą.

Ulgi nie zaakceptować dla każdego

Według dziennika "Kommiersant" rozpatrywane w Dumie ulgi mogą stosować się tylko do niektórych osób objętych sankcjami personalnymi nałożonymi przez Zachód. Na "czarnych listach" UE czy AMERYCE są bowiem wojskowi i urzędnicy państwowi, którym upoważnienie zabrania posiadania podwójnego obywatelstwa czy rezydencji podatkowej w innym kraju. Mogliby dlatego skorzystać z ulg obywatele Ukrainy mieszkający w Rosji (np. były prezydent Wiktor Janukowycz) czy wielcy przedsiębiorcy - np. Rotenberg, Giennadij Timczenko, szef koncernu Rosnieft Igor Sieczyn. Wszyscy wraz z nich objęci są sankcjami USA. Unia Europejska unieważniła pod koniec zeszłego roku część sankcji nałożonych dzięki Rotenberga.

Przegląd prasy. Polskie jabłka powróciły do Rosji. Na obcych papierach

Komentujący poprawki profesjonaliści zauważali, że ich sens może polegać na zwolnieniu osób objętych sankcjami od momentu składania rosyjskim służbom podatkowym sprawozdań dotyczących kontrolowanych za pośrednictwem nich firm zagranicznych.

Proponowane przepisy przewidują, hdy o zwolnienie ze statusu rezydenta podatkowego Rosji pozostaną mogły ubiegać się jednostki, które zostały objęte sankcjami w okresie po jednej stycznia 2014 roku. Nie zaakceptować jest jasne, czy pozostaną one mogły wnioskować na temat zwrot już zapłaconych przy Rosji podatków.

Amerykańska "czarna lista"

Od 2014 roku w nawiązaniu z aneksją Krymu i kryzysem ukraińskim sankcje wobec Rosji wprowadzały kraje zachodnie. Na amerykańskiej "czarnej liście" jest aktualnie 56 obywateli Rosji, dzięki unijnej - 157 mieszkańcówrezydentów Rosji i Ukrainy. Nazwiska 44 objętych sankcjami mieszkańcówrezydentów Rosji są obecnie dzięki tzw. liście Magnitskiego, przyjętej przez USA w 2013 roku (26 osób wpisano po 1 stycznia 2014 roku).

Arkadij Rotenberg to udziałowiec spółki Giprotransmost i sparingowy partner prezydenta Rosji Władimira Putina przy judo. UE uzasadniła rezolucję o wpisaniu go dzięki czarną listę tym, iż Rotenberg zbudował swą fortunę w czasie rządów Putina, a jego spółka zdobyła ważne kontrakty w trakcie przygotowań do zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Firma Giprotransmost otrzymała w drodze przetargu publicznego kontrakt na studium wykonalności budowy mostu z Rosji do zaanektowanego za pośrednictwem Rosję Krymu.

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać
1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać